Środa 20-06-2018, imieniny Bogny, Florentyny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W 100-lecie śmierci Henryka Nitschmanna

Elbląg, W 100-lecie śmierci Henryka Nitschmanna Portret Henryka Nitschmanna (fot. Damian Matwiejczyk).

W tym roku, a dokładnie 27 kwietnia minęła 100. rocznica śmierci Henryka Nitschmanna, elblążanina, miłośnika i propagatora literatury polskiej wśród Niemców, pisarza, tłumacza i muzyka, którego imię upamiętnia jedna z elbląskich ulic. W piątek w Bibliotece Elbląskiej odbyła się sesja naukowa poświęcona Nitschmannowi.

Na sesję naukową „Życie kulturalne Elbląga na przełomie XIX i XX wieku: rola Henryka Nitschmanna w spotkaniu kultury polskiej i niemieckiej” złożyły się referaty ks. prof. Anastazego Bławata, prof. Jana Małeckiego, prof. Zbigniewa Opackiego, Rafała Panfila, Wiesławy Rynkiewicz-Domino, Justyny Kłopotowskiej, Jerzego Domino, ks. Piotra Towarka i dra Janusza Hochleitnera.
     Po południu zaś miała miejsce promocja książki ks. prof. Anastazego Bławata „Henryk Nitschmann. Życie i dzieło” nakładem wydawnictwa „Wilk stepowy” działającego od kilku miesięcy przy Bibliotece Elbląskiej. Autor skupił się w niej na tych dziełach Henryka Nitschmanna, które świadczą o jego zamiłowaniu do polskiej literatury i kultury.
     Promocję uświetnili muzycy: znany elblążanom Chór Kameralny „Cantata” pod dyrekcją Waldemara Górskiego, solistka Liliana Górska (mezzosopran), skrzypaczka Małgorzata Skorupa i pianista Andzrej Siarkieiwcz. W ich wykonaniu usłyszeliśmy kilka pieśni i utworów instrumentalnych Henryka Nitschmanna (był on także kompozytorem).
     
     
     Elblążanin Henryk Nitschmann?
     
     Henryk Nitschmann (1826-1905) urodził się i umarł w Elblągu, w naszym mieście spędził też niemal całe swoje życie. W okresie najmniej temu sprzyjającym – okresie rządów Bismarcka, Kulturkampfu i nasilenia działań germanizacyjnych wobec ludności polskiej zamieszkującej ziemie zaboru pruskiego – stał się propagatorem polskiej kultury i literatury wśród Niemców. Dokonał wielu przekładów polskich dzieł, zwłaszcza poezji, na język niemiecki i wydawał je w antologiach (największe uznanie w tym względzie przyniosła mu antologia „Polski Parnas”). Napisał też dla Niemców „Historię literatury polskiej”. Był również pisarzem (pisał po niemiecku), kompozytorem i muzykiem (grał na fortepianie, skrzypcach i wiolonczeli), organizatorem życia muzycznego w Elblągu w II połowie XIX w.
     Ulica nazwana jego imieniem (boczna od ul. Hetmańskiej), dzięki inwestycjom ostatnich kilku lat staje się jedną z ładniejszych ulic miasta. Henryk Nitschmann na taką ulicę z pewnością sobie zasłużył.
     

PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Serwis i oryginalne części Seat
Samochody używane HADM Gramatowski