UWAGA!

W Galerii Zum Anna Waligórska

 Elbląg, W Galerii Zum Anna Waligórska

Bohaterowie tych obrazów, podwójnie portretowani, są i równocześnie nie są tożsami z samymi sobą. U podstaw tego paradoksu leży choćby niejednoznaczna natura czasu, którego doświadczamy – mówi malarka Anna Waligórska. Na wernisaż wystawy jej obrazów Galeria Zum zaprasza w środę 25 kwietnia o godz. 18.

Anna Waligórska: – Głównym tematem mojego malarstwa jest człowiek. Często maluję cyklami, ponieważ idea obrazu nie wyczerpuje się w jednej pracy. Pozwala mi to na poszukiwanie wciąż nowych rozwiązań formalnych dla nurtujących mnie malarskich problemów. Kilka cykli realizuję równolegle.
       Cykl moich najnowszych obrazów nosi tytuł „Środki symetrii”. Z jednej strony chodzi mi o samo malarstwo jako środek (medium) do tworzenia symetrii (harmonii), z drugiej strony odwołuję się do znaczenia środka jako punktu centralnego obrazu, jądra tajemnicy, które jako jedyne w wielu moich pracach nie ulega malarskiemu przetworzeniu, nietknięte trwa bez zmian. Wszystkie inne punkty płaszczyzny występują podwójnie. Ta opozycja pokazuje m. in., że malarz, mimo że kreuje odrębne światy, zawsze częściowo pozostaje w rzeczywistości pozaartystycznej, w której panują reguły czasu linearnego. Konsekwencją tego stanu jest taka, a nie inna kompozycja obrazów. Mają one formę kart do gry, co sugeruje arbitralny charakter sztuki oraz eksponuje ograniczenia wynikające z samej natury malarstwa przedstawieniowego.
       Chcę przez to powiedzieć, że bohaterowie tych obrazów, podwójnie portretowani, są i równocześnie nie są tożsami z samymi sobą. U podstaw tego paradoksu leży choćby niejednoznaczna natura czasu, którego doświadczamy, odbierając, ale i tworząc sztukę. Skupiona sferycznie wokół środka symetrii kompozycja sugeruje dominację kolistości, przestrzennej i czasowej powtarzalności, natomiast zmiany w przedstawieniu szczegółów wskazują na linearność czasu, która wyklucza istnienie dwóch identycznych zjawisk, choć nie musi oznaczać rozbicia ich integralności.
       Deformacje postaci (względem siebie i względem pierwowzoru) są również wyrazem mojej zgody na wadliwość świata i niepowtarzalny charakter każdej sztuki i człowieka. Z drugiej strony to piękno różnorodności scala usytuowany centrycznie niedotykalny punkt – kropka nadziei, że nie wszystko ulega rozproszeniu.
      
       Anna Waligórska (ur. w 1979 r. w Bydgoszczy) – absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. W latach 1999-2000 studiowała malarstwo na Uniwersytecie Zielonogórskim w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej. W latach 2000-2005 studiowała na ASP w Gdańsku, w pracowni dyplomowej prof. Hugona Laseckiego, potem w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego. W maju 2005 r. uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego, aneks z malarstwa ściennego (w Szpitalu Onkologicznym w Gdańsku) i witrażu pod kierunkiem prof. Andrzeja Dyakowskiego.
       W 2003 r. była asystentką-stażystką u prof. Andrzeja Markowicza w pracowni scenografii (dla studiów dziennych) i projektowania plastycznego (dla studiów zaocznych). Oprócz malarstwa zajmuje się malarstwem ściennym, witrażem, grafiką warsztatową, scenografią. Od roku 2007 pracuje na ASP na stanowisku asystenta w pracowni malarstwa ściennego i witrażu.
       Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień, m.in. Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego„Młoda Polska” (2008), Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w dziedzinie kultury (2006). Razem ze studentami z pracowni prof. M. Świeszewskiego, którzy zrealizowali projekt malarstwa ściennego w Klinice Onkologii Dziecięcej AM w Gdańsku (2004-2005), otrzymała nagrody Rektora Akademii Medycznej w Gdańsku, Ministra Kultury, Prezydenta Gdańska.
      
       Wystawa jej prac w Galerii Zum będzie czynna do 25 maja.
      
oprac. PD

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama