Sobota 20-04-2019, imieniny Czesława, Agnieszki
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W ojczyźnie polszczyźnie

Uwrażliwieniu uczniów na poprawne wypowiadanie się w mowie i piśmie oraz dostrzeganiu wagi kształcenia tych umiejętności służy długofalowy projekt edukacyjny „W ojczyźnie polszczyźnie”. Uczestniczą w nim uczniowie klas szóstych elbląskich szkół podstawowych nr 12 i 25. W Szkole Podstawowej nr 12 w czwartek 14 grudnia odbył się finał pierwszej części projektu.

Prof. Jan Miodek, znany propagator poprawnej polszczyzny, w adresowanym do uczestników projektu liście pogratulował pomysłu na taką formę kształcenia umiejętności, a równocześnie życzył wszystkim satysfakcji intelektualnej.
     W realizacji projektu uczestniczyło ok. 200 uczniów z klas szóstych elbląskich szkół podstawowych nr 25 i nr 12. W ostatnim tygodniu listopada przeprowadzono test, który wyłonił dwóch najlepszych uczniów z każdej klasy oraz klasę, która uzyskała najlepszy wynik w teście. Najlepsi uczestniczyli w finale, ale wcześniej solidnie pracowali nad wzbogaceniem swojej wiedzy. Największym powodzeniem w bibliotekach obu szkół cieszyły się słowniki, a to potwierdza, że zainteresowanie projektem wśród uczniów było duże, a fascynacja poprawnością językową, jak twierdzą nauczyciele-poloniści, trwa nadal.
     Pierwszą część finału konkursu z zainteresowaniem obserwowali studenci Wydziału Filologii Polskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Szóstoklasiści w pomysłowych scenkach i piosenkach przedstawiali językowe kalambury, bawiąc przy tym zgromadzone koleżanki i kolegów. Natomiast z czterech drużyn wykazujących się znajomością poprawnej polszczyzny najlepsze wyniki uzyskał zespół w składzie: Artur Markowski, Marin Rychlicki (obaj z SP 25) oraz Alicja Siemienkiewicz i Agata Wójcik (obie z SP 12).
     Druga część projektu będzie realizowana w lutym, marcu i kwietniu, a obejmie tematy z ortografii i interpunkcji. Gospodarzem finału będzie Szkoła Podstawowa nr 25.
     
Andrzej Minkiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex Dispersion Soft
Pieczątki Trodat
Clinex Stronger
Clinex Grill