Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

"W świecie ciszy" - wystawa i spotkanie w Filarze Sztuki

 
Elbląg, "W świecie ciszy" - wystawa i spotkanie w Filarze Sztuki fot. nadesłana
Rek

Galeria "Filar Sztuki" przy Bibliotece PWSZ w Elblągu na ul. Grunwaldzkiej 137 zaprasza dziś (piątek, 6 listopada) o godz. 16 na spotkanie z wnukiem entomologa Waleriana Straszewicza (1885-1968) - autora rysunków wystawy zatytułowanej "W świecie ciszy."

Walerian Straszewicz (1885–1968), nauczyciel, entomolog-amator.
     Urodził się na Litwie w majątku Augustów koło Upity (pow. poniewieski).
     Był synem Bolesława - absolwenta konserwatorium w Petersburgu (w klasie Antona Rubinsteina), a następnie nauczyciela muzyki w Rydze oraz Ludwiki z Malińskich.
     Po ukończeniu Gimnazjum im. Mikołaja I w Rydze rozpoczął w 1907 r. studia rolnicze w Taborze w Czechach. Po roku przeniósł się do Belgii, gdzie nadal studiował rolnictwo ; zainteresował się wtedy entomologią. Od 1910 r. kontynuował studia w Krakowie na Wydziale Filozoficznym UJ, ale przerwał je z powodu wybuchu pierwszej wojny światowej.
     W 1912 r. ożenił się z Marią Zienkiewicz, lekarzem stomatologii. Zamieszkali w rodzinnym Augustowie, gdzie w 1913 r. urodził się ich syn Zygmunt.
     Po wybuchu I wojny światowej wyjechali do Penzy w Rosji, gdzie w 1917 r. urodził im się drugi syn Walerian. Po wojnie, w 1918 r. wrócili do zarządzanego przez matkę Augustowa.
     Kiedy w 1919 r. otwarto Prywatne Gimnazjum Polskie w Poniewieżu, Straszewicz został w nim nauczycielem fizyki, chemii, astronomii, botaniki i kaligrafii. Był członkiem gimnazjalnej drużyny tenisa stołowego i uczestniczył w rozgrywkach powiatowych.
     Od 1921 r. grał w amatorskim teatrze utworzonym przez Sekcję Dramatyczną polskiego Towarzystwa «Oświata» w Poniewieżu ; występował m.in. w przedstawieniach „Zemsty” Aleksandra Fredry, „Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej i „Klubu kawalerów” Michała Bałuckiego.

 

Z powodu postępującej utraty słuchu przeszedł na rentę w 1933 r. Zamieszkał wówczas w majątku syna Nowy Dwór (lit. Naudvaris, dawny pow. poniewieski).
     Cały czas zajmował się entomologią. Zebrał ok. 8 tys. okazów owadów, głównie z obszaru powiatu poniewieskiego. Preparował je i opisywał, wykonał kilkadziesiąt albumów. Współpracował z firmami entomologicznymi m.in. Ottona Staudingera w Dreźnie oraz z entomologiem prof. A. Palionisem
     z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie.
     Pod koniec lat trzydziestych jego osiągnięcia w dziedzinie entomologii były znane na Litwie i poza jej granicami.
     Po aneksji Litwy przez ZSRR (1940 r.) majątek Nowy Dwór został znacjonalizowany, a Straszewicza przesiedlono do miasteczka Smilgi
(dawny pow. poniewieski), gdzie jego żona pracowała jako stomatolog.
     Zbiory entomologiczne, w części zniszczone, zostały wraz z albumami i biblioteką umieszczone w muzeum w Poniewieżu.
     14 czerwca 1941 r. Straszewicza z żoną i 90-letnią teściową deportowano w głąb ZSRR, do Barnaułu w Kraju Ałtajskim, a następnie do Bułunu i Kisiuru
     w Jakucji. Teściowa zmarła na zesłaniu. Żona Maria pracowała w tamtejszym szpitalu a Walerian pracował jako nocny stróż.
     W wyniku starań starszego syna Zygmunta, który służył w II Armii Wojska Polskiego, Straszewiczowie wracają do Polski. W październiku 1946 r. przybywają do młodszego syna do Poznania, a w grudniu zamieszkują u Zygmunta w Elblągu.
     Maria Straszewicz pracuje jako dentystka w szkole. Umiera w Warszawie w 1951 r. Jest pochowana na Powązkach.
     Walerian z powodu głębokiej głuchoty nie podjął już pracy. Po śmierci żony zamknął się w swoim świecie. Rysował ptaki, motyle, lokomotywy.
     Pozostawił opis przyrodniczy tajgi i tundry na Syberii, który synowa Anna przekazała do muzeum w Poniewieżu.
     Walerian Straszewicz zmarł 10 I 1968 w Elblągu w wyniku potrącenia przez samochód.
     
     Wystawa będzie czynna do 14 listopada.
     

Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą, PWSZ w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Hosting WWW BIZNES
Domena .pl