UWAGA!

W tym tygodniu portEl poleca: Ogrody Polityki, Wdurmoll i Bieg Piekarczyka

 Elbląg, W tym tygodniu portEl poleca: Ogrody Polityki, Wdurmoll i Bieg Piekarczyka

Od kultury przez duże K po popkulturę: konferencje i festiwale, wernisaże i wystawy, koncerty i spektakle, imprezy oraz festyny - w poniedziałki specjalnie dla naszych Czytelników prezentujemy wydarzenia kulturalne i rozrywkowe nadchodzącego tygodnia w Elblągu i okolicy.

We wtorek, 30 maja, warsztat Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Elblągu zaprasza wszystkich „Sąsiadów” na festyn z okazji Międzynarodowego Dnia Sąsiada. Świętowaniu przyświecać będzie hasło „Sąsiad lepszy niż się zdaje do współpracy się nadaje”. Tegoroczne obchody odbędą się w parku Planty w godz. 12.30-16.30.
       Dzień Sąsiada zaplanowano również na terenie zielonym Ośrodka przy ul. Szarych Szeregów 32. Tam zabawa trwać będzie od godz. 10 do 12.
       Środa, 31 maja, to początek dwóch ważnych wydarzeń. Tego dnia wystartują 14. Letnie Ogrody Polityki - o godz. 18 panel dyskusyjny: „Reporterzy Polityki”, zaś o godz. 20.30 w kinie dokumentalnym wyświetlony zostanie „Film o Pilchu” w reż. Adama Lewandowskiego. Wystartuje także jazzowy Wdurmoll Fest w Mjazzdze. Festiwal zainaugurują laureaci Grand Prix 40. Festiwalu Jazz Juniors w Krakowie - Tomasz Chyła Quintet, prezentując materiał z wydanej niedawno płyty "Eternal Entropy". Początek koncertu o godz. 20.15.
       Czwartek, 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka więc czas atrakcji dla najmłodszych. Od godz. 10 Biblioteka Elbląska zaprasza na happening: „Biblioteka dla dzieci – dzieci dla biblioteki” - prowadzenie: Adriana Ronżewska-Kotyńska. Do świętowania zaprasza też Cyberiada/Filia nr 7 Biblioteki Elbląskiej. W godz. 12-16 na najmłodszych czekać będzie atrakcji moc.
       Miejskie obchody Dnia Dziecka rozpoczną się o godz. 11 na skwerze katedralnym. Tam będą gry, zabawy, pokaz służb mundurowych, pokazy fryzur, malowanie twarzy, występy dziecięcych zespołów muzycznych i tanecznych. Będzie można zagrać w kręgle i w piłkarzyki, poskakać na trampolinie. I tak do godz. 18.
       1 czerwca to także ciąg dalszy Letnich Ogrodów Polityki. O godz. 13 w Bibliotece Elbląskiej odbędzie się wykład: „Czytanie jak sztuka przetrwania” prowadzenie: Irena Koźmińska/Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, o godz. 18 panel dyskusyjny: „Czy potrzebny nam jest kanon lektur?” goście: Elżbieta Olszewska, Dominika Lewicka-Klucznik, Paweł Dunin-Wąsowicz, Bartek Chaciński. A o godz. 20.30 w pogo ruszy Arkadiusz Jakubik z kolegami, czyli formacja, wokół której zrobiło się gorąco w kontekście niedoszłego festiwalu w Opolu. Skandalicznie dobry Dr Misio pokaże, na co go stać.
       Muzyczny czwartek także w Mjazzdze. Tam dwóch świetnych skrzypków jazzowych, Stanisław Słowiński i Apel-les Carod Requesens, połączy siły i doświadczenie by uhonorować trzeciego - wybitnego polskiego jazzmana Zbigniewa Seiferta. Początek honorów o godz. 20.15.
       W piątek, 2 czerwca, Letnie Ogrody Polityki zapraszają o godz. 18 na panel dyskusyjny: „Kontrkultury, rebelia, młodzież – pół wieku po sierż. Pieprzu”; o godz. 20.30 wystartuje kino dokumentalne/edukacja filmowa festiwalu Millennium Docs Against Gravity „Beuys. Sztuka to rewolucja” w reż. Andresa Veiela, „Przeżyć: Metoda Houellebecqa” w reż. Arno Hagersa, Erika Lieshouta, Reiniera van Brummelena (przed filmem wprowadzenie: Artur Liebhart/Akademia Dokumentalna).
       A w Mjazzdze czadu da formacja jazzowa Follow Dices. Start o godz. 20.15.
       W Tolkmicku natomiast zawarczą ciężkie maszyny, bo rozpocznie się XIII Zlot Motocyklowy (2-4 czerwca).
       Sobota, 3 czerwca, to trzydziestokilometrowa parada motocykli, który wystartuje o godz. 12 sprzed ratusza w Tolkmicku. To także ostatni dzień 14. Letnich Ogrodów Polityki: godz. 10 warsztaty: „Szkicologia: Tektura – struktura”, godz. 13 warsztaty: „Szkicologia: Zapis przestrzeni”, godz. 16.30 panel dyskusyjny: „Społeczne funkcje architektury”, godz. 18.30 panel dyskusyjny: „Co nas obchodzi świat?”, godz. 20.30 kino dokumentalne.
       W sobotę o godz. 10 na Małej Scenie elbląskiego teatru odbędzie się spotkanie autorskie Jagody Falarz, która zaprezentuje swoją drugą książkę z wierszami dla dzieci.
       W niedzielę, 4 czerwca, elblążanie będą mieli ostatnią szansę w tym sezonie artystycznym usłyszeć swoich ulubionych muzyków EOK. Koncert „Klasyka i współczesność” wprowadzi publiczność w spokojny, wakacyjno-urlopowy nastrój. Gwiazdą wieczoru będzie Alina Mleczko – jedna z niewielu kobiet-saksofonistów. Według „Saxophone Journal”, jedna z najwybitniejszych saksofonistów świata. Początek koncertu o godz. 18.
       Niedziela to również IX Elbląski Bieg Piekarczyka. Na starcie zamelduje się rekordowa liczba zawodników. Który z nich będzie pierwszy na mecie?
      
       Tych, którzy nie mają czasu na gotowanie lub zwyczajnie tego nie lubią, zachęcamy do skorzystania z Na Wynos. Znajdziesz tutaj bogatą ofertę elbląskich restauracji.
       Jeśli jeszcze coś wartego polecenia wydarzy się w Elblągu lub okolicy, informację o tym znajdziecie w dziale IMPREZY. Możecie też liczyć na relacje i fotoreportaże z imprez przygotowane przez naszych dziennikarzy.
      

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama