Środa 26-09-2018, imieniny Kosmy, Damiana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wariacja na temat mitów

Elbląg, Wariacja na temat mitów Od lewej: Artur Hofman (reżyser), Paulina Fonferek (aktorka), Lesław Ostaszkiewicz (aktor) (fot. AD)
Rek

Dlaczego solarium ma szyld „Afrodyta”, a zakład pogrzebowy „Charon”? Ile wiemy o greckich bogach, herosach, nimfach? – Kod kulturowy jest bardzo ważny, musimy mieć przecież w życiu punkt odniesienia – przekonuje Artur Hofman, reżyser spektaklu „Hermes przeszedł czyli mity greckie", którego premiera odbędzie się 7 listopada w elbląskim teatrze. – To nie będzie grzeczne, szkolne przedstawienie, a raczej „wariacja na temat” - zapowiada.

„Hermes przeszedł czyli mity greckie" Macieja Wojtyszki to opowieści, w których występują bogowie, półbogowie, demony, legendarni herosi, nimf i potwory. Nadnaturalne wydarzenia związane z ich życiem opisane w mitologii greckiej to materiał na spektakl edukacyjno - rozrywkowy z pogranicza przygody i fantastyki. Autor przedstawił znane powszechnie sceny z życia Zeusa, Hermesa, Afrodyty, Ateny i innych mitologicznych bohaterów w konwencji zabawnego przejścia między mitologiczną fikcją a współczesną rzeczywistością sceniczną. Jest tu bowiem zabawa w teatr w teatrze, przypominająca „Boga” Wood ego Allena.
     - Struktura tego materiału jest podobna do „Boga”, ale to zabieg chyba nieświadomy. Występuje jednak kwestia „kupienia” konwencji spektaklu – mówi Lesław Ostaszkiewicz, aktor, który gra w „Hermesie” Reżysera, Zeusa, Minosa.
     - To nie będzie grzeczne, szkolne przedstawienie, a raczej „wariacja na temat” – zapowiada Artur Hofman, reżyser spektaklu. – Na temat mitów greckich właśnie. Pokażemy je inaczej, współcześnie i myślę, że młodzi widzowie będą zaskoczeni. Zaskoczeni tym, że można tak fajnie bawić się i uczyć.
     Spacerując ulicami naszego miasta reżyser zauważył szyldy np. nad solarium „Afrodyta”, nad zakładem pogrzebowym „Charon”. Wiele jest więc we współczesnym świecie nawiązań do kultury starożytnej.
     - Kod kulturowy jest bardzo ważny, bo nie możemy zgubić punktu odniesienia – mówi Artur Hofman. – Jeżeli w szkole młodzi ludzie nie nauczą się niczego o kulturze starożytnej to będą mieli problemy z poznawaniem kolejnych epok, twórczości Sienkiewicza na przykład. Wiem, że są osoby, które z „Charonem” nie mają żadnych skojarzeń.
     Spektakl skierowany jest właśnie do młodego widza, który w szkole poznaje mitologię grecką. Artur Hofman ma doświadczenie w przygotowywaniu propozycji dla dzieci i młodzieży: - Od lat ciągnie się za mną „ogon” reżysera dla młodych – przyznaje. – Robiłem wiele programów telewizyjnych, spektakli dla Teatru TV. Jednak i dorośli znajdą w nim coś dla siebie: - Będą hulanki i swawole – kusi reżyser.
     W spektaklu są zawarte znane mity, jak choćby ten o Dedalu i Ikarze, o Królu Midasie, o Prometeuszu, Korze i Demeter. Wszystko znane, ale jakby inne, dowcipne, oryginalne. Aktorzy bawią się formą.
     - Jest też mit teatru – dodaje reżyser. – Część akcji dzieje się bowiem właśnie w teatrze, gdzie aktorzy dostają role greckich bogów. Chcemy pokazać, że jest to miejsce żywe, ciekawe, z krwistymi postaciami.
     Podsumujmy więc: „Hermes przeszedł” to spektakl o mitach, ale nie opowiada ich w całości, raczej daje przyczynek do zainteresowania się wierzeniami starożytnych. Spektakl dowcipny, zagrany według pomysłu „teatr w teatrze”. Jak ustaliliśmy, ma coś z „boskości” Allena i – uwaga widzowie – jest interaktywny. Można więc wspólnie z aktorami bawić się i uczyć. Bez względu na wiek. Dla młodych ciekawa lekcja, dla starszych swawole (zgodnie z zapowiedzią reżysera).
     
     „Hermes przeszedł czyli mity grecki”
     Autor: Maciej Wojtyszko
     Premiera: 7 listopada, godz. 16
, Duża Scena
     
     Realizatorzy:
     Reżyseria: Artur Hofman
     Scenografia i kostiumy: Zygmunt Prończyk
     Opracowanie muzyczne: Dariusz Łapkowski
     Asystent reżysera: Tomasz Czajka
     Inspicjent /sufler: Marta Eisler - Wrzeszcz
     
     Obsada:
     Reżyser - Zeus, Minos - Lesław Ostaszkiewicz
     Aktor I - Hermes, Orfeusz - Krzysztof Grabowski
     Aktor II - Epitemeusz, Prometeusz - Jerzy Przewłocki
     Aktor III - Dedal, Midas - Krzysztof Bartoszewicz
     Aktor IV - Parys, Ikar, Fryzjer - Tomasz Czajka
     Aktorka I - Eurydyka, Afrodyta, Kora - Hanna Świętnicka-Grabowska
     Aktorka II - Pandora, Demeter, Atena - Beata Przewłocka
     Aktorka III - Persefona, Hera, Ariadna - Paulina Fonferek (nowa twarz elbląskiego teatru)
     Przybysz - Mariusz Michalski

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Serwis i oryginalne części Audi
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.