Środa 27-03-2019, imieniny Lidii, Ernesta
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Warmia inspiruje

 
Elbląg, Warmia inspiruje
Kapliczka we wsi Mawry (fot. nadesłana)

Piętnaście osób z Warmińsko-Mazurskiego oraz innych miejsc Polski weźmie udział w plenerze artystycznym „Warmio, quo vadis?”, który od 23 do 29 sierpnia odbędzie się w Godkach, koło Jonkowa.

Plener jest organizowany za sprawą projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Cel twórczego spotkania? Udokumentowanie, zapisanie w zróżnicowanych formach wyrazu artystycznego aktualnego stanu zachowania wsi warmińskiej, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa kultury ludowej i tradycyjnej. Swoje zgłoszenia nadesłało 39 osób.
     - Cieszymy się, że na hasło „Warmia” odpowiedzieli studenci i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Gdańsku, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie -Skłodowskiej w Lublinie, Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, a także uczniowie liceów plastycznych z Olsztyna i Gronowa Górnego, pedagodzy i nauczyciele, uczestnicy sekcji twórczych w domach kultury w Bartoszycach, Braniewie i Elblągu oraz osoby, które po prostu kochają sztukę i same tworzą - mówią organizatorzy. - Mamy tak wielu utalentowanych ludzi i to wyjątkowa przyjemność móc oglądać ich prace. Za wszystkie zgłoszenia gorąco dziękujemy.
     W związku z tym, że liczba chętnych była większa, niż liczba miejsc, pod uwagę wzięto portfolio, zgłoszone prace. Osoby zakwalifikowane do udziału w plenerze to:
     Paulina Borysik, Sara Hupas, Anna Karatkiewicz, Karolina Kardas, Jakub Markiel, Dominika Paszkowska, Katarzyna Piróg, Ewa Pisarska, Matylda Polak, Natalia Rałska, Michał Sęczawa, Aneta Siurnicka, Fryderyk Sosnowski-Kessler, Barbara Jakubasz i Paula Karina Śwituszak.
     Miejscem pracy twórczej i zakwaterowania będzie Edukacyjne Gospodarstwo Ekologiczne Pani Doroty Łepkowskiej w Godkach. Uczestnicy pleneru będą mieli okazję bliżej poznać historię, kulturę i sztukę Warmii. Będą również mieli możliwość zastanowienia się nad tym, co stanowi o wyjątkowości wsi w tym regionie, co wyróżnia wieś warmińską na tle kraju i Europy, kim byli dawni Warmiacy i kim są dzisiejsi mieszkańcy, w jakich formach, przedmiotach, miejscach, zachowaniach itp. można odnaleźć ślady przeszłości, jak również co można uznać za materialne i niematerialne ślady dziedzictwa kulturowego Warmii i Warmiaków. W programie pleneru znajdą się m.in. spotkania z Jagodą Semków (kustosz Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Braniewa) oraz Haliną Różewicz – Książkiewicz, cenioną artystką z Elbląga, dla której Warmia jest od lat drugim domem.
     - A wszystkich zainteresowanych tematyką warmińską już dziś zapraszamy na wystawę poplenerową - 18 października o godz. 17 do Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Przed wernisażem będzie spotkanie na temat dziedzictwa kulturowego Warmii. Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny - mówią organizatorzy.
     
     Partnerzy projektu „Warmio, quo vadis?”: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie Jantar z Elbląga i Portal KulturaLudowa.pl
Agnieszka Jarzębska, CSE "Światowid"
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywki
Czapka z nadrukiem
Naszywka HERB ELBLĄGA