Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ważne wydarzenia w Polsce i na świecie na fotografii

 
Elbląg, Ważne wydarzenia w Polsce i na świecie na fotografii fot. Radosław Kaźmierczak
Rek

Chrześcijański krzyż w Iraku, emocje podczas Open’er Festival, Boniek pocieszający chłopca po przegranej – te i wiele innych niezwykłych zdjęć już wkrótce zobaczy młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu.

Są to zdjęcia nagrodzone w 13. edycji konkursu fotografii dokumentalnej BZ WBK Press Foto. Prezentowane zdjęcia zostały wybrane spośród blisko 8 tys. nadesłanych do konkursu, podczas dwudniowych obrad jury pod przewodnictwem Piotra Janowskiego w składzie: Joanna Kinowska, Waldemar Kompała, Chris Niedenthal i Monika Szewczyk-Wittek.
     Nagrodzone zdjęcia przypominają nam, co ważnego wydarzyło się w Polsce i na świecie w 2016 roku. Przywołują na nowo emocje związane z takimi wydarzeniami jak Światowe Dni Młodzieży czy Euro 2016; ale przede wszystkim pokazują ludzi w ich codzienności, która jest bardzo odmienna w zależności od części świata.
     Wystawa była prezentowana już w 15 miastach Polski. Do Elbląga zawita na zaproszenie Małgorzaty Krasowskiej z ZSO. Dyrektorka szkoły - Zofia Ostrówka – cieszy się z tego rodzaju inicjatyw i stwierdza, że „szkoła powinna starać się rozwijać uczniów nie tylko w wymiarze edukacyjnym, ale również rozbudzać w nim ciekawość i otwartość wobec różnych światopoglądów i kultur. Doskonałym sposobem jest konfrontowanie młodych ludzi – właśnie na terenie szkoły – z obrazami, które pokazują wielowymiarowość świata. Wystawa, która prezentuje zdjęcia najlepszych polskich fotoreporterów, doskonale wpisuje się w naszą wizję kształcenia wrażliwej i ciekawej świata młodzieży na ludzi z pasją. Każda instytucja, która wspiera nas w tych założeniach, staje się przyjacielem naszej szkoły i współtwórcą sukcesu, którym niewątpliwie jest wykształcony młody człowiek patrzący na otaczającą go rzeczywistość z ciekawością, chęcią poznawania i współtworzenia jej .”
     Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 7 lutego o godz. 13.
     
     Natomiast 13 lutego o godz. 12 młodzież spotka się z laureatem konkursu Maciejem Moskwą (Testigo Documentary), który od lat dokumentuje przebieg konfliktu na Bliskim Wschodzie. W 13. edycji konkursu został nagrodzony za fotoreportaż pokazujący powrót chrześcijan do irackiego miasta Erbil-Ainkawa po wycofaniu się tzw. Państwa Islamskiego. To wyjątkowe doświadczenie wspomina następująco:
     Ta wyprawa do Iraku była dla mnie szczególnym przeżyciem. Spędziłem tam półtora miesiąca. Docierałem do skupisk i osad chrześcijan. Byłem na froncie walk w Mosulu, miejscu, gdzie irackim siłom udało się po tygodniach ciężkich walk wyprzeć islamskich ekstremistów ze wschodniej dzielnicy miasta. Dokumentowałem też powrót chrześcijan do miejsc, z których fundamentaliści islamscy zostali wyparci. Na jednym ze zdjęć widzimy krzyż zdemontowany z pięknego niegdyś kościoła św. Józefa, znajdującego się w centrum miasta Erbil-Ainkawa, do którego powoli powracają chrześcijanie. Krzyż zostaje wniesiony na ciężarówkę i wkrótce zostanie przewieziony do jednego z seminariów duchownych.
     Na spotkanie z panem Maciejem zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby (aula ZSO).
     To nie wszystkie niespodzianki dla uczniów elbląskich szkół, gdzie prezentowana będzie wystawa. Będą oni mogli również wygrać dwa aparaty Instax mini 70 i zestawy gadżetów konkursowych. Są to nagrody za udział w konkursie, którego celem jest skłonienie młodych ludzi do osobistej refleksji nad prezentowanymi zdjęciami.
Urszula Lis
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Volkswagen
Samochody używane HADM Gramatowski
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Ubezpieczenia OC i AC