Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Wernisaż w Galerii EL

Elbląg, Wernisaż w Galerii EL Dzieło Jacka Rykały. Ponieżej znajduje się dzieło Jarosława Eysymonta.

Dziś (5 lutego) o godz.18 odbędzie się wernisaż zbiorowej wystawy zatytułowanej „Ogrody”. Wszystko będzie się działo w Centrum Sztuki Galeria EL. Wystawę będzie można oglądać do 1 marca. Zobacz inne dzieła .

Ideą przyświecającą artystom- autorom wystawy „Ogrody” jest ukazanie różnych, całkowicie nieprzystawalnych postaw twórczych, których wspólnym mianownikiem jest właśnie malarstwo - ogród sztuki. Wbrew trudnej sytuacji malarstwa jako tradycyjnej dyscypliny, stają oni w opozycji wobec zjawisk multimedialnych, udowadniając swą twórczością, że dopóty będzie istniało malarstwo, dopóki nie wygaśnie w człowieku ta szczególna wrażliwość, która go darzy radością obcowania z obrazami, która skłania go do ich kontemplowania, medytacji i ciągłego powracania do nich, a artystę do sięgania po płótno i farby. W projekcie udział biorą uznane autorytety środowiska plastycznego, profesorowie z kilku państwowych wyższych uczelni artystycznych.
     
     Jacek Rykała
     Urodził się w 1950 roku. Absolwent Wydziału Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydział Grafiki w Katowicach. Jest profesorem zwyczajnym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie prowadzi Pracownię Malarstwa. Poeta, reżyser. Autor sztuki „Dom przeznaczony do wyburzenia". Jego dzieła prezentowane były na całym świecie w ok. 50 wystawach zbiorowych i 300 indywidualnych, kilkudziesięciu targach sztuki (Art Frankfurt, Art Koln, Art Chicago i innych). Jest jednym z niewielu artystów mających za życia indywidualną wystawę w Muzeum Narodowym w Krakowie (2002). Laureat wielu prestiżowych nagród.
     
     Jarosław Eysymont
     Urodził się w 1955 roku. Jako syn malarza wyrastał w atmosferze życia artystycznego Grupy Sopockiej - młodych absolwentów Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Sopocie, którzy osiedli w Szczecinie. Kontakt ze sztuką od najmłodszych lat oraz studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Poznaniu sprawiły, że artysta posiada olbrzymie możliwości warsztatowe - w równym stopniu operuje linią jak i plamą barwną, zarówno w przedstawieniach realistycznych jak i kompozycjach abstrakcyjnych buduje przestrzenie teatralne, które ożywia światłem.
     

 


     
     Tomasz Psuja
     Urodzony 5 lipca 1956 roku w Poznaniu. W 1976 roku został przyjęty na Wydział Malarstwa Grafiki i Rzeźby PWSSP w Poznaniu. W 1981 roku, będąc w pracowni prof. Eugeniusza Markowskiego, uzyskał dyplom z malarstwa i grafiki. Malarz i pedagog, dziekan Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik wielu wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. W swojej pracy odszedł od klasycznie rozumianego warsztatu malarskiego i koncentruje się na poznawaniu granic pojęcia obrazu. Posługując się techniką druku i kolażu, wskazuje na wieloznaczność związków zachodzących między materią natury i materią kultury. Przestrzeń i światło mają w jego obrazach sens symboliczny, a może nawet religijny. Radykalizm postawy tego artysty polega na świadomej ascezie w dziedzinie plastycznych środków wyrazu, na redukcji kolorystycznej (czerń i biel) oraz rezygnacji ze spontanicznego gestu malarskiego. Ślad ręki został tu zastąpiony śladem oka. Myślenie o powierzchni obrazu ustąpiło miejsca myśleniu o warstwowej (czasowej) strukturze obrazu. Paradoksalnym następstwem takiego podejścia do malarstwa jest świeżość wizji i spotęgowanie działania obrazu.
     
     Bogdan Wojtasiak
     Urodzony w 1952 roku w Drawsku Pomorskim. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1977 roku będąc w pracowni prof. Stanisława Teisseyre’a uzyskał dyplom z malarstwa. Obecnie jest profesorem w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W latach 1999-2002 był dziekanem Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby macierzystej uczelni. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, w latach 1993-1996 był wiceprezesem Okręgu Poznańskiego ZPAP. Maluje i rysuje. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych (ponad 25) i zbiorowych w kraju oraz zagranicą m.in.: w Izraelu (TelAviv), Danii (Odense), Słowacji (Bratysława), Niemczech (Bielefeld, Berlin, Lipsk, Drezno, Monachium), Francji (Cagnes-Sur-Mer), Austrii (Insbruck), Zambii (Lusaka), Afryka Południowa (Johannesburg). Bliskie jest mu zdanie wypowiedziane przez Picassa : „Malarz robi obrazy ponieważ musi wyzwolić swe uczucia i swoją wizję”.
     
     Zbigniew Gorlak
     Urodzony 28 czerwca 1955 roku. W 1974 rozpoczął studia na PWSSP w Gdańsku. Zakochany w hiperrealizmie, w czasach studenckich stworzył jeszcze nieudolną, ale własnym językiem opowiedzianą historię malarską. Rok po dyplomie otrzymał I nagrodę na przeglądzie Sztuka Młodych w PSP w Gdyni. Jego największe osiągnięcie - dyrekcja firmy Lego, kupiła do swojej głównej siedziby w Bilung w Danii, dwa duże obrazy. Drugi stopień adiunktury tzw. habilitacji przekroczył w 1998 roku, pisząc pracę na temat filozofii Lego, pt. „LEGOIZM – uniform cywilizowanego świata.” W roku 2002 wybrany został prodziekanem Wydziału Malarstwa i Grafiki w ASP w Gdańsku. W 2002 otrzymał wyróżnienie za obraz „Czerwona krowa” w konkursie na obraz roku organizowanym przez A&B.
     
     Teresa Miszkin
     Urodzona w 1947 roku w Gdańsku. Studia rozpoczęła na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, kontynuowała w PWSSP w Gdańsku w latach 1968–1973. Od 1973 roku związana jest z gdańską ASP. Prowadzi Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Grafiki. W latach 1999–2002 była prodziekanem Wydziału Malarstwa i Grafiki, a od roku 2002 jest dziekanem tego wydziału. Od 1993 roku profesor tytularny, a od 2003 pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach, festiwalach sztuki w kraju i za granicą.

Oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywki
Czapka z nadrukiem
Ręcznik z haftem
Polar z haftem