Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Wielki finał „Chopinowskich ścieżek”

30 października (sobota) w Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbył się koncert galowy podsumowujący półroczny projekt CSE „Światowid” – „Fryderyk Chopin – Oblicza Mistrza”. Przedsięwzięcie miało charakter interdyscyplinarny, obejmowało muzykę, wizję oraz taniec, co też znalazło swoje odzwierciedlenie podczas finału.

Gala rozpoczęła się przy pełnej sali oczywiście od czystej muzyki. Zabrzmiały koncerty fortepianowe Chopina w wykonaniu uczestników kursów mistrzowskich prowadzonych latem przez profesora Paula Guldę. Artyści byli młodzi, a reprezentowany przez nich poziom – wysoki. Oprócz fortepianu mieliśmy okazję usłyszeć akordeon (Paweł Zagańczyk), pieśni, w większości ludowe, na głos z fortepianem i akordeonem (Chopin napisał ich kilkanaście) w wykonaniu Anny Fedorowicz, Hanny Giedy, Witolda Stroynowskiego, oraz kwartet smyczkowy „A Vista” w składzie: Olga Kłosowska, Marta Nikiel, Katarzyna Lorek, Ewa Gawrońska.
     Sferę wizji i tańca inspirowaną twórczością Chopina wypełniła pięciominutowa etiuda teatralno-taneczna oparta na eurytmii do muzyki kompozytora, wyreżyserowana przez Edytę Machul. Wystąpiła grupa taneczna w składzie: Kamila Ławniczek, Karolina Nowak, Michał Rostowski, Patrycja Karczewska, Aneta Brzykca, Anna Jankowska, Paulina Falkenberg, Aleksandra Posadzy, Maciej Dobrowolski, Paulina Śpiewak, Mikołaj Szyman, Aneta Broda.
     Sekwencje muzyczne przeplatały się z recytacjami. Listy Chopina pochodzące z różnych okresów jego życia czytali dyrektor Teatru Mirosław Siedler oraz młodziutki Jan Stroynowski.
     Dobrze przygotowany technicznie koncert zaprezentował różnorodność współczesnych inspiracji muzyką Chopina, zarazem wprowadzając publiczność w aurę ówczesnej epoki, szczególnie akcentując polską tożsamość poety fortepianu. Nie zapominajmy, iż Chopina charakteryzowała nie tylko wyjątkowa wrażliwość artystyczna, ale również umiejętność czerpania wzorców z polskiej muzyki ludowej. Nieodzownym zatem było przedstawienie elementów dziewiętnastowiecznego folkloru, m.in. w symbolicznej scenografii.
     Wielokrotnie nagrodzony oklaskami spektakl trwał ponad dwie godziny. Dominował oczywiście fortepian; pianiści: Barabara Gładysz, Marta Osowska-Utrysko, Tymon Rutkowski, Adam Piórkowski, Jan Gaździcki, Błażej Kwiatkowski, Tomasz Stroynowski. Niektórym mogło się nieco dłużyć i brakować przerwy. Jednak dzięki zachowaniu ciągłości gala zyskała wymiar nie tylko koncertu, ale i spektaklu, gdzie pojedyncze składowe są elementem jednej, spójnej wizji upamiętniającej mistrza. Pozytywnie było ujrzeć na jednej scenie tylu naszych, w większości bardzo młodych, twórców. Ci naprawdę najmłodsi zostali nagrodzeni podwójnymi oklaskami – bonusy za odwagę i profesjonalne podejście.
     Całość spektaklu wyreżyserowała Marta Osowska-Utrysko; scenariusz – Krystyna Stroynowska, aranżacje – Tomasz Stroynowski, układy teatralne – Edyta Machul, scenografia – Helena Wojciechowska, nagłośnienie – Piotr Chołociński, oświetlenie – Kazimierz Kowalski.
     
     
     Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
     
Anna Bielawska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • A moim zdaniem. .. no było wspaniale. Tylko coś dowiedzieć się nie mogę czy jest możliwość pozyskania materiału wideo. Brakuje też trochę foto z tak istotnej gali. Bardzo bym prosił o informacje czy materiał video mozna nabyć, lub przroszę o umieszczenie go na jakimś serwisie streamującym, lub umożliwić pobranie przy zachowaniu praw autorskich.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mikmik(2010-11-03)
 • Salon Paryski, duet taneczny (Karolina Nowak, Michał Rostowski): www.youtube.com
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-03)
 • Koncert został w całości nagrany i będzie udostępniany, przede wszystkim w szkołach, na płytach. Informacja o dostępności płyt pojawi się na pewno na portalu eswiatowid, jeśli inne elbląskie media wyrażą zainteresowanie nimi, to również będą mogły rozdać je czytelnikom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Światowid(2010-11-03)
 • Tak udanego przedsięwzięcia dawno nie widziałam. Ogromne brawa dla organizatorów i wykonawców. Szkoda tylko, że w czasie trwania gali nie przedstawiono (oprócz p. Osowskiej-Utrysko) wykonawców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  melomanka(2010-11-04)
 • do SWIATOWID. Dziękujemy! :D Będę pilnie śledził informację na Państwa stronie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  gore(2010-11-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED