Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wirtualna premiera skarbów z pól wielkiej bitwy

 
Elbląg, Wirtualna premiera skarbów z pól wielkiej bitwy (fot. nadesłana)
Rek

Na stronie cyfrowewm.pl można już oglądać eksponaty, znalezione na Polach Grunwaldzkich, które zostały zdigitalizowane przez Regionalną Pracownię Digitalizacji. Spośród stu zabytków pozyskanych w czasie badań, ponad trzydzieści najciekawszych zostało poddanych obróbce cyfrowej.

Po raz pierwszy odwiedzający Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku mogli zobaczyć nowe eksponaty w czasie Nocy Muzeów, w miniony weekend. Wszyscy, którzy jeszcze nie zdążyli Muzeum odwiedzić, mogą część z nich zobaczyć na stronie cyfrowewm.pl
     - Po miesiącach pracy możemy nareszcie podzielić się jej efektami – mówi Urszula Jatkowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji, działającej w CSE "Światowid" w Elblągu. - Właśnie udostępniliśmy na naszym portalu opracowane materiały z digitalizacji części zabytków pozyskanych w czasie badań archeologicznych na Polach Grunwaldzkich.
     Wśród udostępnionych zabytków są żeleźce toporów, szelągi krzyżackie, groty bełtów, elementy ostróg i broni białej, które w ciągu dwóch lat badań na Polach Bitwy pod Grunwaldem zostały odnalezione przez naukowców, archeologów oraz poszukiwaczy z Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Eksponaty zostały dokładnie sfotografowane i opisane. Można je oglądać na tradycyjnych fotografiach, część z nich zostało również zcyfryzowane w technice 3D.
     Pracę nad cyfryzacją obiektów wykonała Regionalna Pracownia Digitalizacji, która działa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu. Powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci. Pracownia, jako pierwsza w regionie, archiwizuje eksponaty w technice 3D. Na stronie cyfrowewm.pl prócz np. elbląskich form przestrzennych, można również oglądać ponad sto kapliczek, wirtualne spacery, a także eksponaty z muzeów z terenu Warmii i Mazur oraz Żuław.
     - Cieszymy się, że te zabytki są już w sieci, tym samym zakończyliśmy kolejny etap prac w Regionalnej Pracowni Digitalizacji, choć mam nadzieję, że to nie koniec współpracy z Muzeum w Stębarku - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE "Światowid". - Teraz czas na kolejne wyzwania, przed nami wieża Bramna dawnego Zamku Biskupiego w Braniewie, a w planach Kanał Elbląski.
     Eksponaty z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku można oglądać tu.
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Firmowe
Żarówki LED