Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wokół pejzażu

Elbląg, Wokół pejzażu
Marek Świątecki „Trawsko”.

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na spotkanie z pejzażem - jednym z podstawowych, klasycznych tematów sztuki. W czwartek 25 stycznia o godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy „3 x wokół pejzażu”, prezentującej prace Wiesława Bieńkuńskiego, Jana Pruskiego i Marka Świąteckiego.

Jak różne mogą być artystyczne poszukiwania, jak rozmaicie można pojmować pejzaż i rozwinąć to twórczo, pokazuje wystawa trzech olsztyńskich artystów, trzech indywidualności. Ich propozycje, bardzo autorskie i skrajnie różniące się postawą twórczą, wywodzą się z różnych, odległych, choć tylko pozornie, światów: od archaicznego, a może nowoczesnego realizmu do eksperymentów formalnych i poszukiwań warsztatowych i przygody ze sztuką z pogranicza figuracji niezwykle intuicyjną i ekspresyjną.
     Wystawa „3 x wokół pejzażu”, jak magiczny taniec wokół ognia, uwalnia nas od stereotypowego rozumienia sztuki i uzmysławia absolutną wolność twórczej kreacji, bo sztuka to przecież wolność.
     
     Wiesław Bieńkuński studia ukończył w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się grafiką warsztatową: technikami metalowymi, litografią, drzeworytem oraz rysunkiem i malarstwem. Duże znaczenie w jego pracach ma eksperyment. Na wystawie zobaczymy serię prac na aluminiowych kliszach, powstałych w zetknięciu z kalką techniczną, pokrytą intuicyjnym rysunkiem linii znaczonych światłem.
     
     Jan Pruski - mieszka i pracuje w Olsztynie. Uprawia malarstwo (głównie technika mieszana na papierze), rzeźbę i grafikę. Swój pejzaż artysta tworzy niejako na pograniczu sztuki figuratywnej, akcentując zadrapaną, bogatą w różnego rodzaju faktury, najczęściej monochromatyczną powierzchnię. Prosta, spontaniczna linia staje się elementarnym środkiem wyrazu. Jego żywiołem są również materie malarskie. W nich uzyskuje szalenie zmysłowy efekt i jakby zmiękczony modelunek stref światła i cienia w obrazie.
     
     Marek Świątecki - ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Olsztynie. Obecnie zajmuje się animacją środowiska artystów naszego regionu, organizując cykl wędrujących po Europie wystaw i koncertów pn. „Kochajmy Warmię”. Jest prezesem Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia „Areszt sztuki”. Założył przy Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie „Szkołę pejzażu”.
     
     Wystawa potrwa do 25 lutego.
     Na wernisaż zaprasza dyrektor Galerii EL Zbyszek Opalewski:
     
     
BUK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Płyn do mycia i dezynfekcji
Clinex W3 Multi
Clinex Stronger
Clinex Dispersion Soft