Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wszyscy muszą grać, by wygrać

 
Elbląg, Wszyscy muszą grać, by wygrać Goście Forum (od lewej): dr Zina Jarmoszuk, prof. dr hab. Mirosław Grewiński, dr hab. Arkadiusz Karwacki, prof. dr hab. Tomasz Szlendak (fot. MS)
Rek

Jak powinna wyglądać współpraca międzysektorowa w temacie kultury? Co mówią ważne dokumenty, które powstały w pocie czoła, a z których nikt nie korzysta? Dlaczego w obszarze kultury każdy (instytucje, samorządy, biznes) samotnie gra w kręgle? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukają uczestnicy V Elbląskiego Forum Kulturoznawczego, które trwa właśnie w Bibliotece Elbląskiej.

Około pięćdziesięciu byłych i obecnych działaczy kultury, pracowników instytucji, przedstawicieli sektora pozarządowego bierze udział w I sesji V Elbląskiego Forum Kulturoznawczego. Punktem wyjścia do dyskusji jest 2-letni projekt badawczy realizowany na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, którego efektem jest niedawno wydana książka pt. „Napięcia, starcia, rozładowania. Samotna gra w kręgle w obszarze kultury” autorstwa Tomasza Szlendaka i Arkadiusza Karwackiego.
     - Nawiązujemy do tytułu słynnej książki amerykańskiego badacza, który zauważył, że Amerykanie coraz częściej się indywidualizują, bardzo kiepsko u nich, jeśli chodzi o zaufanie i współpracę - wyjaśniał prof. dr hab. Tomasz Szlendak, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. -  To też krąg naszych badań, a konkretnie brak zaufania i brak współpracy, bo tych w relacjach międzysektorowych w Polsce brakuje. Badaliśmy napięcia między instytucjami kultury publicznej a biznesem, który ma kłopoty ze sponsoringiem kultury, a nie ma kłopotów ze sponsorowaniem sportu, co mu się bardziej opłaca. Każdy w obszarze kultury sam gra w kręgle. A powinna to być gra zespołowa.
     - Elbląg jest takim miejsce, w którym pewne kłopoty widać, jak w soczewce - przyznał. - Na przykład kłopoty z zaangażowaniem biznesu lokalnego w obszarze kultury. Profesor jest jednak dobrej myśli: - Kulturę się ceni, myśli się o niej jako o motorze rozwojowym. Przynajmniej tak powinno się myśleć - jak o kole zamachowym chociażby ruchu turystycznego.
     Aby wszystko "zagrało" w temacie kultury potrzebna jest strategia. I ta została opracowana w dokumentach MKiDN. Ich znaczenie dla rozwoju kapitału społecznego przedstawiła dr Zina Jarmoszuk, dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2008-2016. - Na przygotowaniu dokumentów zakończyła się ich realizacja - przyznała. - Nie ma współpracy międzyresortowej, a ta jest niezbędna, by nowocześnie tworzyć kulturę.
     Dyskusja trwa.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Skoro Amerykanie tak bardzo się indywidualizują i mają kryzys zaufania i współpracy, to może oznaczać, że nie widzą już potrzeby pielęgnowania tego, co było niezbędne przy polowaniu na bizony. Nie widzą potrzeby życia w komunie, w grupie, w gromadzie, bo wrogów swoich ( czyt. Indian ) wymordowali. Wygląda na to, że i Polacy po wspólnych polowaniach na tury i żubry uznali, że nie warto żyć stadnie i włączył im się instynkt taki jak Amerykanom. Nie widzę powodów do zmartwień. Co innego, że taki badacz i nie zauważył tak prostego wytłumaczenia i pisze jeszcze książkę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  ck.(2016-05-10)
 • Owe Forum Kultury to bezkształtna paplanina byłych postkomunistycznych upowszechniaczy kultury prowincjonalnej. I nic więcej !!! Dodawanie do tej gadaniny treści intelektualnej - rodzi groteskę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  ora(2016-05-11)
 • ora zmień lekarza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  życzliwy(2016-05-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety do łazienki
Fototapety z architekturą
Fototapety dziecięce
Fototapety do biura