Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wszystkiego kulturalnego!

 
Elbląg, Wszystkiego kulturalnego! Galę ETK uświetnił koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne świętuje w tym roku złote gody. Powołane do życia w 1966 roku przez długi czas było najważniejszym animatorem życia kulturalnego w naszym mieście. Z okazji jubileuszu 50-lecia w sali koncertowej elbląskiej szkoły muzycznej odbyła się dzisiaj wieczorem okolicznościowa gala. Zobacz więcej zdjęć.

Licznie zebrani członkowie i sympatycy Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego obejrzeli najpierw film o historii powojennej elbląskiej kultury. Wynika z niego, że do przemian ustrojowych w Polsce w 1989 roku życie kulturalne w mieście bez ETK praktycznie by nie istniało. Jubileusz 50-lecia był okazją, aby osobom najbardziej zasłużonym podziękować i przyznać odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz „Laury ETK”.
     - To duże wyróżnienie. Gdzieś ktoś widział, że ja coś w tym mieście robię – mówiła wzruszona Nina Błeszyńska-Wojewska, członek założyciel ETK, uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i „Laurem ETK”.
     Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali także: Bożenna Janikowska (również otrzymała „Laur ETK”), Jan Osterczuk i Jerzy Wojewski. Z kolei„Laur ETK” trafił do Krystyny Rabizo, Alicji Bednarczuk, Ryszarda Tomczyka, Dariusza Bartona, Wacława Krasowskiego, Władysława Mańkuta, Ryszarda Skotnickiego, Kazimierza Arbarta, Mirosława Dymczaka, Leona Gescholowitza, Młodzieżowego Dom Kultury i Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych.
     Warto w tym miejscu przypomnieć, że Elbląskie Towarzystwo Kulturalne jest nie tylko kreatorem wydarzeń kulturalnych w naszym mieście, ale i mecenasem sztuki. Niemal od samego początku funduje stypendia dla zdolnych artystów z naszego miasta. To nierzadko dzięki ETK wielu młodych ludzi mogło zaistnieć na scenie kulturalnej.
     ETK jest też między innymi organizatorem Elbląskich Dni Muzyki Dawnej, Salonów Plastycznych i letnich koncertów w Bażantarni. - Ożywiliśmy Bażantarnię, po okresie kiedy tam nic się nie działo – cieszyła się Teresa Wojcinowicz, prezes ETK.

  (fot. MS) (fot. MS)


     We wrześniu przewidziana jest premiera monografii Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. Książki, która będzie nieocenionym źródłem na temat życia kulturalnego miasta. A przecież ETK jest też inicjatorem małych broszurek z serii „Biblioteczka elbląska”, gdzie poruszano między innymi takie tematy jak historia prasy w naszym mieście.
     Urodziny tak zacnej organizacji nie mogły się obyć bez koncertu. Na scenę Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych wyszła Polska Filharmonia Kameralna – zespół zaprzyjaźniony z ETK od wielu lat. Orkiestra pod batutą Wojciecha Rajskiego wraz z Konstantym Andrzejem Kulką (skrzypce) wykonała jeden z największych szlagierów muzyki klasycznej – sześć fragmentów „Czterech pór roku” A. Vivaldiego. A już bez słynnego skrzypka zaprezentowała słuchaczom obszerne fragmenty Serenady op. 22 A. Dvoraka.

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Żarówki LED