UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wystawa Retrospektywna Mieczysława Wiśniewskiego w Galerii EL

 
Elbląg, Wystawa Retrospektywna Mieczysława Wiśniewskiego w Galerii EL

Kolejna duża wystawa sztuki współczesnej gościć będzie w murach Centrum Sztuki Galeria EL. W czwartek, 23 maja o godz. 18 Galeria zaprasza na jej wernisaż. Przybliżone zostaną prace mającego ścisłe kontakty z Elblągiem artysty Mieczysława Wiśniewskiego. Wstęp wolny.

"Geometria jest pięknem. Wszak pomimo rozlicznych przewartościowań dziejowych, zwieńczonych współczesnym kryzysem piękna w sztuce, dodatkowo wspartym akceptacją brzydoty – geometryści zwykle odwoływali się do harmonii, symetrii i proporcji. Klasyczną koncepcję wzbogacił Plotyn wartością światła, a (Areopagita) Pseudo-Dionizy uzupełnił pojęciem blasku. I cóż tu dodać? Może odpowiedniość i subiektywny sens doświadczenia estetycznego. Moja twórczość bazuje na takim właśnie rozumieniu piękna. Jest to konstruowanie formy z pomocą zmiennego światła, które spina realność z nieokreślonością. Szczególnie w serii kosmicznej i „Układach sferycznych” wyczuwa się, jak formy geometryczne „łapią czas” epatując blaskiem" - Mieczysław Wiśniewski
     
     Artysta urodził się 5 lutego 1929 r. w Toruniu. W 1949 r. podjął studia w Katedrze Malarstwa Figuralnego prof. Stanisława Borysowskiego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom artysty malarza uzyskał w 1954 r. Życie zawodowe związał z macierzystą uczelnią, pokonując kolejne szczeble kariery akademickiej. Przewody kwalifikacyjne podjął w ASP w Gdańsku, uzyskując w 1963 roku stopień adiunkta, w 1966 r. – docenta, w 1990 r. – profesora nadzwyczajnego, w 1992 r. – profesora zwyczajnego. W latach 1958-1978 przynależał do Stowarzyszenia Twórczego „Grupa Toruńska”, biorąc udział w wystawach oraz inicjując wiele działań na rzecz Stowarzyszenia. W 1965 r. uczestniczył w epokowym wydarzeniu – I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu.
     
     Twórczość
     Jego pierwsze kompozycje miały charakter figuralny, ujawniając predyspozycje kolorystyczne oraz skłonność do syntezy formy. Od końca lat 50. do 1973 r. Jego twórczość wpisywała się w nurt sztuki materii, znaczonej geometrycznym ładem; od połowy lat 70. dokonywała się w niej zauważalna zmiana – tworzył „Układy” i „Układy sferyczne”, którymi rządziły: geometria, światło, przestrzenne kształtowanie powierzchni obrazu-obiektu. Eksperymenty wówczas podjęte kontynuował do końca swych dni.
     Stworzył także wiele realizacji z zakresu malarstwa ściennego, projektowania i architektury wnętrz.
     
     Wystawy
     Uczestnik wielu działań artystycznych, wystaw międzynarodowych, ogólnopolskich, środowiskowych i plenerów. Ma na swoim koncie ponad 50 wystaw indywidualnych oraz udział w ponad 300 wystawach zbiorowych, także o randze międzynarodowej (Francja, Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, Austria, Belgia, Japonia, Kanada, Holandia, Hiszpania).
     
     Nagrody
     Wielokrotnie nagrodzony, w tym: Nagrodą Rektora I Stopnia za działalność artystyczną w 1955 r., Złotym Krzyżem Zasługi w 1973 r., Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1983 r., Nagrodą I Stopnia Wojewody Toruńskiego w 1987 r. i Medalem Komisji Edukacji Narodowej za działalność dydaktyczną w 1997 r.
     Mieczysław Wiśniewski zmarł 7 lipca 2018 r. Pochowany został na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego, w swoim rodzinnym mieście. Nieocenionym wsparciem przez całe dorosłe i twórcze życie była dla artysty jego żona Elżbieta, również malarka i absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
     Prace znajdujące się na wystawie pochodzą z kolekcji rodzinnej Elżbiety Wiśniewskiej oraz z kolekcji prywatnej Marzenny i Piotra Sendeckich.
     Kuratorkami elbląskiej wystawy są Elżbieta Wiśniewska i Karina Dzieweczyńska.
     
Wojciech Minkiewicz, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Prace przesycone materializmem. Proste , tajemnicze i ... hmmm puste jak kosmos. Wypukłe badz wklęsłe punkty, formy kojarza mi sie z atomami "widzianymi" pod mikroskopem. Próby ujecia tego punktu w rożnych wariantach układów jest jak próba ujarzmienia go. Niby ten sam a inaczej potraktowany. Wymykający się zmianom. Efekt padającego światła potęguje ten efekt.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    (2019-05-24)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

ZWYCIĘSKI SUV C5 AIRCROSS - HADM Gramatowski
Nowy model - Skoda Scala już w salonie | HADM
Modny Citroen C3 - HADM Gramatowski
Skoda Fabia z LPG już od 46 000 zł! - HADM