Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Z Kadyn do Światowida

 
Elbląg, Z Kadyn do Światowida
fot. Łukasz Daroszewski

Legendarna księżniczka Kadyna była tematem tegorocznego pleneru, który odbył się na przełomie czerwca i lipca na kadyńskiej plaży. Prace, które tam powstały będzie można oglądać na wystawie poplenerowej, której otwarcie nastąpi w środę, 7 września o godz. 18 w Galerii Nobilis.

Tematem tegorocznego pleneru były legendy pruskie. Na pytanie: „Jak wyglądała legendarna założycielka Kadyn?" odpowiadali w swoich pracach młodzi twórcy. Powstały ciekawe interpretacje postaci Kadyny w różnych technikach, m.in. rzeźbie ceramicznej, linorytach, rysunkach, oraz malarstwie.
     Prowadzący plener udzielali korekt i tworzyli własne prace, byli to: Wojciech Sęczawa - ASP Gdańsk, Piotr Bies artysta nauczyciel rzeźby w Zespole Szkół Plastycznych w Zakopanem, Edyta Siwek artystka nauczyciel rysunku, Ewa Bednarska Siwilewicz instruktor ceramiki w CSE „Światowid".
     Uczestnikami pleneru byli przede wszystkim ceramicy z całej Polski, a wśród nich studenci Edukacji Artystycznej w Nowym Sączu, uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Zakopanem, studenci Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, uczniowie Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, uczestnicy pracowni ceramicznej Domu Kultury Wyspa Skarbów w Gdańsku - Sobieszewie, uczestnicy pracowni ceramicznej Domu Kultury w Luzinie, Studenci Historii sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, uczestnicy pracowni ceramicznej CSE „Światowid" w Elblągu.
     Oprócz codziennej dawki tworzenia podczas pleneru zostały przeprowadzone warsztaty ceramiczne, w których wzięły udział dzieci i młodzież z Kadyn, prowadzący plener Piotr Bies w świetlicy w Kadynach przedstawił wykład pt. "Co to jest sztuka, skąd się wzięła i po co komu sztuka?", plenerowi towarzyszyła wystawa prac powstałych podczas ubiegłorocznych edycji, a świetlica w Kadynach na czas wakacji, zamieniła się w galerię.
     - Wystawa powstała dzięki uprzejmości pani Moniki Wodzianickiej przewodniczącej Rady Miejskiej w Tolkmicku, pani Doroty Lebiody opiekuna Świetlicy w Kadynach oraz pani Sołtys Ewy Świątek-Kulickiej - mówi Ewa Bednarska-Siwlewicz z CSE Światowid. - Cieszyła się dużym zainteresowaniem, zaglądali do niej mieszkańcy i turyści. Wystawione prace miały charakter niekomercyjny, były to indywidualne interpretacje, często abstrakcje, których uczestnicy poszukują jeszcze stylu i sposobu wyrazu. Mimo to wiele prac malarskich i ceramicznych oraz batików znalazło nabywców z Polski i zagranicy.
     Uczestnicy pod okiem pana Wojciecha Sęczawy budowali piec plenerowy z cegieł szamotowych, w którym została wypalona część prac ceramicznych. Jak co roku plener odwiedzili dziennikarze, którzy tworzyli prace „na kafelku malowane".
     Podczas wystawy będzie można zobaczyć fotografie. Plener w obiektywie uchwycili Łukasz Daroszewski, Patrycja Pieprzak, Edyta Siwek i Alicja Bielska.
     - Bardzo ważnym aspektem uczestnictwa w plenerach jest możliwość skupienia się tylko na pracy. To niezwykłe miejsce jest stworzone do artystycznych działań. Zachwycają się nim zwłaszcza ludzie z południa Polski, bo niecodziennie zdarza się możliwość tworzenia prac nad brzegiem rozpościerającej się wody Zalewu Wiślanego no i te zachody słońca - dodaje Ewa Bednarska-Siwilewicz. - Młodzież, która przyjechała na plener chce na niego wracać w następnych edycjach.
     
     Wernisaż wystawy prac powstałych podczas tegorocznego pleneru odbędzie się już w środę, 7 września o godz. 18 w Galerii Nobilis w Centrum, Spotkań Europejskich Światowid. Prace oraz zdjęcia będzie można oglądać do 5 października.
     
     Organizatorem pleneru było Stowarzyszenie „Jantar", współorganizatorem Centrum Spotkań Europejskich „Światowid", patronem zaś Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego - Jacek Protas.
     Plener dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.

Edyta Jasiukiewicz, Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna
RTV + SZAFA