Poniedziałek 18-02-2019, imieniny Bernardety, Konstancji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Z kamerą w Trutnowach i Żuławkach

 
Elbląg, Z kamerą w Trutnowach i Żuławkach
Trutnowy, fot, nadesłana
Rek

Na filmowe wycieczki po domach podcieniowych będzie można się wybrać już 29 i 30 listopada. – Tym razem zagościmy w Trutnowach i Żuławkach - mówi Agnieszka Jarzębska, koordynatorka​ projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”,​ który realizuje Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Filmy będzie można obejrzeć na stronach eŚwiatowid.pl oraz portEl.pl.

On jest malarzem, ona – prezesem Stowarzyszenia Żuławy Gdańskie. Nic więc dziwnego, że ich dom podcieniowy jest wyjątkowy. Wyjątkowy także ​dlatego, że stworzyli w nim prywatne muzeum.
     Elżbieta Skirmuntt - Kufel i Daniel Kufe​l mieszkają w Trutnowach (gm. Cedry Wielkie) w domu podcieniowym, w którym ​zachowała się reprezentacyjna dwupoziomowa sień.
     - W domu od wielu lat są prowadzone prace remontowe i konserwatorskie, dlatego ​obecnie może on ​poszczycić się wspaniałym wyglądem -​ podkreśla Agnieszka Jarzębska.
     Następny dzień to kolejna wycieczka. Tym razem do wsi Żuławki (gm. Stegna), gdzie widzowie będą mogli zwiedzić jeden z ​domów​ podcieniowych​. Znajdują się w nim np. ​szafy ścienne o klasycystycznych frontach.
     - Odwiedzimy także Drewnicę,​ w której znajduje się jeden z ostatnich żuławskich wiatraków​ i dom, w którym tuż po wojnie mieszkała rodzina poety Czesława Miłosza -​ dodaje Agnieszka Jarzębska.
     Na stronach eŚwiatowid.pl oraz portEl.pl, a także w Telewizji Elbląskiej, będzie można obejrzeć w sumie 15 filmowych​ opowieści powstałych​ w czasie projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”.
     Domy podcieniowe w większości są własnością prywatną, tylko niektóre można zwiedzać. Widzowie będą mieli taką okazję. O domach opowiedzą zarówno ich ​mieszkańcy, jak i eksperci. Każdy z filmów trwa od 20 do 30 minut.
     Zdjęcia i wywiady były realizowane od marca do lipca, w zabytkach i instytucjach partnerskich, w tym w muzeach (Gdańsk, Elbląg, Nowy Dwór Gdański), oddziałach Narodowego Instytutu Dziedzictwa​ (Olsztyn, Gdańsk), urzędach ochrony zabytków (Elbląg, Olsztyn, Gdańsk). Scenariusze napisały: Agnieszka ​Jarzębska i Marta Hajkowicz, autorami zdjęć są: Tomasz Misiuk i Jacek Szulecki. Filmy powstaną także w wersji z napisami dla osób niesłyszących.
     To jeszcze nie koniec niespodzianek dla miłośników domów podcieniowych. Już w tę sobotę, 29 listopada, w Elblągu będzie można bliżej poznać domy podcieniowe z Żuław. Warto wziąć udział w dyskusji o tym, co należy zrobić, by ratować te zabytki. Warto także spotkać się z historykiem sztuki Jerzym Domino i Markiem Opitzem, fotografem, właścicielem domu podcieniowego w Żelichowie / Cyganku.
     Zgłoszenia udziału w spotkaniu i informacje - pod numerem tel.:​ 55 611 20 84, 667 636 212, email: agnieszka.jarzebska@swiatowid.elblag.pl.
     
     Projekt „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Samorządu​ Województwa Warmińsko-Mazurskiego
     
     Partnerzy: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie, wraz z delegaturą w Elblągu, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim, Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski, Stowarzyszenie Jantar

     
Patroni medialni: Polskie Radio Olsztyn, Polskie Radio Gdańsk, Portal KulturaLudowa.pl, Telewizja Elbląska, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Dziennik Elbląski, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal społecznościowy ekulturalni.pl
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne BMW
okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Płyn Hayne