Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Z Liverpoolu do Elbląga (Historia jednego przedmiotu cz. 34)

 
Elbląg, Z Liverpoolu do Elbląga (Historia jednego przedmiotu cz. 34) Zachowany fragment talerza z wizerunkiem statku (fot. archiwum MAH)
Rek

Wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu prowadzimy cykl pn. "Historia jednego przedmiotu", w którym prezentujemy ciekawe eksponaty i ich historię. Przedmioty codziennego użytku odnalezione przez badaczy na ziemi (a czasem i w ziemi) elbląskiej przybliżą nam jej dawnych mieszkańców. Dzisiaj o talerzu przywiezionym z Liverpoolu.

W trakcie badań prowadzonych na parceli przy ul. Bednarskiej 11 odkryto i wyeksplorowano kolejną latrynę. Pośród wielu wyrzuconych do niej przedmiotów znalazła się w niej połowa talerza wykonanego z niezwykle delikatnego fajansu, nazywanego powszechnie fajansem angielskim.
     Stan zachowania umożliwił określenie wymiarów talerza - miał średnicę 25 cm, wysokość 3 cm, na obu powierzchniach pokryty został białym szkliwem. Był on częścią większej zastawy stołowej lub egzemplarzem ozdobnym, wieszanym na ścianie lub stojącym w serwantce.
     Talerz ozdobiono techniką druku stosowaną do ornamentowania wyrobów ceramicznych od drugiej połowy XVIII wieku. Na kołnierzu widnieją powtarzalne motywy kwiatowe z ulistnionymi gałązkami. W lustrze talerza został przedstawiony trójmasztowy żaglowiec z proporcem barwionym częściowo na czerwono.
     Identycznie zdobione talerze przechowywane są w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i National Maritime Museum w Greenwich. Są to wyroby pochodzące z Liverpoolu, gdzie były produkowane w latach 1780-1815.
     Charakterystyczną cechą tych talerzy było właśnie umieszczanie wizerunków żaglowców. Najczęściej były to wizerunki jednostek pływających pod banderą brytyjską. Niekiedy talerze dekorowano również statkami obcych bander, np. na talerzu z National Maritime Museum został przedstawiony żaglowiec handlowy pod banderą duńską. Prawdopodobnie ten sam duński statek jest ozdobą talerza elbląskiego. Może o tym świadczyć widoczny na maszcie, barwiony na czerwono proporzec. Nie możemy również wykluczyć, że na tym talerzu została uwieczniona jednostka, której portem macierzystym był dawny Elbing. Niestety, stan zachowania tego przedmiotu powoduje, że tej kwestii już nigdy nie uda nam się rozstrzygnąć…      

     Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl sprawuje patronat medialny nad Muzeum Archeologiczno-Historycznym
Mirosław Marcinkowski, Kustosz Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena .pl
Czytnik kart kryptograficznych
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Czytnik kart kryptograficznych Mini