Wtorek 23-10-2018, imieniny Teodora, Seweryna
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Z okazji jubileuszu - wystawy

 
Elbląg, Z okazji jubileuszu - wystawy Jadno z archiwalnych zdjęć, fot. Janusz Cydzik
Rek

Z okazji 50–lecia w Centrum Spotkań Europejskich Światowid można oglądać niezwykłe wystawy - na jednej pokazane są archiwalne fotografie z zasobów Pracowni Digitalizacji Światowida, na drugiej swoje prace prezentują osoby związane przed laty z klubem fotograficznym El-Foto.

Na pierwszym piętrze Światowida eksponowana jest „Wystawa archiwalnych fotografii z zasobów Pracowni Digitalizacji CSE Światowid”. Znajdują się na niej zdjęcia autorstwa Czesława Misiuka, Janusza Cydzika oraz z archiwum CSE. 29 fotografii dokumentuje działania kulturalne realizowane przez tę instytucję w latach 60., 70. i 80. To zaledwie znikoma część zasobów Pracowni Digitalizacji, która na dzień dzisiejszy liczy 6.761 pozycji katalogowych.
     Więcej archiwalnych zdjęć będzie można zobaczyć w sobotę,10 marca, od godz. 11 do 14 podczas wystawy multimedialnej w sali nr 38. Z głośników na holu głównym będą dobiegały głosy elblążan wspominających Światowid.
„Wystawa archiwalnych fotografii z zasobów Pracowni Digitalizacji CSE Światowid” będzie czynna do 30 kwietnia.
     
     W piątek, 9 marca na holu obok kina Światowid, pojawi się wystawa „Wybrańcy fotografii”. To zdjęcia osób związanych przed laty z klubem fotograficznym El-Foto. Fascynacja fotografią przerodziła się w ich przypadku w życiową pasję i wyznaczyła kierunek w życiu zawodowym. Znajdą się tam zdjęcia Jacka Szuleckiego, Danuty Węgiel, Dariusza Nowickiego i Piotra Romanowskiego.
     
     Jacek Szulecki
     Do sekcji El-Foto pierwszy raz przyszedłem w 1978 roku. Tu wszystko się zaczęło. Fotografia stała się moją życiową pasją i sposobem na życie. Tu brałem udział w wielu plenerach i wystawach, tu nauczyłem się robić zdjęcia co pomogło mi w późniejszej karierze zawodowej. W latach 80-tych fotografowałem dla Dziennika Bałtyckiego, przez 10 lat byłem kierownikiem laboratorium fotograficznego Kodak Express w Elblągu i Gdańsku. Obecnie realizuję serwisy informacyjne z Braniewa, Tolkmicka i Fromborka dla Telewizji Elbląskiej. Bez solidnych podstaw fotografii, które wyniosłem z El-Foto, nie wyobrażam sobie wykonywanie pracy operatora telewizyjnego. Od czterech lat mieszkam w Tolkmicku. Otaczająca mnie okolica i niepowtarzalne okoliczności przyrody same podsuwają mi tematy do robienia zdjęć i to często w moim ogrodzie.
     

     Danuta Węgiel
     Moja przygoda z El -foto rozpoczęła się 1979 roku. Klub prowadziła Krystyna Monczarska, bardzo dobra i inspirująca instruktorka. Spotykały się tu osoby już zaawansowane w fotografii i początkujące, co powodowało, że w klubie trwał nieustanny ferment uczenia się. W 1982 roku uzyskałam fotograficzne uprawnienia instruktorskie w kategorii trzeciej i dzięki temu już od września 1982 do czerwca 1983r. mogłam sama prowadzić zajęcia w klubie El- Foto.
     Wyjazd do Krakowa i podjęcie tam studiów przerwało moje bliskie kontakty z Klubem. Jednak ten ponad trzyletni kontakt z fotografią pozostawił trwałe ślady w moim życiu zawodowym. Obecnie uprawiam z powodzeniem zawód fotografa.

     
     Dariusz Nowicki
     Jestem absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. Od lat urzędnikiem państwowym. Fotografią i filmem zajmuję się z przerwami od 35 lat. Na początku były aparaty Pouva Start i Smiena oraz ciemnia w klubie „El-Foto” w Elblągu, gdzie cały czas mieszkam. Teraz jest Canon 300D i kompakt HP 818 oraz program Photolmpact 12. Najczęściej fotografuję krajobrazy, lubię też portrety, ale robię je tylko wtedy, gdy dotrę do danej osoby i jej wnętrza. W fotografii nie interesuje mnie odwzorowanie realnie istniejącej rzeczywistości. Świat widziany wokół mnie przetwarzam, odrealniam i sprowadzam do mojego własnego sposobu patrzenia. Moje pasje to podróże, fotografia, film oraz domek z ogrodem na wsi nad mazurskim jeziorem.
     
     Piotr Romanowski
     Była jesień 1990 roku, kiedy jako 14-to latek po raz pierwszy zszedłem do byłego schronu, gdzie mieściła się pracownia EL-Foto. Labirynt pomieszczeń, ciasne przejścia i specyficzny zapach chemii fotograficznej do dziś zostają w mojej pamięci. Kilka ładnych lat spędzonych na doskonaleniu sztuki fotografii pod okiem wspaniałych instruktorów (Grażyny Kowalskiej, później Waldka Kutowińskiego nazywanego przez nas „tatą”) stało się jednym z filarów wykonywanego przeze mnie zawodu. Dzisiaj jestem operatorem obrazu.
     Pracownia El-Foto przez wiele lat była moim drugim domem, gdzie poznałem fantastycznych ludzi i spędziłem niezapomniane chwile, ale przede wszystkim dała mi podstawy do fantastycznego zawodu.

     
     Wystawę można oglądać do 27 marca.
     
     Natomiast na drugim piętrze CSE Światowid cały czas można oglądać wystawę archiwalnych plakatów filmowych. „Archiwum plakatu - kino polskie” to wystawa prezentująca w sposób przekrojowy historię plakatów polskich filmów. W archiwum kina znajduje się ponad setka polskich plakatów filmowych do 1989 roku. Najstarsze pochodzą z lat 60. Na wystawie znalazły się najciekawsze z nich.
     
     Patronat nad obchodami 50 – lecia Centrum Spotkań Europejskich Światowid objął Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Jacek Protas.

Edyta Jasiukiewicz, Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia inna niż inne