Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Z Pól Grunwaldzkich do sieci

 
Elbląg, Z Pól Grunwaldzkich do sieci fot. nadesłana
Rek

Groty strzał i bełtów, fragment głowni broni białej, żeleźce toporów, część ostrogi, monety – to wszystko, będzie można zobaczyć już wkrótce, w wersji cyfrowej, na stronie www.cyfrowewm.pl. To jeszcze nigdy nie prezentowane eksponaty Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, które w ciągu ostatnich dwóch lat archeolodzy znaleźli na Polach Grunwaldzkich.

W wyniku prowadzonych na Polach Grunwaldzkich od 2014 roku badań archeologicznych z udziałem naukowców oraz poszukiwaczy z Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Polski, udało się odnaleźć wiele zabytków, które poddano konserwacji, i które wkrótce trafią na wystawę w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.
     - To, co udało nam się zdigitalizować, to m.in. groty strzał i bełtów, fragmenty głowni broni białej, żeleźce toporów, ostrogi, monety - mówi Urszula Jatkowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji. - Te materiały muszą teraz przejść obróbkę cyfrową.
     Wykopane przedmioty musiały znaleźć się w pracowni konserwatorskiej, po powrocie z niej zostały skatalogowane, sfotografowane i zcyfryzowane przez Pracownię Digitalizacji, teraz trwają pracę nad wystawą, na której mają być zaprezentowane. To ponad stuprocentowy przyrost bazy źródeł archeologicznych, które znajdują się w zbiorach Muzeum.
     - Szczególnie ciekawie prezentują się numizmaty – zarówno te, pochodzące ze średniowiecza, jak i starsze, z okresu wpływów rzymskich oraz współczesne, do czasów II wojny światowej. Mamy bardzo precyzyjnie sfotografowane 13 monet – dodaje Urszula Jatkowska.
     Pracę nad cyfryzacją obiektów wykona Regionalna Pracownia Digitalizacji, która działa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci. Pracownia, jako pierwsza w regionie, archiwizuje eksponaty w technice 3D. W wirtualnej rzeczywistości prócz np. elbląskich form przestrzennych, można również oglądać ponad sto kapliczek, a także eksponaty z muzeów z terenu Warmii i Mazur oraz Żuław.
     - Cieszymy się, że mogliśmy udokumentować w formie cyfrowej tak ważne dla Muzeum Bitwy pod Grunwaldem obiekty, co ciekawe są to nowo odkryte eksponaty – opowiada Antoni Czyżyk Dyrektor Centrum Spotkań Europejskich Światowid” w Elblągu. – Myślę, że dla internautów będzie to zachęta, aby wybrać się do Muzeum i przedmioty, obejrzane w sieci, zobaczyć na żywo.
     Pierwsze zdigitalizowane eksponaty będzie można najprawdopodobniej pod koniec marca oglądać na stronie cyfrowewm.pl.
     Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przewiduje premierę zakonserwowanych zabytków na tegoroczną Noc Muzeów – z 16 na 17 maja.
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Żarówki LED
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem