Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zabytki i kościoły

Elbląg, Zabytki i kościoły

W istniejącej od 1990 roku elbląskiej Galerii Sztuki Współczesnej "Pro Arte-Pax" czynna jest pokonkursowa wystawa plastyczna pt."Zabytki i Kościoły Ziemi Elbląskiej". Jest ona jednym z wydarzeń trwającego aktualnie w Elblągu Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej i Dnia Papieskiego.

Organizatorem konkursu jest Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Organizatorom konkursu udało się znaleźć sponsorów i sprawić, że pula nagród finansowych sięgnęła kilkunastu tysięcy złotych, co dodatkowo zmobilizowało artystów, którzy zdecydowali się stanąć w artystyczne szranki.
     W tegorocznym konkursie plastycznym wzięło udział 17 autorów. Jurorzy (ks. dr Mieczysław Józefczyk - Wikariusz Generalny Diecezji Elbląskiej, wykładowca historii sztuki i konserwacji zabytków elbląskiego Wyższego Seminarium Duchownego oraz profesorowie Henryk Cześnik i Andrzej Dyakowski - obaj z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych) nagrodami pieniężnymi wyróżnili czterech twórców. Główną laureatką tegorocznej edycji konkursu została znana elbląska artystka - Halina Różewicz- Książkiewicz. Nagrodę II otrzymała Anna Panek - także z Elbląga, a III - Benedykt Kroplewski z Malborka. Wyróżniono także Bohdana Paczkowskiego z Dzierzgonia i Jerzego Gawryołka z Elbląga.
     Halina Różewicz - Książkiewicz jako jedyna na konkurs nie zgłosiła prac ukazujących zabytki sakralne, a "sportretowała" urokliwe techniczne urządzenia pochylni Kanału Elbląskiego, które należą do cennych zabytków technicznych naszego regionu.
     Z kolei Benedykt Kroplewski pokusił się o ukazanie własnej malarskiej i nader poetyckiej wizji kościoła św. Wojciecha, znajdującego się na Zawadzie.
     Zwracają uwagę także prace Zbyszka Opalewskiego, który pokusił się o scalenie na płaszczyźnie malarskiej elementów świątyń, które znajdują się na elbląskiej starówce.
     Ryszard Tomczyk, Zygmunt Prończyk, Paweł Nieczuja - Ostrowski i Małgorzata Latek - Gaj pokazali prace, w których starali się ukazać artystyczne walory zabytków, niekoniecznie sakralnych, spoza Elbląga: z Tolkmicka, Młynar, Pomorskiej Wsi i Wikrowa.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe
Żarówki LED