Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zachód podziwia, wschód kocha i nienawidzi

 
Elbląg, Zachód podziwia, wschód kocha i nienawidzi O tym, jak nas piszą mówili zagraniczni korespondenci. Były powody do zadowolenia (fot. Anna Dembińska)
Rek

Zachód patrzy na Polskę z punktu widzenia ekonomii i ocenia ją jako kraj ogromnego sukcesu, który po przemianie ustrojowej sobie poradził. Rządy PiS wniosły, co prawda, element niepokoju i poczucie niestabilności, ale PO zagwarantowała przewidywalność. Wschodnie spojrzenie to już zupełnie inna historia. Ukraina nas kocha, Rosja wprost przeciwnie, Białoruś nie zauważa, a Litwa ma wiele za złe. Tak twierdzą zagraniczni korespondenci, którzy zabrali głos podczas IV Elbląskiego Forum Kulturoznawczego. Zobacz zdjęcia.

Jak się chce popatrzeć na własny dom to trzeba z niego wyjść. A Polak potrzebuje jeszcze obcych oczu, by oceniły, jak w naszym kraju naprawdę jest. Najlepiej nadają się do tego media. Jak o nas piszą? - rozpoczął dzisiejszą (25 września) wieczorną debatę Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika Polityka.
     Publikujący w „Financial Times” Jan Cieński stwierdził, że wizerunek Polski bardzo się w mediach zachodnich zmienił. - Kiedyś Polska była postrzegana jako kraj biedny i mało znaczący – mówił dziennikarz. - Teraz jest postrzegana z punktu widzenia ekonomii, jako kraj ogromnego sukcesu, który po przemianie ustrojowej sobie poradził. Dwa lata rządów PiS to był raj z punktu widzenia korespondenta – wspominał z uśmiechem. - Zachód patrzył na braci – premiera i prezydenta - jak na dziwaczność jakąś. Jak do władzy doszła Platforma to czuć było uspokojenie, bo Polska stała się krajem przewidywalnym. Także dużym i ważnym partnerem, a sympatię wzbudzał minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
     Innego polskiego polityka uwielbiają z kolei media rosyjskie: - W Rosji najbardziej popularnym polskim politykiem i najchętniej pokazywanym jest Janusz Korwin-Mikke – wskazywał Żenia Klimakin („Polskie Radio” ). - Tam w mediach o Polsce mówi się z reguły źle. Informacje dotyczą jedynie najważniejszych wydarzeń typu wybór nowego prezydenta. Dziennikarz jest Ukraińcem więc zabrał także głos w imieniu swojego ojczystego kraju: - Polska jest w ukraińskich mediach przedstawiana jako kraj mlekiem i miodem płynący – mówił. - Krajem, gdzie Tusk kocha Kaczyńskiego, a wszyscy łączą się, by ratować Ukrainę (rozbawił słuchaczy).
     A co mówią o trudnej wspólnej przeszłości? - Związek Radziecki zniszczył pamięć historyczną, nie tylko nie pamiętamy o Wołyniu – ten temat w mediach nie istnieje – ale nie pamiętamy nawet, kto naszych wywiózł na Syberię.
     Ukraińcy nas kochają w mediach, a Białorusini? - Tam Polski nie ma, no, chyba że wspomina się ją jako kraj tanich hipermarketów – stwierdził Żenia Klimakin.
     Najgorzej wygląda spojrzenie litewskie. - Z jednej strony Polska jest chwalona za gospodarcze reformy, z drugiej jednak pokutują stereotypy i historia – mówił Eldoradas Butrimas („Lietuvoss rytas”) . - W tzw. sezonie ogórkowym w mediach zaczyna pojawiać się sprawa Polski i Polaków. Wracają spory o to, jak pisać polskie nazwiska, jak nazywać ulice itp.
     Adam Krzemiński z tygodnika Polityka, ale i korespondent w Niemczech, wskazywał na gest biskupów polskich z 1965 r., którzy zwrócili się do duchownych niemieckich słowami: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Litwinów nie stać na taki gest? - Zróbcie go pierwsi – odpierał litewski dziennikarz.

  Były i medale Gloria Artis. Na zdj. odznaczeni kulturoznawcy (fot. AD) Były i medale Gloria Artis. Na zdj. odznaczeni kulturoznawcy (fot. AD)


     Panowie się spierali, utyskiwali na fakt, że w mediach, szczególnie zachodnich, utrwala się myślenie o Polsce poprzez żubry, żaglówki, Mazury, husarię, papieża czy Wałęsę. - Naprawdę nie stać nas, by pokazać coś więcej? – zastanawiał się Jan Cieński.
     Po dyspucie o tym, jak nas widzą i jak o nas piszą zagraniczne media (co dla Polaków jest bardzo istotne), przyszedł czas na kontrę muzyczną. W Ratuszu Staromiejskim odbył się koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Zanim jednak popłynęły dźwięki, wiceminister kultury Piotr Żuchowski wręczył Srebrne Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Otrzymali je: prof. dr hab. Wojciech Burszta, prof. dr hab. Przemysław Czapliński, prof. dr hab. Roch Sulima, prof. dr hab. Tomasz Szlendak, prof. dr hab. Wiesław Władyka.
     
     
     Tu znajdziecie program IV Elbląskiego Forum Kulturoznawczego.
     W Forum można uczestniczyć on-line za pośrednictwem strony internetowej Biblioteki Elbląskiej.
     
     
     
     

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym IV Forum Kulturoznawczego
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • "Zachód patrzy na Polskę z punktu widzenia ekonomii i ocenia ją jako kraj ogromnego sukcesu" Uwielbiam taka propagandę. Czyje ze mieszkam w państwie pełnego szczęścia. Towarzysze jestem z Wami !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 1
  hehehehe(2014-09-25)
 • zachód to sobie ze wschodu zrobił zaplecze, 60% to firmy zachodnie które korzystają ze środków UE na inwestycje, Oni już wiedzą w co i jak inwestować, My dopiero się uczymy więc to nie jest podziw ale dobra gra w imię Swoich interesów, właśnie widzimy jak paru aktorów zostało awansowanych przez reżyserów tej gry.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  pollak(2014-09-26)
 • ot i mieszanie w głowach, wybory blisko, mobilizacja lemingów aż nazbyt widoczna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 3
  jkaaaaaaaaaaaaa(2014-09-26)
 • Skąd takie poczucie szczęścia? Jest bezrobocie, ludzie biedują, popełniają samobójstwa, społeczeństwo popada w alkoholizm, a poziom nauczania jest żenująco niski. Jednym słowem dziadostwo, mniemanie wielkie. Poza tym Rosjanie źle postrzegają (jako zwykłych ludzi), tylko durnych rządzących. Bo to oni sieją nienawiść!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 2
  msj(2014-09-26)
 • Dużo podróżuje po Polsce i widać jak nasz kraj się zmienił to jest ogromny postęp szkoda tylko tych lat jak rządził PIS to było jedno wielkie bagno oby więcej się nie powtórzyło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 10
  (2014-09-26)
 • Biblioteka zawsze eksploduje optymizmem gdy organizuje prace poza-biblioteczne !. Gdy dochodzi do rozmowy o nowościach na rynku wydawniczym - mamy konsternację i wyczuwalny smutek, . Nie tak dawno, jedna z Pań bibliotekarek, nie mogła odszyfrować nazwiska - Marcin Swietlicki. Padło głębokie pytanie; a kto to taki ?.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 3
  (2014-09-27)
 • najpierw zróbmy porządek u siebie a potem martwmy się opiniami innych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  rombu(2014-09-27)
 • róbmy swoje, Nie róbmy porządku, jak zaleca "rombu" - bo to pachnie Dzierżyńskim. Uśmiechajmy się do nieznajomych na ulicy, bo jest jakaś szansa, że nie dadzą nam po gębie. Róbmy swoje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2014-09-27)
 • "ale PO zagwarantowała przewidywalność. " Bez komentarza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2014-11-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Ubezpieczenia OC i AC
Serwis i oryginalne części Seat