Poniedziałek 22-10-2018, imieniny Filipa, Salomei
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zagadki Fromborka – posłuchaj!

 
Elbląg, Zagadki Fromborka – posłuchaj!
Rek

Gdyby Mikołaj Kopernik nie miał wątpliwości i bez zastrzeżeń przyjął to, czego go uczono, nie dokonałby epokowego odkrycia... Kilka wieków później nasza wiedza na temat astronoma jest wciąż niepełna. A może gdzieś na świecie, w archiwach są jeszcze jakieś nieznane dokumenty na temat Kopernika?

Uczony urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu, zmarł 24 maja 1543 r. we Fromborku. W 2012 r. przypada więc 539. rocznica jego urodzin i 469. rocznica śmierci. O tych datach pamięta np. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, które także w tym roku zorganizowało okolicznościowe – „urodzinowe” spotkanie. Z kolei już jutro – we wtorek 6 marca – muzeum w Mrągowie otwiera wystawę „Mikołaj Kopernik, jego życie i świat”.
     Do miejsc związanych z życiem i działalnością astronoma należą zamki kapituły warmińskiej w Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim oraz oczywiście Wzgórze Katedralne we Fromborku, gdzie spędził dużą część swego życia. O tym, jak ono wyglądało, można przeczytać w ciekawej popularnonaukowej biografii „Prywatne życie Kopernika” pióra wybitnego historyka doktora Jerzego Sikorskiego.
     Co ciągnie ludzi do Fromborka? – Z Małgorzatą Czupajło, zastępcą dyrektora Muzeum Mikołaja Kopernika, rozmawiała Agnieszka Jarzębska.
     Warto dodać, że w tym roku we fromborskim muzeum będzie można obejrzeć m.in. dwie nowe wystawy. Pierwszą – „Od teleskopu Galileusza do teleskopów kosmicznych” – przygotowało Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego z okazji obchodzonego w 2009 r. Międzynarodowego Roku Astronomii. Druga, przygotowywana we współpracy z Muzeum Archidiecezji Warmińskiej, ma dotyczyć obrządku pogrzebowego i tego wszystkiego, co się z nim łączy.

eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Kuchnia 3
AMK Szkło ozdobne 4
AMK Meble łazienkowe 5
AMK Kuchnia 7