Środa 14-11-2018, imieniny Emila, Wawrzyńca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Dzień Niepodległości 2018 Dzień Niepodległości 2018

Zajęcia teatralne i doktorat

Elbląg, Zajęcia teatralne i doktorat Magdalena Kazubowski-Houston

Wojewódzki Ośrodek Kultury w Elblągu gości Magdalenę Kazubowski-Houston – urodzoną w Elblągu Polkę, która po 13 latach powróciła z Kanady, by przez rok prowadzić w swoim rodzinnym kraju zajęcia z teatrami alternatywnymi oraz badania do pracy doktorskiej.

Magdalena Kazubowski-Houston otrzymała dyplom na wydziale reżyserii, ukończyła również wydział gry aktorskiej. Skończyła kurs w technice Tadeusza Kantora i Jerzego Grotowskiego, współpracowała również z prof. Józefem Szajną. Obecnie przygotowuje doktorat w dziedzinie antropologii teatru (prowadzi badania do pracy nt. w jaki sposób można dowiadywać się o przemocy na świecie za pomocą przedstawienia teatralnego). Badania do pracy doktorskiej prowadzi na podstawie zajęć teatralnych z grupą Romów w Morągu i Tarnowie.
     - Pani Magda, ze względu na długotrwałe badania do pracy doktorskiej, pozostanie w Polsce przez cały rok i przez ten czas prowadzić będzie zajęcia teatralne z Romami w Morągu, a w Elblągu - zajęcia z grupami teatralnymi, działającymi przy "Scenie na Piętrze" - mówi Karolina Lichacz, rzecznik prasowy WOK. - Zajęcia z grupami elbląskimi obejmować będą treningi gry aktorskiej - w planach jest przedstawienie dwóch małych akcji teatralnych (w listopadzie i kwietniu przyszłego roku).
     W ślad za Magdą Kazubowski-Houston, przyjechała do Elbląga kilkuosobowa grupa Kanadyjczyków, tworząca tzw. Teatr Fizyczny pn. "Korzenie". M. Kazubowski-Houston jest reżyserem i dyrektorem artystycznym tego teatru.
     - Teatr fizyczny to rodzaj teatru alternatywnego; jako formę wypowiedzi scenicznej przede wszystkim wykorzystuje ruch ciała, czasami w trakcie spektaklu pojawia się treść wypowiadana, ale jest ona traktowana jedynie symbolicznie - wyjaśnia K. Lichacz.
     Grupa gościć będzie w Elblągu tylko do końca września br. W Elblągu aktorzy biorą udział w przygotowywanym przez Magdę Kazubowski-Houston przedstawieniu, które w niedalekiej przyszłości zaprezentowane zostanie w WOK.
     Spektakl ten nosi tytuł "Replika 8". Oparty jest na scenariuszu Józefa Szajny zatytułowanym "Replika". Cały spektakl oparty jest na różnych technikach ruchów ciała. Charakterystycznym elementem przedstawienia jest moment końcowy, gdy aktorzy wypowiadają tekst w czterech językach: angielskim, polskim, francuskim i hebrajskim.
     Premiera tego spektaklu odbyła się na początku 2001 r. w Vancouver. Obecny był na niej sam prof. Szajna. Tak mu się spodobał ten spektakl, że zaprosił młodych Kanadyjczyków na występy w Polsce, za pośrednictwem międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Zdarzenia", który odbędzie się we wrześniu w Tczewie. Artyści otrzymali za ten spektakl specjalną nagrodę Instytutu Sztuki w Kanadzie.
     Grupa teatralna z Kanady to czterech aktorów, asystent reżysera i jedno dziecko - 5-letni Amadeusz, synek Magdy Kazubowski-Houston.
     - Są to aktorzy zawodowi tzn. te cztery dorosłe osoby - dodaje Karolina Lichacz. - Mają oni ukończone wszelkie wymagane do uprawiania tego zawodu szkoły i kursy oraz odbyli praktykę zawodową w teatrach instytucjonarnych. W przeciwieństwie do Polski, gdzie teatrami alternatywnymi zajmują się głównie amatorzy, aktorzy zawodowi w Kanadzie bardzo często biorą również udział w projektach innych rodzajów teatru.
     Magda Kazubowski-Houston ma w swoim dorobku doskonałe spektakle przygotowane z nietypowymi, wręcz eksperymentalnymi grupami teatralnymi kanadyjskimi, złożonymi z: narkomanów, z ludzi, którzy przeżyli Holocaust, z ludzi chorymi na otępienie starcze, sklerozę itp.
     
     Przeczytaj także rozmowę z Magdaleną Kazubowską-Houston
A, AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Samochody używane HADM Gramatowski
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski