Sobota 20-04-2019, imieniny Czesława, Agnieszki
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zamek biskupi w digitalizacji

Elbląg, Zamek biskupi w digitalizacji
fot. nadesłane

Niedawno w sieci pojawiły się finalne efekty pracy nad digitalizacją części zabytków pozyskanych w czasie ostatnich badań archeologicznych na Polach Grunwaldzkich, a już przed Regionalną Pracownią Digitalizacji stoi kolejne wyzwanie. Pozostając nadal w tematyce średniowiecza, tym razem na „celowniku" skanera Pracowni znalazła się wieża Bramna dawnego Zamku Biskupiego w Braniewie.

Stojąca dzisiaj trochę samotnie, w centrum Braniewa wieża, była kiedyś częścią powstałego w ostatnim ćwierćwieczu XIII w. zamku biskupiego z czasów biskupa Henryka I Fleminga. Jej dalsze losy były dość burzliwe i wiązały się z licznymi przebudowami, co widać już na pierwszy rzut oka, na bardzo niejednorodnej powierzchni każdej z jej 4 elewacji. Stanowiła ona część siedziby biskupów, później również burgrabiego, a w XIX w. została w niej nawet ulokowana siedziba szkoły. W czasie II wojny światowej otaczające ją zabudowania spłonęły i w 1958 r. zostały rozebrane. Niedostępne obecnie dla zwiedzających wnętrze ocalałej szczęśliwie wieży, kryje na trzeciej kondygnacji wybudowaną w latach 1320-1330 kaplicę, z pięknym sklepieniem gwiaździstym, które zostało zrekonstruowane w 1960 r.
     - Mamy nadzieję, że wykonana przez nas digitalizacja i skaning laserowy 3D pomoże w ratowaniu tego cennego i niszczejącego zabytku - mówi Urszula Jatkowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji. - A wykonane przez nas wizualizacje i wirtualny spacer umieszczone na portalu cyfrowewm.pl zachęcą turystów do odwiedzenia tego jednego z najstarszych średniowiecznych zabytków województwa warmińsko-mazurskiego.
     W środę, 18 maja rozpoczęły się prace terenowe i wykonane zostały pierwsze niezbędne skany oraz zdjęcia. Kolejne wyjazdy i prace digitalizacyjne jeszcze przed Pracownią. Na końcu, zebrany materiał czeka jeszcze długa cyfrowa obróbka.
     Digitalizacja wieży Bramnej dawnego Zamku Biskupiego odbywa się we współpracy z Urzędem Miasta Braniewa.
Edyta Bugowska, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
Soczewki progresywne 390zł
Płyn Hayne
OKOWOKO s.c.