Piątek 22-02-2019, imieniny Marty, Małgorzaty
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zapisane w naszych duszach – posłuchaj!

Elbląg, Zapisane w naszych duszach – posłuchaj!
Anna Baldyga z Mazuchówki koło Wydmin kontynuuje tradycje tkactwa regionu kurpiowskiego. Mąż pani Anny – Stanisław – gra na harmonii pedałowej (fot. Agnieszka Jarzębska).

Zwyczaje, muzyka czy tańce? – które elementy kultury duchowej mieszkańców naszego regionu mogą znaleźć się w specjalnym krajowym rejestrze? A może są takie, które powinny trafić na listę międzynarodową? W różnych miejscach Polski, także u nas, trwają dyskusje o tym, jak dla wspólnego dobra wykorzystać konwencję Unesco o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Nasz kraj, jako jeden z ostatnich w Europie, ratyfikował tę konwencję pół roku temu.

Okazja do rozmowy na temat tego, co z niematerialnego dziedzictwa kulturowego zachowało się w naszym regionie i innych częściach Polski, nadarzy się już w najbliższych dniach. Od 17 do 19 czerwca w Węgorzewie odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe. Identyfikacja – dokumentacja – ochrona/ interpretacja – pojęcia – poglądy”. Jej organizatorzy: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Redakcja kwartalnika Instytutu Sztuki PAN „Konteksty”, Polska Sztuka Ludowa i Mazowieckie Towarzystwo Naukowe zawarli porozumienie, na mocy którego chcą podejmować „wspólne działania organizacyjno-naukowe na rzecz identyfikacji, badań, dokumentacji i ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego Polski”.
     W skali ogólnopolskiej, z ramienia polskiego rządu, tematem zajmuje się Narodowy Instytut Dziedzictwa. To instytucja, która została powołana 1 stycznia 2011 roku, w wyniku przekształcenia Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków.
     Na jakim etapie jest wdrażanie konwencji Unesco? Jak usłyszeliśmy, powstała już m.in. krajowa strategia realizacji zapisów tego dokumentu.
     - Decydującą rolę w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego mają pełnić instytucje pozarządowe, czyli grupy społeczne, które utożsamiają się z określonymi przejawami niematerialnego dziedzictwa. Jest też cała lista zadań, które powinien realizować rząd. Są wśród nich m.in. prowadzenie krajowego rejestru niematerialnego dziedzictwa i stworzenie procedur, które umożliwią składanie wniosków o objęcie ochroną pewnych elementów dziedzictwa na poziomie międzynarodowym – mówi Bartosz Skaldawski w radiowej rozmowie Agnieszki Jarzębskiej.
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywka GODŁO
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Ręcznik z haftem