Wtorek 17-07-2018, imieniny Anety, Jadwigi, Bogdana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Piecze z dołu i z góry. Piecze z dołu i z góry.

ZASP ma 90 lat

Mija 90. rocznica założenia Związku Artystów Scen Polskich. Z tej okazji 22 grudnia w Teatrze Narodowym w Warszawie odbędzie się uroczysty wieczór jubileuszowy. Jako gość weźmie w nim udział aktorka elbląskiej sceny Irena Adamiak.

Związek Artystów Scen Polskich powołano do życia 21 grudnia 1918 roku, wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Powołali go aktorzy na ogólnopolskim Kongresie Konstytucyjnym w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Kongres otwierał Józef Śliwicki, honorowym przewodniczącym zgromadzenia został wybitny aktor Wincenty Rapacki. Stefan Jaracz i Franciszek Frączkowski odczytali pełny tekst Statutu, który opracowała jeszcze w czasie wojny specjalna komisja: Stefan Jaracz, Jan Kochanowicz, Juliusz Osterwa, Józef Śliwicki, Aleksander Zelwerowicz, Franciszek Frączkowski, Józef Mikulski, Józef Munclingr, Mieczysław Szpakiewicz, Ludwik Śliwiński.
     W latach II Rzeczypospolitej ZASP był organizacją silną i skuteczną. Od samego początku przejął funkcję głównego organizatora życia teatralnego. W najogólniejszych zarysach uregulował prawa i obowiązki aktora w teatrze, ustalił stosunki prawne między aktorem a teatrem (regulaminy pracy), między teatrem a Związkiem (konwencje). Zatwierdził różne formy pomocy materialnej, jak kasa pogrzebowa i kasa jubileuszowa. Powołał pismo związkowe „Scena Polska", przyczynił się do utworzenia w roku 1925 Polskiego Instytutu Teatrologicznego i powołania w 1932 Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej (PIST). W roku 1936 zwołał chyba najważniejszych w swoich dziejach zjazd, poświęcony w całości sprawom artystycznym. Również w roku 1936 doprowadził do zakończenia budowy pomnika Wojciecha Bogusławskiego przed Teatrem Narodowym.
     Od 1922 roku w ZASPie odbywały się egzaminy eksternistyczne dla aktorów, a od 1923 także dla reżyserów. W 1926 Związek Artystów Scen Polskich stał się członkiem FIA (International Federation of Actors), międzynarodowej organizacji skupiającej związki zawodowe aktorów na świecie.
     I tak ZASP trwa już 90 lat. Z okazji tak zacnego jubileuszu 22 grudnia do Warszawy zjadą się członkowie związku, jego prezesi, przyjaciele, artyści oraz działacze.
     Pierwszą część wieczoru stanowić będzie Koncert Jubileuszowy pn. „Ostry dyżur poetycki na jubileusz ZASP”, w którym wystąpią: Anna Chodakowska, Małgorzata Niemirska, Joanna Szczepkowska, Ewa Ziętek, Marian Kociniak, Piotr Machalica, Wojciech Malajkat, Daniel Olbrychski, Marian Opania, Krzysztof Wakuliński, Zbigniew Zamachowski.
     W drugiej części odbędzie się premierowy pokaz filmu red. Krystyny Piasecznej
     „Herosi i komedianci” z udziałem Andrzeja Łapickiego
     Na uroczystości jubileuszowe, jako delegat ZASP Oddziału Gdańskiego z Elbląga jedzie aktorka Teatru im. Aleksandra Sewruka Irena Adamiak. Zaproszenie zostało również przesłane do Dyrektora Naczelnego i Artystycznego elbląskiego teatru oraz wszystkich kolegów ZASPowców (również dawnych) z Elbląga.
     Przez lata wielu elbląskich aktorów należało do ZASPu - warto wspomnieć takie nazwiska, jak: Maria Kazimiera Wiland, Janina Zakrzeńska – Paradowska, Aleksander Sewruk, Janina Rayska i Krystyna Rayska, Stanisław Brodacki, Zbigniew Starski, Marta Sobolewska,Sonia Ciesielska, Andrzej May, tadeusz Sokołowski, Włodzimierz Tympalski, Mariusz Wojtas, Irena Adamiak, Mirosław Siedler.

oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Szkolna Wyprawka
Wyprawka Szkolna
Pieczątki Firmowe
Pieczątki Trodat