Poniedziałek 18-06-2018, imieniny Elżbiety, Marka
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ziarnko do ziarnka

Dziś Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Elbląscy muzealnicy mają szczególne powody do radości - ostatnie pięciolecie to najlepszy okres w powojennej historii Muzeum w Elblągu.

W ciągu minionych pięciu lat Muzeum w Elblągu wzbogaciło się o około 90 tysięcy eksponatów. Najwięcej, bo 85 tysięcy pochodzi z wykopalisk archeologicznych na Starym Mieście, które uważane jest przez specjalistów za największy archeologiczny poligon w Europie. Placówka wzbogaciła się także o 2700 eksponatów pochodzących z niezwykle bogatych cmentarzysk w Weklicach i Lubieszewie. Na zakupy w latach 2000 - 2005 muzealnicy wydali 125 tysięcy złotych.
     - Spośród 159 kupionych eksponatów na szczególną uwagę zasługuje m.in. kolekcja XVIII-wiecznych planów miast polskich i europejskich - mówi starszy kustosz Kazimierz Arbart. - Jest wśród nich plan Elbląga i był to główny motyw, dla którego cały ten zespół planów - za 10 tysięcy złotych - kupiliśmy. Kupowaliśmy także malarstwo - w tym płótno przedwojennego malarza elbląskiego Ludwika Hena "Widok z łosiami". Hen był jednym z lepszych malarzy elbląskich.
     Wśród zakupów są także wyroby złotnicze XVIII-wiecznych mistrzów z Elbląga. Z roku na rok zbiory elbląskiego muzeum stają się coraz większe i ciekawsze także dzięki byłym i obecnym mieszkańcom. Tylko w ciągu pięciu ostatnich lat podarowali oni dwa tysiące różnego rodzaju obiektów.
     Na liście darczyńców są m.in.: Lidia Abramowicz, Sławibór Bronicki, Andrzej Denis, Leopold Ejsmont, Stefan Mula, Sybilla Szukiewicz, Aniela Wadlewska oraz centrum kultury Światowid czy Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni. Część nabytków do połowy maja można oglądać na specjalnej wystawie zatytułowanej „Dary i zakupy”. Niektóre z nich zostaną również wykorzystane w przygotowywanych w Elblągu aranżacjach dawnych wnętrz - żuławskich i mieszczańskich. Zostaną one zaprezentowane publiczności prawdopodobnie w przyszłym roku.

SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szkło ozdobne 6
Promocja RATY 0%
Szkło ozdobne 7
AMK Kuchnia 2