Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Złoty pociąg czy złoty sen? Przekonaj się dziś w Kawiarence Clio

Elbląg, Złoty pociąg czy złoty sen? Przekonaj się dziś w Kawiarence Clio

Dziś (13 października) o godz. 17.30 Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i Elbląski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego zapraszają do Kawiarenki Clio na spotkanie z Jackiem Michałem Kowalskim, współautorem wydanej właśnie książki „Lista Grundmanna”. Tajemnice skarbów Dolnego Śląska (Jacek M. Kowalski, Robert J. Kudelski, Robert Sulik).

Gość spotkania – archeolog z wykształcenia, do niedawna pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego od kilkunastu lat prowadzi badania archiwalno-historyczne nad fascynującymi wielu miłośników historii tajemnicami II wojny światowej, które kryją się na obszarze Dolnego Śląska. Wraz z Robertem Kudelskim i Zbigniewem Rekuciem jest współautorem opracowań: „Złoto generałów”. Służby specjalne PRL na tropie skarbów III Rzeszy, Kraków 2009, Wojenne sekrety Lubiąża, Kraków 2010 (seria: Militarne sekrety), „Tajemnica Riese”. Na tropach największej kwatery Hitlera, Łódź 2002 (seria: Polska dla Odkrywców). Pracował także przy realizacji wielu filmów dokumentalnych dla kanałów Historia - Discovery i TVP.
„Złoty pociąg” to jedna z wielu legend Dolnego Śląska, która tak spektakularnie ożyła w ostatnich tygodniach. Z tajemniczym pociągiem łączy się: a to niewyjaśnioną do dzisiaj sprawę zrabowanych przez Niemców depozytów bankowych (stąd nazwa ”złoty pociąg”), bądź ładunek o charakterze wojskowym (sprzęt i broń chemiczna), wreszcie zaginione bezcenne skarby kultury. Zrabowane dzieła sztuki, archiwalia, księgozbiory z setek kolekcji publicznych i prywatnych Niemcy próbowali ukryć na Dolnym Śląsku, wydawało się z dala od linii frontu. Dziś niektórzy pragną widzieć w zaginionych skarbach kultury ładunek „złotego pociągu”.
„Lista Grundmanna to szczegółowa relacja z akcji zabezpieczania dzieł sztuki na Dolnym Śląsku. Jej przebieg i kulisy tworzenia ponad 100 składnic, w których przechowywano bezcenne skarby kultury”. Akcję nadzorował prof. Günter Grundmann, ówczesny regionalny konserwator zabytków. W opracowaniu autorzy wykorzystali m.in. unikalne dokumenty odnalezione w niemieckich archiwach.
     Kawiarenka Clio tradycyjnie odbędzie się w Budynku Gimnazjum Muzeum (Bulwar Zygmunta Augusta 11), we wtorek 13 października o godz. 17.30.
     Wstęp wolny.
     Serdecznie zapraszamy.
     
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl sprawuje patronat medialny nad Muzeum Archeologiczno-Historycznym
     
Wiesława Rynkiewicz-Domino, Kustosz ds. rzemiosła i sztuki Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblą
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
Bezpłatne badanie wzroku