Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zobacz, co powstało na plenerze w Kadynach

 
Elbląg, Zobacz, co powstało na plenerze w Kadynach fot. nadesłana

Centrum Spotkań Europejskich Światowid zaprasza 10 września o godz. 18 do Galerii Nobilis na otwarcie wystawy prac, które powstały podczas ósmej edycji pleneru „Kadyny Wioska Sztuki”.

Jak co roku, w wakacje, artyści spotykają się w Kadynach, by oddać się pasji tworzenia. Od 8 do 12 lipca malowali i rzeźbili pod kierunkiem profesora Wojciecha Sęczawy. Tradycyjnie podczas pleneru nie zabrakło motywów związanych z Kadynami.
     - Poprzez wybór tematu tworzenia kafli, zależało nam na podkreśleniu tej ważnej dawniej dla Kadyn sztuki rzemiosła – mówi Ewy Bednarskiej-Siwilewicz, koordynatorka pleneru CSE Światowid. - Motywem były historia i legendy Kadyn. Powstały kafle w technice podszkliwnej i metodą reliefu.
     Ciekawym zdarzeniem było to znalezienie fragmentów kafli z przedwojennej manufaktury.
     - Okazuje się, że ich pozostałości można znaleźć nad Zalewem Wiślanym i w pobliskich rowach. Są to tylko fragmenty kafli, ale stały się dla naszej grupy, inspiracją do tworzenia kolejnych replik i wzorów – mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz.
     Działania ceramiczne to również rzeźba i tradycyjne wypalanie w piecu węgierskim, który został zbudowany na plaży. Wszyscy z niecierpliwością czekali na moment, kiedy piec można było rozebrać i oglądać efekty wypału.
     - Wokół pleneru skupiliśmy wiele działań plastycznych skierowanych do mieszkańców i turystów, takich jak na przykład rzeźba w piasku, w której wzięły udział dzieci – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, organizatorka pleneru. - Kolejnymi działaniami były podróż ze szkicownikiem do Świętego Kamienia oraz akcja plastyczna w pobliżu bramy folwarku podczas, której powstały prace malarskie.
     W Świetlicy Kadyna o swojej twórczości opowiedział Wojciech Sęczawa, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W lipcu została tam otwarta wystawa prac powstałych podczas trwania w projektu „Ślady kultury dziedzictwo znane i nie znane”, którą można było oglądać przez całe wakacje.
     - Dziękujemy za współpracę pani Marlenie Dawidowskiej - prezes Stowarzyszenia w Kadynach, Dorocie Lebioda - opiekunowi Świetlicy oraz Ewie Kulickiej Świątek- sołtysowi Kadyn – dodaje Magdalena Czarnocka-Kaptur.      

     Plener jest częścią projektu "Śladami kultury - trakt tradycji i tworzywa" dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych