Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zobacz jak śpiewają i recytują

Elbląg, Zobacz jak śpiewają i recytują

Wczoraj (20 marca) koncertem Grażyny Łobaszewskiej rozpoczął się Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa ...Czy to jest kochanie? Przed nami jeszcze cały Festiwalowy weekend, a organizatorzy szczególnie serdecznie zapraszają na przesłuchania konkursowe, które odbędą się w sobotę, 22 marca od godz. 10.00 w kategorii recytacja i od 16.00 w piosence artystycznej. Wstęp na przesłuchania jest wolny.

W tym roku przesłuchania konkursowe odbywają się w dwóch kategoriach – piosenka poetycka i recytacja. Wszystkie występy będzie można zobaczyć w sobotę, 22 marca na Scenie na Piętrze oraz dużej sali kina w Centrum Spotkań Europejskich Światowid.
     Do prezentacji konkursowych w kategorii piosenka poetycka zgłosiło się niemal 50 osób. Ostatecznie zakwalifikowano 23 osoby. Podczas prezentacji wystąpi pięć elblążanek, nie zabraknie również uczestników z Tolkmicka i Olsztyna, z także dalszych stron - Nowego Sącza, Torunia, Grudziądza, Warszawy, Koszalina, Szczecina, Leżajska, Gdyni czy Gniezna. Występujący będą śpiewać a capella, korzystać z półplaybecków, ale będą również wykonania z akompaniamentem m.in. gitary, skrzypiec, perkusji, saksofonu i instrumentów klawiszowych. Każdy uczestnik może wykonać dwa utwory, których czas nie przekroczy 10 minut.
     Do udziału w prezentacjach konkursowych w kategorii recytacja zakwalifikowane zostało 20 osób. Uczestnicy przesłuchań w kategorii recytacja przyjadą do Elbląga z Wrocławia, Szczecina, Świdnika, Drawska Pomorskiego, Poznania, Warszawy, Krakowa, Suwałk czy Sanoka. Tylko jeden z uczestników pochodzi z Elbląga. Recytatorzy będą mieli na prezentację 10 minut. O miłości będą mogli mówić wierszem lub prozą. W tej kategorii wśród repertuaru nie zabraknie świetnie znanych klasyków, m.in. Hłaski, Wojaczka, Poświatowskiej, Różewicza, Tuwima, Czechowa, Moliera czy Dostojewskiego. Jednak pojawią się również teksty mniej znanych autorów, a wśród nich Mariny Cwietajewej, Zuzanny Ginczanki, Melvina Burgess’a czy Jarosława Borszewicza.
     
     Najlepsi recytatorzy i śpiewający piosenkę artystyczną wystąpią przed publicznością jeszcze w niedzielę, 23 marca na Koncercie Laureatów, który jest częścią Koncertu Galowego. Po nich na scenie zaprezentuje się gwiazda wieczoru – Dorota Osińska, która w 2000 roku zdobyła Grand Prix Festiwalu.
     
     Do jury Festiwalu zaproszeni zostali:
     Jan Poprawa - polski historyk, publicysta i krytyk muzyczny. Znany i uznany, upowszechnia kulturę w różnorodnych formach. Wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Gloria Artis”, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury.
     Jarosław Wasik - z wykształcenia aktor-wokalista i kulturoznawca, zaś z zamiłowania dziennikarz, autor tekstów. Jest laureatem koncertu "Debiuty" KFPP Opole'94, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Zamkowych Spotkań "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie i wielu innych festiwali. Wydał cztery autorskie płyty. Jest również członkiem Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i dyrektorem artystycznym Festiwalu "Poetycka Dolina”.
     Krzysztof Ogłoza - polski aktor teatralny i filmowy, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Współpracował ze Studiem Teatralnym KOŁO oraz z Teatrem 2xU, występował również w Teatrze Telewizji. Zagrał w wielu filmach m.in. "Jak żyć", "Drzazgi", "Żurku", „Ki”, „Układzie zamkniętym”. Został odznaczony przez Rektora Akademii Teatralnej Nagrodą im. Prokuratorskich "za twórcze osiągnięcia i podtrzymywanie etosu artysty".
     
     Prezentacje konkursowe w kategorii piosenka poetycka odbędą się 22 marca od godz. 16.00 w dużej sali kina Światowid. Zaś o godz. 10.00 na Scenie na Piętrze rozpoczną się prezentacje w kategorii recytacja. Wstęp wolny.
     
     Patronat honorowy nad Festiwalem objęli Jacek Protas - Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego oraz Jerzy Wilk - Prezydent Elbląga.
     Sponsor Główny - Grupa LOTOS
     Sponsorzy: Grupa ENERGA, ALSTOM Power Sp. z o.o., Kasa Stefczyka Oddział w Elblągu, Hotel Anders. Stare Jabłonki, Grupa Żywiec S.A. Browar w Elblągu, Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., Paters. Producent Galanterii Skórzanej, Ubezpieczenia PERFECT Stanisław Jasina. Festiwal zrealizowano przy wsparciu Prezydenta Elbląga

     
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Festiwalu
     
     
CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem