Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zobacz kolejne filmy z 11. MFF Żydowskie Motywy

Elbląg, Zobacz kolejne filmy z 11. MFF Żydowskie Motywy

W ramach pokazów pofestiwalowych 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy zapraszamy w piątek 4 grudnia o godz. 18 do Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7 na projekcję dwóch kolejnych filmów: „Głosy z budki” i „Minkowski/Saga”. Wstęp wolny.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy jest jednym z największych tego typu festiwali w Europie, skoncentrowanym na tematyce żydowskiej we współczesnej kinematografii. Festiwal ma na celu pokazywanie tego, co najciekawsze w kulturze, historii i tradycji żydowskiej, a także promowanie idei tolerancji i wielokulturowości.
     - Chcemy zainteresować festiwalową publiczność tematyką dotyczącą tożsamości i doświadczenia żydowskiego na przestrzeni dziejów, przechowaniem dorobku kultury i tradycji jako źródła cywilizacji judeo-chrześcijańskiej - poprzez ekspresję artystyczną w sztuce filmowej - mówią organizatorzy o Festiwalu.
     
     O filmach:
     Głosy z budki, reż Lina Chaplin, Izrael 2014
     rodzaj filmu: dokumentalny
     czas trwania: 49 min
     Streszczenie: Spotykamy ich przy bramach szkół, na podziemnych parkingach, przy wejściu do sklepów w galeriach handlowych i w wielu innych miejscach. W Izraelu są dziesiątki tysięcy ochroniarzy; większość z nich to Rosjanie. Mimo, że są wszędzie, nie zauważamy ich – są przezroczyści. Wyemigrowali do Izraela w zaawansowanym wieku i aby przeżyć, zarabiają pracując w ochronie. Wielu z nich było szanowanymi profesjonalistami lub artystami. Bohaterowie filmu to muzycy, pisarz i chirurg, którzy robią co mogą, by pozostać twórczymi, wprowadzając nutę optymizmu w swój trudny los.
     Reżyser: Lina Chaplin urodziła się w 1934 r. Ukończyła Moskiewską Szkołę Filmową. Wyreżyserowała ponad 50 filmów dokumentalnych i jest laureatką szeregu międzynarodowych nagród. Jej film Yoel, Israel i plakaty otrzymał Srebrnego Feniksa na IV Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Żydowskie Motywy.
     
     Minkowski/Saga
, reż. Rafael Lewandowski, Polska 2013
     rodzaj filmu: dokumentalny
     czas trwania: 85 min
     Streszczenie: Słynny francuski dyrygent Marc Minkowski odkrywa w Warszawie fascynującą przeszłość swoich przodków, wielkich polskich patriotów, którzy należeli do elity II Rzeczypospolitej. Dziś po ich wielkości pozostaje tylko wspomnienie. Wypełniony muzyką i historią film jest nowym spojrzeniem na burzliwe losy rodzin żydowskich z Europy Środkowej.
     Reżyser: Rafael Lewandowski jest absolwentem paryskiej Sorbony – Wydziału Studiów Kinematograficznych oraz Wydziału Reżyserii szkoły filmowej La Fémis. Po realizacji kilku filmów krótkometrażowych tworzył filmy dokumentalne. Ponadto sfilmował we Francji (dla fundacji Stevena Spielberga „Survivors of the Shoah”) relacje 80 osób, które przeżyły Holokaust. W 2010 roku wyreżyserował swój debiutancki film fabularny Kret. W styczniu 2012 został laureatem Paszportu Polityki, a w marcu 2015 został mianowany Kawalerem Orderu Sztuki i Literatury, przyznawanym przez francuskiego ministra kultury.
     
     Projekcje odbywają się w Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7.
     
     
Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne Oscar Ventura