Poniedziałek 24-09-2018, imieniny Gerarda, Teodora
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Zapomniani dawni Elblążanie.....pod płotem.... Zapomniani dawni Elblążanie.....pod płotem....

Zobaczę was dotykiem

Elbląg, Zobaczę was dotykiem Dzieci za pomocą dotyku poznały narzędzia, instrumenty oraz ozdoby mieszkańców osady Truso

Niewidzące dzieci z Krakowa, Łodzi i Elbląga wzięły udział w organizowanym przez centrum kultury Światowid programie pn. „Cała naprzód ku nowej przygodzie”.

W miniony weekend (27-28 października) niewidzące i niedowidzące dzieci z całej Polski wyruszyły na spotkanie z przygodą w świecie literatury.
     - Zaprosiliśmy do Światowida dziesięciu uczestników projektu ze Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z Łodzi oraz Krakowa - mówi koordynator projektu Jędrzej Rusiński.- Udział w programie był główną nagrodą za zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie Literackim pt. „Mój przyjaciel”.
     Młodzi miłośnicy literatury mogli przyjechać do Elbląga dzięki dofinansowaniu projektu w ramach Programu Operacyjnego Promocja czytelnictwa ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
     Celem konkursu literackiego oraz trzydniowego spotkania w Elblągu było zachęcenie dzieci niewidzących do rozwoju pasji literackich, a także promocja nowoczesnych metod i form pracy umożliwiających osobom niewidomym uczestnictwo w życiu kulturalnym.
     W ramach spotkania z przygodą dzieci wzięły udział w koncercie oraz warsztatach ceramicznych i literackich. Dzięki spotkaniu z Marleną Szwemińską - współautorką książki „Elbląg i okolice. Wyprawa w dawne czasy” - mogły przenieść się do epoki średniowiecza i za pomocą dotyku poznać narzędzia, instrumenty oraz ozdoby mieszkańców osady Truso.
     - Nasi goście wybrali się także na wycieczkę nad morze oraz spotkali się z legendarnym piekarczykiem - kontynuuje Jędrzej Rusiński. - Ważnym punktem programu były prezentacje literackie przed publicznością i jury - komisja jurorów wyróżniła wiersze i opowiadania pięciu osób.
     Wśród nich znalazł się wiersz 12-letniego Adriana Wesołowskiego z Łodzi, którego fragment brzmi: „Nie zobaczę was oczami / Tylko swym dotykiem. / Tak jak kartkę nasyconą mymi łzami/ i małymi kropeczkami”.
     Autorzy nagrodzonych wierszy i opowiadań nagrali swoje wystąpienia w studiu radiowym e-Swiatowid. Prezentacje te znajdą się na płycie, która rozesłana zostanie do placówek zajmujących się edukacją osób niewidzących.
     Z kolei atrakcją programu niedzielnego była projekcja filmu „Shrek 3”. Film audiodeskrybował Krzysztof Szubzda z Białegostoku. Niewidzący uczestnicy projektu po raz pierwszy w życiu uczestniczyli w seansie filmowym z dodatkową narracją, dzięki której mogli lepiej wyobrazić sobie to, co dzieje się na ekranie.
     Relacja Marty Hajkowicz:

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia nowoczesna
RTV + SZAFA
Kuchnia inna niż inne