UWAGA!

Zamknij Zamknij
Latarnia lotnicza z 1926 roku (Nowakowo)
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Przejeżdżałem koło tej wieży setki razy i zawsze kojarzyła mi się ona z jakimiś pozostałościami po byłym PGR, a okazuje się że to niezwykle ciekawa konstrukcja. W Nowakowie stoi dobrze zachowana świetlna latarnia nawigacyjna z 1926 roku niemieckiego towarzystwa lotniczego Deutshe Luft Hansa. Jest ona jedną z 26 latarni postawionych na trasie lotniczej linii Berlin - Królewiec. W latach 20-tych ubiegłego wieku loty na tej trasie były możliwe tylko przy świetle dziennym, nocą niestety już nie. Właśnie dzięki tym latarniom, które swoim pulsacyjnym błyskom (około co 3 sekundy), możliwe było w roku 1926 uruchomienie nocnych lotów na trasie Berlin - Królewiec. Światło latarni pilot samolotu mógł dostrzec z odległości nawet 50 km. Były to czasy kiedy nie było satelitów nawigacyjnych czy GPS, ale takie właśnie latarnie świetlne były wówczas szczytowym osiągnięciem w dziedzinie nawigacji lotniczej. Latarnia w Nowakowie jest jedną z 4 zachowanych w całości do naszych czasów. Co ciekawe w Łęczu stoi identyczna latarnia - mamy więc w okolicach Elbląga dwie prawdziwe perełki historii lotnictwa.
  • W latach 20-tych lot z Berlina do Królewca trwał kilkanaście godzin z międzylądowaniami na lotniskach etapowych (Słupsk, Gdańsk). Prędkość przelotowa ówczesnych maszyn wynosiła około 160km/h, co może wydawać się śmiesznie mało, ale jak na ówczesne czasy pokonanie dystansu ponad tysiąca kilometrów w niecałą dobę było imponujące. W całości, oprócz wież w Nowakowie i Łęczu, zachowały się wieże w Czachowie i Kosierzewie. Blisko Elbląga stała też wieża w Tujsku, dzisiaj pozostały po niej jedynie fundamenty. Nosiła ona numer 20,w Nowakowie 21 i w Łęczu 22.Wszystkie wieże miały identyczną konstrukcję o wysokości 23,5 metra. Pilot lecący nocą, po przekroczeniu Wisły, przy dobrej pogodzie widział przed sobą trzy latarnie, w Tujsku, Nowakowie i Łęczu. Stąd do Królewca było już niewiele do pokonania. Ten system działał jeszcze w latach 40-tych. Podobny system latarni Niemcy postawili na trasach Berlin - Wrocław - Gliwice oraz Wrocław - Lipsk.
  • Ale, że złomiarze. ..
  • Widzę, Krzysiek, że temat Cię zainteresował. Chciałem Ci wysłać moje informacje ale niestety nie mogę odnaleźć Twojego adresu :( Mam jeszcze trochę ciekawostek. Może byśmy się razem wybrali na radar o którym Ci wspominałem? Pozdrawiam!
  • @autor - Witam, czy są dokładne mapy lokalizacji latarni ? Np: na moim terenie zlokalizowałem są "dwie"w powiecie stargardzkim. O ile znalazłem pierwszą oddaloną 30 km od Stargardu, to w samym Stargardzie mam problem z lokalizacją. Pozdrawiam
Reklama