UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Kulturalnie Nad Jarem

 
Elbląg, Gry i zabawy plenerowe OZSK Jar
Gry i zabawy plenerowe OZSK Jar (fot. nadesłana)
Reklama

Ćwiczą aerobic, zumbę, fotografują, zajmują się ceramiką. Tak spędzają czas mieszkańcy spółdzielni „Nad Jarem”, którzy korzystają z zajęć organizowanych przez Osiedlowy Zespół Społeczno – Kulturalny działający w Spółdzielni Mieszkaniowej „Nad Jarem”.

Siedem groszy od metra kwadratowego - tyle płacą mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowej „Nad Jarem” na działalność społeczno – kulturalną. Za te pieniądze działa instytucja, którą w dużym uproszczeniu można by określić Spółdzielczym Domem Kultury.
       - Zajmujemy się działalnością kulturalną na terenie osiedla „Nad Jarem”, głównie dla członków spółdzielni mieszkaniowej czyli tych, którzy wnoszą opłatę na tzw. „działalność społeczno - kulturalną” – mówi Waldemar Kutowiński z Osiedlowego Zespołu Kulturalno – Społecznego SM „Nad Jarem”.
       Opłata ta jest zawarta w czynszu, ale oznacza ona wykluczenie części mieszkańców osiedla z działań kulturalnych organizowanych przez spółdzielnię.
       - Niestety mieszkańcy bloków, domków, którzy nie są członkami naszej spółdzielni, nie mogą korzystać z usług OZSK. Po prostu przepisy o spółdzielczości mieszkaniowej zabraniają nam współpracy z takimi ludźmi. Przepis pozwala na oferowanie zajęć tylko członkom spółdzielni oraz mieszkającym w blokach, których spółdzielnia obsługuje – wyjaśnia Waldemar Kutowiński.
       Mały budyneczek pośrodku osiedlowych bloków można bardzo łatwo przegapić, ale ci, którzy wiedzą gdzie skierować swoje kroki, nie zawiodą się. Ciekawostką jest fakt, że na początku swojego istnienia budynek służył jako biuro budowy osiedla. 
       W Osiedlowym Zespole Społeczno – Kulturalnym (gdyż tak brzmi oficjalna nazwa tego przybytku) działa trzynaście sekcji m.in. : plastyczna, ceramiczna, kabaret, klub Seniora.
       - Prowadzimy zajęcia stacjonarne w różnych grupach wiekowych dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych. Organizujemy również wyjścia poza nasza placówkę na teren miasta, jak i poza teren Elbląga. Do tego różnego rodzaju akcje: „Lato”, „Zima”, festyny rodzinne i sportowe. To wszystko może zainteresować mieszkańców – informuje Waldemar Kutowiński.
       O popularności zajęć świadczy frekwencja – na zajęcia z aerobiku i zumby uczęszcza sto pań.
       - I co roku ta liczba się zwiększa. Zaczynaliśmy od jednej grupy, potem dwie, trzy. W tym roku wprowadziliśmy jeszcze dwie grupy zumby – chwali się instruktor OZSK.
       W najbliższym czasie na terenie OZSK odbędzie się festyn rodzinny (23 czerwca). Plany na przyszłość?
       - Chcielibyśmy się doposażać i powoływać do życia nowe działalności. Fajnie byłoby też się rozbudować – zdradza Waldemar Kutowiński.
       Warto też wspomnieć, że z OZSK współpracuje powołane przez mieszkańców Stowarzyszenie Kulturalno – Społeczne „Jar”, które uzupełnia działalność spółdzielni. Ponadto OZSK współpracuje z miejskimi placówkami, które swoją siedzibę mają na dzielnicy. 
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • Płacą w czynszu jak wszyscy, a nie mogą korzystać z usług OZSK, bo nie są członkami spółdzielni. Chory system. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2017-05-21)
 • znam tego Pana kiedy pracował jeszcze w EOK-u, a póżniej w WOK-u, dobry fachowiec pozdrawiam!J. D.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 4
  poinformowany(2017-05-21)
 • "takimi ludźmi " - może gorszy sort , zero kultury.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  Jureks(2017-05-21)
 • Płacą w czynszu jak wszyscy, a nie mogą korzystać z usług OZSK, bo nie są członkami spółdzielni. Chory system. .. . I to, że od metrów a nie od mieszkania też. Dlaczego ten co ma większe mieszkanie płaci więcej ?? W innych SM jest to " zrobione " mądrze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  Ups!(2017-05-21)
 • Brakuje za to zieleńców, placów zabaw dla dzieci i ławek- osiedle pustynia a nie nad jarem powinno się nazywać. Przestanę płacić na fundusz kul-oświatowy i tyle. Organizowane są wyjścia i wyjazdy za które i tak trzeba dopłacać, extra plan i super działania pogratulować biznesowej głowy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  123654(2017-05-22)
Reklama