UWAGA!

O jedną poradnię mniej Nad Jarem

 Elbląg, O jedną poradnię mniej Nad Jarem
(fot. Michał Skroboszewski)

Duże zmiany czekają pacjentki, które dotychczas korzystały z poradni dla kobiet przy ul. Myliusa. Dyrekcja Szpitala Miejskiego nie wystąpi do Narodowego Funduszu Zdrowia z propozycją przedłużenia kontraktu na świadczenie usług medycznych w tym miejscu. Pacjentów przejmie poradnia przy ul. Komeńskiego.

Oficjalnym powodem rezygnacji z prowadzenia poradni ginekologicznej przy ul. Myliusa jest konieczność dostosowania warunków pracy szpitala i przychodni przyszpitalnej do znowelizowanych przepisów prawa.
       „Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 2 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przez poradnię przyszpitalną rozumieć należy komórkę organizacyjną podmiotu leczniczego prowadzącego szpital, zlokalizowaną w tej samej co szpital dzielnicy. Poradnia ginekologiczno-położnicza znajdująca się w przychodni przy ul. Myliusa 20 znajduje się w innej dzielnicy niż szpital.” - możemy przeczytać w uzasadnieniu uchwały, która będzie głosowana na najbliższej sesji Rady Miejskiej.
       Obecnie opiekę poszpitalną dla pacjentek Szpitala Miejskiego prowadzą dwie poradnie – jedna przy ulicy Myliusa oraz drugi przy ul. Komeńskiego. Mimo podobnych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia poziom wykonania usług jest różny.
       - Gabinet przy ulicy Myliusa ma niewykonania na poziomie 18 tys. zł i do lekarza można się dostać bez kolejki. Tymczasem do lekarzy przyjmujących w gabinecie przy ul. Komeńskiego pacjentki są zapisywane na marzec przyszłego roku – dr Jacek Wójcik, zastępca dyrektora Szpitala Miejskiego w Elblągu przedstawił sytuację obu gabinetów.
       Gabinet przy ul. Komeńskiego jest też lepiej wyposażony od jego odpowiednika przy ul. Myliusa. Pacjentki „nogami” zagłosowały za tym, w którym gabinecie chcą być leczone. Rozwiązaniem problemu kolejek do poradni przy ul. Komeńskiego ma być większy kontrakt z NFZ.
       - Propozycje nowych kontraktów już przyszły i są analizowane na poziomie szpitala. Teraz nie będzie sztywnego podziału na część szpitalną i ambulatoryjną. To dyrektor szpitala będzie decydował o tym, ile pieniędzy przeznaczyć na oddział szpitalny, a ile na opiekę ambulatoryjną – wyjaśnił dr Jacek Wójcik.
       Poradnia przy ul. Myliusa zakończy swoją działalność 30 września. Od 1 października pacjentki będą przyjmowane w poradni przy ul. Komeńskiego. Personel z ul. Myliusa przejdzie do pracy w do poradni przy ul. Komeńskiego. Niewykorzystany limit kontraktu z NFZ również zostanie przekazany do poradni przy ul. Komeńskiego.
      
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Na osiedlu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama