UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zawada wypięknieje

Reklama

W najbliższych latach budynki na osiedlu Zawada wypięknieją. Na pierwszy ogień pójdzie niższa zabudowa, na którą Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zakrzewo” zdobyła unijne dofinansowanie. Na termomodernizację wyda prawie 15 milionów złotych. Zobacz zdjęcia i sondę, jaką przeprowadziliśmy wśród mieszkańców. 

- Nasz wniosek w konkursie RPO dotyczący efektywności energetycznej został pozytywnie oceniony, otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 6,8 mln złotych z funduszy unijnych - – mówi Mirosława Meirowska, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo”.
       Spółdzielnia otrzymała dofinansowanie na termomodernizację 25 budynków tak zwanej niskiej zabudowy, czyli do czwartego piętra. Łączny koszt inwestycji, zaplanowanej na ten i przyszły rok, to 15 mln złotych. Skąd „Zakrzewo” weźmie resztę?
       - To są środki z funduszu remontowego, część będzie też z kredytu. Jesteśmy po spotkaniach z mieszkańcami każdego z budynków, w którym będą prowadzone prace. Z naszych wyliczeń wynika, że inwestycja nie powinna spowodować wzrostu opłat na fundusz remontowy, każdy blok jest zresztą rozliczany indywidualnie – dodaje prezes Meirowska.
       Spółdzielnia rozstrzygnęła już trzy pierwsze przetargi na modernizację w sumie 7 budynków. Wszystkie wygrała firma Unipro Bud. - W najbliższych dniach podpisujemy umowę i udostępnimy plac budowy. Przygotowujemy już przetargi na kolejne sześć budynków, by w tym roku zrealizować prace na 13 budynkach, w kolejnym zostanie nam 12 – mówi Mirosława Meirowska.

  Elbląg, Termomodernizacja zostanie przeprowadzona w niższych budynkach
Termomodernizacja zostanie przeprowadzona w niższych budynkach (fot. Michał Skroboszewski)


       SM „Zakrzewo” ma też gotową dokumentację na termomodernizację wieżowców, co ma kosztować 48 mln złotych. Złożyła w tej sprawie wniosek o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
       - Chcielibyśmy też rewitalizować budynek samej spółdzielni, by dostosować go do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych – dodaje prezes spółdzielni.
       A jak się mieszka na Zawadzie? Co mieszkańcy by tutaj zmienili? Przekonajcie się, oglądając naszą sondę, którą dołączamy do artykułu.
      
       Od redakcji: Od dzisiaj portEl.pl będzie częściej obecny na osiedlach. W naszym nowym cyklu co niedzielę będziemy publikować artykuły o tym, co ma się zmienić na elbląskich osiedlach, jak się tutaj żyje mieszkańcom, z jakich atrakcji można korzystać i co robić w wolnym czasie. Zaczynamy od „Zawady”. Za tydzień – Nad Jarem. Zapraszamy do komentowania, dyskusji i przesyłania własnych artykułów na temat życia na Twoim osiedlu.
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Stare smutne wysokie bloki... Jak mogą wypiekniec? Rozumiem śliczne murale jak w Gdańsku? Bo inaczej tego nie widzę.... Bloki to fundament tej dzielnicy więc niech ktoś z. Um zobaczy hak wyglądać mogą gdy będą miały murale. W Gdańsku wycieczki robią takimi dzielnicach gdzie na blokach są murale. A teraz sobie niech ktoś wyobrazi wycieczkę na dzień dzisiejszy na zawade.... Chyba po piwo :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 11
  (2017-05-14)
 • Niedługo to będzie umieralnia emerytów przywiązanych do tego miejsca, większość placów zabaw dla dzieci zaorano by staruszki się nie stresowały.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 8
  (2017-05-14)
 • opierając się na filmiku "jak się mieszka na Zawadzie" to jaka jest średnia wieku mieszkańców tego osiedla? :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  (2017-05-14)
 • independence for tybet, syberia, kurdystan!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 5
  (2017-05-14)
 • Tylko żadnych plastików!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2017-05-14)
 • Proszę nie krytykować. Na Zawadzie mieszka się dobrze. Niech ktoś wskaże inne miejsce w Elblagu, gdzie jest tak blisko do wielu placówek handlowych i usługowych. Dwie Biedronki, Ogrody o krok, trzy przychodnie lekarskie. Spółdzielnia dba o osiedle na tyle ile ma funduszy. A nie wszyscy mieszkańcy płacą za mieszkanie i nie wszyscy dbają o to co się zn ajduje za drzwiami ich mieszkań. A że jest dużo emerytów? No cóż to zwyczajna kolej rzeczy i brak miejsc pracy dla młodych, żeby ich zatrzymać. Jestem też emerytką i cenię sobie mieszkanie w spokojnym otoczeniu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18 6
  Ewa76(2017-05-14)
 • Wskazuje to miejsce. A raczej jedno z wielu takich miejsc: osiedle za Politechniką. Co nie zmnienia faktu, że na Zawadzie nie jest źle. Problem z parkingami? Temat złożony, wina bywa też po stronie kierowców, którzy nie staną 50 - 100 metrow od klatki, tylko pid samą klatką - to faktycznie miejsc tak nie ma. Czynsze trochę wysokie ale spółdzielnia "coś" robi dla mieszkańców. Mieszkałem na Sz. Szeregów, "uciekłem" tylko dla tego by mieć większe m. Ps. widok na Zalew bezcenny nigdzie w eg. takich widoków z okna nie ma.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 2
  (2017-05-14)
 • Ja na początek bym roz. .. olił tą spółdzielnie która marnotrawi pieniądze lokatorów, nie potrafią zarządzać tym molochem dlatego czynsze takie wysokie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 6
  frea(2017-05-14)
 • To prawda, widoki zwłaszcza z mojego 9 pietra na park Modrzewie i całą resztę - bezcenne. Zapomniałam też dodać, że zieleni jest mnóstwo na osiedlu. I tylko chęć zmiany mieszkania na wieksze lub mniejsze wypędziła by mnie z Zawady. A czynsze wcale nie są wyższe niż gdzie indziej w innych spóldzielniach. Wszędzie trzeba za media i obsługę płacić. Osoba z mojej rodziny mieszka w mieszkaniu wspólnoty mieszkaniowej i płaci tyle samo co ja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 2
  Ewa76(2017-05-14)
 • Bardzo miło było posłuchać. .. w sumie pochlebnych opinii. Problemy osiedla są znane, ale wymagają czasu na rozwiązanie. Niestety, nie wszystko udaje się zrobić na raz a i wymaga nie małych pieniędzy. Nie mniej małymi " kroczkami " będą podążać ku lepszemu. W czerwcu Walne Zgromadzenie SM. tam się spotkamy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  M.W.(2017-05-14)
 • Mieszkam na tym osiedlu 40 lat i ze smutkiem muszę powiedzieć, że wiele się tu nie zmieniło, nawet koślawe chodniki od strony balkonów wołają o pomstę. Czynsze drogie, za podgrzanie wody za 1 m sześć. - 28,17 zł, żadna spółdzielnia nie ma takich cen. Sprawdziłam. Otoczenie wokół budynków żąłosne, dziurawe żywopłoty straszą każdego roku, zadaszeń na 4 piętrach brak, i nie ma widoków, żeby coś się zmieniło, chyba, że prywatnie lokator sobie założy. A wszystkie spółdzielnie i wspólnoty same sobie poradziły. Klatki schodowe jak za komuny malowane raz na 20 lat, a można przecież inaczej ładniej, efektowniej. I nie chodzi tu o wielkie pieniądze tylko o pomysł, o świeże spojrzenie. Dlaczego tak wiele miejsc jest niewykorzystanych do odpoczynku tylko dziurawe place święcące byle jakością. Można by uczyć od Sielanki, ale jaki gospodarz jest na Zawadzie to widać od wszystkich nieudolnych ekip, które już były. Aż przykro, czas się stąd wynosić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 6
  (2017-05-14)
 • @M.W. - Jeszcze tym, którzy krytykują odpowiadam - zawsze mozna kupić sobie apartament lub wybudować własny domek, tylko czy tam krasnoludki będą dbać i konserwować? Czy też będzie to musiał robić własciciel na swój koszt. Co do parkingów. Jeżeli dziś każdy "musi" mieć samochód, to co dziwnego, że parkingów brakuje. Miałam sasiadów którzy w czterosobowej rodzinie mieli cztery samochody. No a nie wszyscy chcą korzystać z parkingów, które już są bo trzeba płacić. I potem trudno się dziwić, że jest tłok pod blokiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 5
  Ewa76(2017-05-14)
Reklama