Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

15-lecie EUH-E

 
Elbląg, 15-lecie EUH-E

Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna obchodzi w tym roku 15 lat swego funkcjonowania. Z tej okazji 1 października o godz. 9.30 odbędzie się uroczysta msza św. w Katedrze Św. Mikołaja w Elblągu pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks. Biskupa dr Jacka Jezierskiego. Podczas mszy nastąpi poświęcenie sztandaru uczelni. Część oficjalna uroczystości połączona z inauguracją roku akademickiego została zaplanowana na godz. 11.30 i odbędzie się w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Uroczystość uświetni koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oraz chóru Cantata.

O historii uczelni i jej osiągnięciach rozmawiamy z prof. dr Zdzisławem Dubiellą, rektorem i założycielem Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej w Elblągu.
     
     Panie Rektorze, gratulując jubileuszu, rozmowę wypada zacząć od pytania, jak ocenia Pan te 15 lat funkcjonowania EUH-E?

     Zdzisław Dubiella: Gdy 15 lat temu powstawała Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna, naszą ambicją było stworzenie uczelni oferującej wysoką jakość edukacji, umożliwiającej zdobycie wiedzy, która zapewni naszym absolwentom konkurencyjną pozycję na rynku pracy. Od początku staraliśmy się analizować potrzeby edukacyjne mieszkańców Elbląga i regionu, tak aby jak najlepiej dostosować do nich ofertę kształcenia. W chwili powołania kształciliśmy na trzech specjalnościach, dziś oferujemy 7 kierunków kształcenia i ponad 40 specjalności oraz bogatą ofertę studiów podyplomowych. Udało nam się pozyskać zespół wysoko wykwalifikowanej kadry nauczycieli akademickich, dzięki której oferujemy wysoki poziom nauczania oraz zbudować nowoczesną bazę dydaktyczną. Przez te piętnaście lat uczelnia zajęła ważne miejsce ma mapie edukacyjnej regonu, stała się ośrodkiem stymulującym różne obszary społecznego życia, ośrodkiem mającym wpływ na jakość egzystencji mieszkańców. Edukacja zawsze sprzyja podnoszeniu jakości życia, wytycza nowe drogi, stwarza nowe możliwości.
     
     Jaką ofertę kształcenia ma dziś do zaoferowania EUH-E?

     Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna przez okres piętnastu lat istotnie powiększyła swoją ofertę edukacyjną, obecnie kształcimy na 7 kierunkach i 40 specjalnościach oraz studiach podyplomowych. Jako jedyna elbląska uczelnia posiadamy uprawnienia magisterskie i kształcimy w zakresie nauk medycznych. Posiadamy akredytacje Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Sukcesywnie korzystamy z funduszy krajowych i unijnych. Od nowego roku akademickiego uczelnia planuje uruchomienie studiów na kierunku pielęgniarstwo dofinansowane z Programu Wiedza Edukacja Rozwój. W chwili obecnej czekamy na pozytywne rozstrzygnięcie konkursu a następnie podpisanie stosownej umowy z Ministerstwem Zdrowia.
     Dysponując optymalnymi warunkami do kształcenia kadr medycznych uczelnia pięć lat temu uruchomiła także Studium Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych Dzięki szerokiej ofercie specjalizacji oraz kursów osoby pracujące w tych zawodach mogą poszerzać swoją wiedzę i umiejętności, oraz uzyskać nowe kwalifikacje zawodowe. Pragnę również podkreślić, że w ostatnich latach Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna ośmiokrotnie była beneficjentem projektu Kształcenie zawodowe i położnych w ramach studiów pomostowych.
     
     Co jest zatem kluczem do sukcesu?
     Nie ulega wątpliwości, że kadra naukowa przesądza o jakości kształcenia i modeluje wizerunek uczelni. To dzięki niej EUH-E jest, jak sądzę ważnym ośrodkiem inspirującym intelektualny rozwój młodych ludzi. Nieustannie podejmujemy wysiłek budowania własnego, twórczego, kreatywnego zespołu akademickiego, w którym ponad 40 proc. to samodzielni pracownicy naukowi. Zespół ten systematycznie powiększa się, budując prestiż naszej uczelni. Od początku istnienia uczelni prowadzimy ocenę pracowników naukowo-dydaktycznych zarówno w zakresie ich pracy dydaktycznej, jak i naukowo-badawczej. Staramy się wzmacniać poziom kadry, kładąc szczególny nacisk na jakość kształcenia. Wizytówką i najlepszą rekomendacją uczelni są również jej absolwenci. Staramy się aby nasz absolwent nie tylko został wzbogacony o szeroka wiedzę, ale również w umiejętność jej zastosowania, odwagę w myśleniu, innowacyjność i zdolność do uzupełniania wykształcenia przez całe życie. Absolwenci EUH-E z powodzeniem pełnią funkcje kierownicze i sprawdzają się jako wybitni specjaliści i fachowcy, pracując w firmach i instytucjach zarówno w kraju jak i za granicą. Wielu naszych absolwentów osiąga sukcesy zakładając własne firmy.
     
     Jakie wyzwania stoją przed EUH-E, które będą realizowane w najbliższej przyszłości?

     Jesteśmy uczelnią stabilną i dojrzałą, obecny stan naszej kadry naukowej, ciągły jej rozwój oraz umacnianie pozyskiwanymi specjalistami, pozwala nam na uruchomienie nowych kierunków kształcenia. EUH-E wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku pracy czyni starania o otwarcie kierunku lekarskiego. Jak pokazują najnowsze badania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w polskiej służbie zdrowia nie ma odpowiedniej liczby lekarzy i pielęgniarek. Na tysiąc mieszkańców przypada zaledwie 2,2 lekarza – to jeden z najniższych wskaźników w Europie. Wydział Nauk o Zdrowiu Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej przygotował już program kształcenia na kierunku lekarskim i liczymy, że uda się nam rozpocząć kształcenie od roku akademickiego 2017/18. Do tego czasu musimy zrealizować nową duża inwestycje – budowę i wyposażenie Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Główną ideą będzie wspólny trening zespołów medycznych na wielu poziomach i specjalizacjach świadczenia opieki medycznej, począwszy od pomocy przedszpitalnej, symulatorów Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, sali operacyjnej i sali porodowej. Powstaną również pracownie kształcenia umiejętności dla studentów nie tylko medycyny, ale i innych kierunków Wydziału Nauk o Zdrowiu. Koncepcja kształcenia dla planowanego kierunku lekarskiego przewiduje także prowadzenie zajęć klinicznych w elbląskich podmiotach leczniczych i z udziałem fachowców z miejscowego rynku medycznego. Potrzebne są jednak dalsze działania, aby szkolnictwo wyższe w naszym mieście odpowiadało aspiracjom jego władz i mieszkańców. Pozostaje zatem ufać, że w kolejnym dziesięcioleciu EUH-E równie dobrze będzie wypełniać swoją misję i skutecznie wzbogacać potencjał intelektualny mieszkańców Elbląga i regionu.
     
-------- Reklama --------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl