UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

20 wiśni na dwudziestolecie PWSZ

 
Elbląg, 20 wiśni na dwudziestolecie PWSZ
(fot. Anna Dembińska)

Po jednym drzewie na każdy rok istnienia uczelni. Czyli dwadzieścia – tyle wiśni zasadziła kadra naukowa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w parku im. generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Zobacz zdjęcia.

Dwadzieścia lat temu z Oddziału Politechniki Gdańskiej w Elblągu, Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych oraz Kolegium Nauczycielskiego utworzono Państwową Wyższą Szkołę Zawodową. Uczelnię, której absolwentami jest wielu znanych elblążan. Obchody okrągłych urodzin zainaugurowano już w ubiegłym roku akademickim.
       - Wiele rzeczy się w tym roku zdarzyło. M.in. otrzymaliśmy wielkie dofinansowanie do projektów realizowanych przez naszą uczelnię, kilka dni temu otrzymaliśmy nagrodę Polską Nagrodę Innowacyjności. Byliśmy jedyną uczelnią zawodową nagrodzoną w tym konkursie – mówił wyraźnie zadowolony prof. Zbigniew Walczyk, rektor PWSZ.
       Ukoronowaniem obchodów było wkopanie dwudziestu (po jednej na każdy rok istnienia uczelni) drzewek wiśni w parku im. Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, który znajduje się miedzy ulicami Komeńskiego i Mickiewicza.
       – To są ozdobne drzewa owocowe. W parku jest śliwa, jarzębina i stąd wynika ten dobór gatunku. Ten gatunek bardzo pięknie kwitnie na wiosnę, potem jej liście przebarwiają się na bordowy kolor – wyjaśniała Irena Czarniejewska z Zarządu Zieleni Miejskiej.
       Ile lat może żyć taka wiśnia? Górnej granicy nie ma. Wszystko zależy, czy elbląscy wandale odpuszczą młodym drzewkom.
       Tymczasem w piątek PWSZ zainauguruje kolejny rok akademicki. -W tym roku prawdopodobnie przyjmiemy tyle samo studentów, co w ubiegłym. Uważam to za sukces, ponieważ od kilku lat mamy niż demograficzny. Nam w tym roku udało się powstrzymać spadek liczby studentów, który z niego wynikał. Wciąż jesteśmy w pierwszej dziesiątce liczby studentów wśród Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych – mówił prof. Zbigniew Walczyk.
      
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • " Ile lat może żyć taka wiśnia? Górnej granicy nie ma. Wszystko zależy, czy elbląscy wandale odpuszczą młodym drzewkom. " A co to za gadzinówka? Insynuacje, że w Elblągu od razu wandale coś zrobią. .. Wstyd takie rzeczy pisać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 3
  (2018-09-27)
 • Co to za cyrk. Jedno jest pewne Wróblewski musi odejść!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 6
  (2018-09-27)
 • Świetna inicjatywa i łapy precz od drzewek wandale! Co również napawa optymizmem nie jakieś tam brzozy, dęby i inne cudaczne drzewa tylko wiśnie pięknie kwitnące i mające owoce! Brawo i brać przykład panie senator i spółka!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 4
  Prorok_Igor(2018-09-27)
 • @Prorok_Igor - Wydaje mi się, że owoce tych akurat wiśni nie nadają się do spożycia. Przypuszczam, że są to drzewka z tych ozdobnie kwitnących. One nie będą wysokie, jeśli przeżyją zimę, kolejne susze i głupotę ludzką, więc dużo cienia nie dadzą. Jednak lepsze by były właśnie dęby(żywią zwierzęta), brzozy(regulują wody podziemne) czy nawet lipy dla zapachu, że o akacjach nie wspomnę(ach, jak pachną. .. ). A jakie inne cudaczne drzewa masz, Szanowny, na myśli ??? Bo, przyznaję, nie rozumiem Twego wpisu. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  Blondynka-Elblążanka(2018-09-27)
 • Pewnie, że zrobią. Ciekawe ile się tych drzewek ostanie po zimie. .. Albo po kolejnym suchym lecie czy innych anomaliach. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  Pożyjemy,zobaczymy...(2018-09-27)
 • >>Wiśnia piłkowana / Wiśnia japońska Royal Burgundy Jedna z bardziej wytrzymałych na mróz odmian wiśni piłkowanej, która może być sadzona w ogrodach i parkach na terenie całego kraju. Odmiana prócz pięknych kwiatów posiada również barwne, ciemno purpurowe liście. Wiśnie piłkowane to mało wymagające drzewa, preferujące cieplejszą część Polski. Kwitną wiosną i atrakcyjnie wybarwiają się jesienią. W szkółkach egzemplarze zaszczepione są na wysokości od 150 do nawet 220cm, w wyniku czego w późnym wieku drzewa potrafią osiągnąć nawet 10m wysokości i 8m szerokości. Wiosną obsypane są karminowymi, a podczas przekwitania, bladoróżowymi, pełnymi kwiatami, na długich szpulkach. Kwiaty zebrane po 3-4 tworzą na drzewie małe bukieciki. Gdy roślina jeszcze kwitnie pojawiają się spore, purpurowe, błyszczące liście o piłkowanym brzegu, utrzymując barwę przez cały sezon. Szybko jednak opadają, uwydatniając malowniczy pokrój rośliny, który pokryty szadzią staje się zimową atrakcją ogrodu. Roślina nie wytwarza owoców, więc w okresie jesiennym nie zaśmieca trawników i chodników.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  Blondynka-Elblążanka(2018-09-27)
 • @Blondynka-Elblążanka - Co do owoców - miałam rację. Co do wielkości - nie. Mam tylko nadzieję, że uda się tym wiśniom rzeczywiście osiągnąć taki rozmiary, zanim komuś "podpadną". ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  Blondynka-Elblążanka(2018-09-27)
 • Blondynka googl może tobie pomóc!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 2
  Do:blondynki!(2018-09-27)
 • Tow Walczyk i banda starych klakierów... żal na was patrzeć....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  kreciol(2018-09-27)
 • Już była akcja z drzewkami przy legionów. .. około 70 drzew w zeszłym roku posadzono. .. hmnn. .. zapomniano o nich i kosiarze traw zrównali je z ziemią. .. Oby te przetrwały. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkaniecokolicy(2018-09-27)
 • ależ fatalne zdjęcia! autorce grożą chyba pozwy - szczupłe kobitki wyglądają jak szafy trzydrzwiowe, twarze w cieniu, ech, zero umiejętności. .. znowu!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  fotograf-esteta(2018-09-27)
 • dziennikarz to chyba nie zna ulic w Elblągu. Park znajduje się między ulicą Żeromskiego a Mickiewicza. Współczucia dla redakcji portel_u Lotos
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2018-09-27)
Reklama