UWAGA!

Alfabet studencki (cz. III)

Prezentujemy ostatnią część alfabetu. Oczywiście to tylko podstawowe hasła, ale mamy nadzieję, że będą przydatne i pomogą sprawniej poruszać się w gąszczu nazw, procedur i regulaminów uczelnianych.

odwołanie - ci z kandydatów, którzy nie zostali przyjęci na pierwszy rok studiów, mają możliwość złożenia odwołania od tej decyzji do uczelnianej komisji rekrutacyjnej (w ciągu 14 dni od decyzji). Komisja ta rozpatruje odwołania i przekazuje wnioski rektorowi, który to podejmuje ostateczną decyzję.
     
     rekrutacja - nabór kandydatów do szkół. Może on odbywać się poprzez postępowanie kwalifikacyjne (egzaminy lub konkurs świadectw), po złożeniu podania i wniesieniu opłat. Termin rekrutacji ustalany jest przez daną szkołę. Oprócz terminu, w którym odbywają się egzaminy ważny jest również termin składania podań. Rekrutacja najczęściej odbywa się od maja do września.
     
     rektor - osoba stojąca na czele wyższej uczelni i sprawująca nad nią władzę. Podobnie jak dziekana, rektora również wybiera się co trzy lata. Oficjalny tytuł stosowany wobec rektora wyższej uczelni to Jego Magnificencja.
     
     rektorat - swoiste "centrum dowodzenia", miejsce urzędowania najwyższych władz uczelni - rektora, kanclerza. Często wokół rektoratu skupiona jest administracja uczelni.
     
     rozmowa kwalifikacyjna - najlepiej przy okazji składania dokumentów dokładnie spytać o charakter rozmowy kwalifikacyjnej na danym kierunku, gdyż termin ten jest różnie rozumiany przez poszczególne uczelnie. Raz rzeczywiście jest to rozmowa o powodach, dla których kandydat zdecydował się zdawać na dany kierunek, innym razem pod pojęciem tym kryje się egzamin z konkretnych dziedzin.
     
     seminarium - zajęcia dydaktyczne odbywające się na ostatnich latach studiów - IV, V rok st. magisterskich i III rok st. licencjackich. Seminaria mają przygotować studentów do napisania i obrony pracy magisterskiej bądź licencjackiej.
     
     sesja - czas pod koniec semestru przeznaczony na odbycie egzaminów. Zajęcia w tym okresie się nie odbywają.
     
     specjalność studiów (specjalizacja) - kierunki niektórych studiów są podzielone na specjalności, i tak np. kierunek zarządzanie i marketing może mieć specjalności: marketing, zarządzanie firmą, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie w administracji publicznej. Specjalizacja wybierana jest na początku studiów lub po I albo II roku w zależności od ustaleń danej uczelni i kierunku.
     
     studia akademickie- studia na wyższym szczeblu od wyższych studiów zawodowych. Ich absolwenci otrzymują tytuły magistra, magistra inżyniera, lekarza medycyny, wterynarii lub stomatologii.
     
     studia doktoranckie - studia przeznaczone dla absolwentów wyższych studiów magisterskich, których celem jest napisanie i obrona pracy doktorskiej. Kończący te studia otrzymuje tytuł doktora. Czas ich trwania to najczęściej 3, 4 lata.
     
     studia dwustopniowe - studia wyższe, w skłąd których wchodzą dwa poziomy, stopnie edukacji: 1. licencjacki - 3 lata; 2. magisterski - 2 lata. Student może zaprzestać nauki na stopniu pierwszym (otrzyma tutuł licencjata) lub nie przerywać nauki i uczć się dalsze 2 lata (otrzyma tytuł magistra).
     
     studia licencjackie - są to studia wyższe, najczęściej trwają trzy lata, ich absolwent otrzymuje tytuł zawodowy licencjata. Mogą one mieć charakter dzienny bądź zaoczny. Po ich ukończeniu można kontynuować naukę na magisterskich studiach uzupełniających (najczęściej 2 letnich).
     
     studia magisterskie - studia wyższe kończące się uzyskaniem tytułu magistra (np. magistra pedagogiki, magistra inżyniera...)
     
     studia magisterskie uzupełniające - są studia wyższe II stopnia, przeznaczone dla absolwentów studiów licencjackich, stanowiące ich kontynuację.
     
     studia podyplomowe - studia na uczelni wyższej dla posiadaczy tytułu zawodowego magistra, magistra inżyniera lub licencjata. Absolwent otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych. Najczęściej trwają 2 lata i są płatne.
     
     studia wieczorowe - są to studia wyższe, przeznaczone głównie dla osób pracujących (lecz nie tylko), gdyż zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych. Studia te są płatne.
     
     wolny słuchacz - jest to osoba, która mimo zdania egzaminu na studia nie została przyjęta ze względu na brak miejsc. Uczelnia zezwala takiej osobie na uczestnictwo w zajęciach, jednak nie posiada ona indeksu czy też legitymacji studenckiej. W zależnościod wyników jakie dana osoba osiągnęła po zakończeniu pierwszego semestru lub roku, może ona zostać przyjęta do grona studentów na normalnych zasadach.
     
     wykład - rodzaj zajęć dydaktycznych dla większej liczby słuchaczy (najczęściej dla całego roku) w formie monologu wykładowcy. Odmianą wykładu (najczęściej spotykaną na ostatnich latach studiów) jest wykład monograficzny, poświęcony wąskiemu zakresowi wiedzy, bądź jakiemuś zagadnieniu.
     
     wyższe studia zawodowe - są to studia wyższe, których absolwenci otrzymują tytuł zawodowy licencjata bądź inżyniera.
     
     zaliczenie - wpis do indeksu stanowiący potwierdzenie uczestnictwa i pozytywnego zdania wszystkich kolokwiów w danym semestrze. Posiadanie wszyskich zaliczeń, a co za tym idzie wpisów w indeksie stanowi warunek dopuszczenia do sesji egzaminacyjnej.
RN

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Studia II stopnia nie są tylko dla posiadaczy licencjatu droga redakcjo !!!! Inżynier jest na równi z licencjatem (często jest traktowany wyżej przez pracowdawców). A w waszych artykułach cały czas tylko licencjat i licencjat......troche więcej dokładności.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    omc inżynier(2004-06-09)
  • czego oczekiwać po elblagu przecież tu tylko licencjatów kształcą i niektórzy udają że poza naszymi super uczelniami juz nic nie istnieje
Reklama