Piątek 22-06-2018, imieniny Pauliny, Tomasza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Safari na Bielanach Safari na Bielanach

Alfabet studencki (cz. III)

Prezentujemy ostatnią część alfabetu. Oczywiście to tylko podstawowe hasła, ale mamy nadzieję, że będą przydatne i pomogą sprawniej poruszać się w gąszczu nazw, procedur i regulaminów uczelnianych.

odwołanie - ci z kandydatów, którzy nie zostali przyjęci na pierwszy rok studiów, mają możliwość złożenia odwołania od tej decyzji do uczelnianej komisji rekrutacyjnej (w ciągu 14 dni od decyzji). Komisja ta rozpatruje odwołania i przekazuje wnioski rektorowi, który to podejmuje ostateczną decyzję.
     
     rekrutacja - nabór kandydatów do szkół. Może on odbywać się poprzez postępowanie kwalifikacyjne (egzaminy lub konkurs świadectw), po złożeniu podania i wniesieniu opłat. Termin rekrutacji ustalany jest przez daną szkołę. Oprócz terminu, w którym odbywają się egzaminy ważny jest również termin składania podań. Rekrutacja najczęściej odbywa się od maja do września.
     
     rektor - osoba stojąca na czele wyższej uczelni i sprawująca nad nią władzę. Podobnie jak dziekana, rektora również wybiera się co trzy lata. Oficjalny tytuł stosowany wobec rektora wyższej uczelni to Jego Magnificencja.
     
     rektorat - swoiste "centrum dowodzenia", miejsce urzędowania najwyższych władz uczelni - rektora, kanclerza. Często wokół rektoratu skupiona jest administracja uczelni.
     
     rozmowa kwalifikacyjna - najlepiej przy okazji składania dokumentów dokładnie spytać o charakter rozmowy kwalifikacyjnej na danym kierunku, gdyż termin ten jest różnie rozumiany przez poszczególne uczelnie. Raz rzeczywiście jest to rozmowa o powodach, dla których kandydat zdecydował się zdawać na dany kierunek, innym razem pod pojęciem tym kryje się egzamin z konkretnych dziedzin.
     
     seminarium - zajęcia dydaktyczne odbywające się na ostatnich latach studiów - IV, V rok st. magisterskich i III rok st. licencjackich. Seminaria mają przygotować studentów do napisania i obrony pracy magisterskiej bądź licencjackiej.
     
     sesja - czas pod koniec semestru przeznaczony na odbycie egzaminów. Zajęcia w tym okresie się nie odbywają.
     
     specjalność studiów (specjalizacja) - kierunki niektórych studiów są podzielone na specjalności, i tak np. kierunek zarządzanie i marketing może mieć specjalności: marketing, zarządzanie firmą, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie w administracji publicznej. Specjalizacja wybierana jest na początku studiów lub po I albo II roku w zależności od ustaleń danej uczelni i kierunku.
     
     studia akademickie- studia na wyższym szczeblu od wyższych studiów zawodowych. Ich absolwenci otrzymują tytuły magistra, magistra inżyniera, lekarza medycyny, wterynarii lub stomatologii.
     
     studia doktoranckie - studia przeznaczone dla absolwentów wyższych studiów magisterskich, których celem jest napisanie i obrona pracy doktorskiej. Kończący te studia otrzymuje tytuł doktora. Czas ich trwania to najczęściej 3, 4 lata.
     
     studia dwustopniowe - studia wyższe, w skłąd których wchodzą dwa poziomy, stopnie edukacji: 1. licencjacki - 3 lata; 2. magisterski - 2 lata. Student może zaprzestać nauki na stopniu pierwszym (otrzyma tutuł licencjata) lub nie przerywać nauki i uczć się dalsze 2 lata (otrzyma tytuł magistra).
     
     studia licencjackie - są to studia wyższe, najczęściej trwają trzy lata, ich absolwent otrzymuje tytuł zawodowy licencjata. Mogą one mieć charakter dzienny bądź zaoczny. Po ich ukończeniu można kontynuować naukę na magisterskich studiach uzupełniających (najczęściej 2 letnich).
     
     studia magisterskie - studia wyższe kończące się uzyskaniem tytułu magistra (np. magistra pedagogiki, magistra inżyniera...)
     
     studia magisterskie uzupełniające - są studia wyższe II stopnia, przeznaczone dla absolwentów studiów licencjackich, stanowiące ich kontynuację.
     
     studia podyplomowe - studia na uczelni wyższej dla posiadaczy tytułu zawodowego magistra, magistra inżyniera lub licencjata. Absolwent otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych. Najczęściej trwają 2 lata i są płatne.
     
     studia wieczorowe - są to studia wyższe, przeznaczone głównie dla osób pracujących (lecz nie tylko), gdyż zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych. Studia te są płatne.
     
     wolny słuchacz - jest to osoba, która mimo zdania egzaminu na studia nie została przyjęta ze względu na brak miejsc. Uczelnia zezwala takiej osobie na uczestnictwo w zajęciach, jednak nie posiada ona indeksu czy też legitymacji studenckiej. W zależnościod wyników jakie dana osoba osiągnęła po zakończeniu pierwszego semestru lub roku, może ona zostać przyjęta do grona studentów na normalnych zasadach.
     
     wykład - rodzaj zajęć dydaktycznych dla większej liczby słuchaczy (najczęściej dla całego roku) w formie monologu wykładowcy. Odmianą wykładu (najczęściej spotykaną na ostatnich latach studiów) jest wykład monograficzny, poświęcony wąskiemu zakresowi wiedzy, bądź jakiemuś zagadnieniu.
     
     wyższe studia zawodowe - są to studia wyższe, których absolwenci otrzymują tytuł zawodowy licencjata bądź inżyniera.
     
     zaliczenie - wpis do indeksu stanowiący potwierdzenie uczestnictwa i pozytywnego zdania wszystkich kolokwiów w danym semestrze. Posiadanie wszyskich zaliczeń, a co za tym idzie wpisów w indeksie stanowi warunek dopuszczenia do sesji egzaminacyjnej.

RN
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Studia II stopnia nie są tylko dla posiadaczy licencjatu droga redakcjo !!!! Inżynier jest na równi z licencjatem (często jest traktowany wyżej przez pracowdawców). A w waszych artykułach cały czas tylko licencjat i licencjat......troche więcej dokładności.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  omc inżynier(2004-06-09)
 • czego oczekiwać po elblagu przecież tu tylko licencjatów kształcą i niektórzy udają że poza naszymi super uczelniami juz nic nie istnieje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-06-09)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
Płyn Hayne
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne EVA MINGE