Wtorek 19-02-2019, imieniny Konrada, Arnolda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Człowiek w sieci, czyli naukowcy o Internecie

 
Elbląg, Człowiek w sieci, czyli naukowcy o Internecie
Prof. Bronisław Siemienicki (po prawej) oraz medioznawca Marek Sokołowski podczas dzisiejszej konferencji (fot. WS)
Rek

Jest wynalazkiem, który zrewolucjonizował świat. Naukowcy porównują jego skalę do wynalezienia druku czy do mowy. Jest zjawiskiem na tyle szerokim, że zajmują się nim nie tylko informatycy, ale i antropolodzy, socjolodzy czy językoznawcy. W elbląskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej naukowcy dyskutują o nim już po raz ósmy podczas pierwszego Kongresu Badaczy Internetu.

To fascynujące medium
     - To już ósma konferencja z cyklu oblicza Internetu, dlatego, że tematyka nam się rozrosła. Postanowiłem nadać temu inną rangę, zrobić z tego kongres badawczy, bo dzisiaj Internetem zajmują się nie tylko informatycy i nie można go zostawiać jedynie inżynierom, specjalistom od baz danych, od technologii – mówi Marek Sokołowski, socjolog, medioznawca, wykładowca elbląskiej PWSZ oraz Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego, organizator kongresu. - To fascynujące medium, które badane jest przez językoznawców, przez kulturoznawców, bo mówi się, że tam jest drugie życie, przez politologów, bo to doskonałe narzędzie marketingowe, przez socjologów, którzy badają różnego rodzaju zjawiska zachodzące w sieci. Internet jest tak ważnym zjawiskiem społecznym, które można porównywać do wynalezienia druku przez Gutenberga. To się wciąż rozwija, nie wiemy czym będzie Internet niebawem.
     
     "Ja" w rzeczywistości, "ja" w sieci
     Tematyka konferencji dotyka takich zagadnień jak dorastanie w cyfrowej codzienności, jak tworzy się dziennikarstwo obywatelskie, czy można uzależnić się od mediów społecznościowych i czy informatyka kwantowa ma przyszłość. Jednym z tematów było również kreowanie tożsamości w sieci.
     - Uczestnictwo w portalach społecznościowych czy w grach sieciowych wymaga od danej osoby utworzenia konta. Tym samym dokonuje ona autoprezentacji, która służy po to, by komunikować światu o tym, kim jesteśmy – mówiła Dorota Siemieniecka, wykładowczyni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, która opowiadała o internetowej tożsamości. - Człowiek w wirtualnym świecie posiada moc sprawczą, kreuje byty, w tym swoje alter ego. Internet to lustro, w którym człowiek się przegląda.

  fot. WS
fot. WS

- Jak pokazują badania większość z nas opisuje siebie w sposób pozytywny, ma to zwiększyć naszą atrakcyjność – mówiła badaczka. - Tworzymy idealną wersję siebie. Po co? Po to, by nas akceptowano.
     Jak mówiła Dorota Siemieniecka w sieci ludzie dokonują zafałszowania tożsamości, przykładem mogą być zdjęcia, które nie pokazują jacy jesteśmy naprawdę, ukrywanie prawdy na temat związków (to częściej robią mężczyźni) albo na temat...wagi.
     Tymczasem, jak uważa badaczka, spotkanie w rzeczywistości może wzbudzać niepokój, bo łatwiej pozwala ujawnić intymne aspekty życia i niedoskonałości.
     
     Nowe- stare narzędzie
     - Uważam, że Internet to przestrzeń, która w połączeniu z działaniem mózgu ludzkiego, to wciąż otwarta karta – mówił prof. Bronisław Siemieniecki, który bada m.in. jak technologie informatyczne przenikają do dziedzin humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
     Jak mówił prof. Siemieniecki powstanie Internetu właściwie nie jest niczym nowym.
     - Kiedy człowiek stworzył narzędzie już wtedy przekazał część swojej wiedzy w to narzędzie – mówił badacz. – Dziś przyszedł moment, gdzie z potrzeby przekazania ogromnej ilości informacji powstał komputer i my właśnie tam włożyliśmy ogromną myśl kilku pokoleń. To narzędzie internetowe także jest wytworem.
     
     

Patronem medialnym konferencji była Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
     
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Naukowców trzeba by pogadać o internecie... Koniec świata
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  Ueos(2014-11-20)
 • wg Trzeba mieć nie lada tupet i kompletny brak szacunku dla słuchaczy żeby wystąpić na konferencji i przez pół godziny opowiadać, a w zasadzie bełkotać pseudonaukowym slangiem jakieś "oczywiste oczywistości". Wyszedłem w połowie drugiego "profesora", bo nie dało się tego słuchać, a tym bardziej cokolwiek dla siebie użytecznego i pouczającego z tego wynieść. Szanowni organizatorzy, zadbajcie o lepszy dobór prelegentów. Sam tytuł profesorski i dobre samopoczucie to za mało. Okazuje się, że ktoś, kto chwali się profesorskim etatem na rzekomo najlepszej uczelni i napisaniem paru haseł do amerykańskiej encyklopedii, tak naprawdę nie ma nic do powiedzenia poza żałosnym postękiwaniem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  wg(2014-11-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Długopis i Pióra z Grawerem
Żarówki LED
Pieczątki Trodat
Kubek z Grawerem