Piątek 19-04-2019, imieniny Leona, Adolfa
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dobry kierunek studiowania – pielęgniarstwo i fizjoterapia w EUH-E

Wydział Nauk o Zdrowiu Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej oferuje studia na kierunkach pielęgniarstwo, fizjoterapia, ratownictwo medyczne i zdrowie publiczne. To zawody z perspektywą, pożądane na rynku pracy, dające ogromną satysfakcję.

Dlaczego warto skorzystać z oferty edukacyjnej wydziału Nauk o Zdrowiu EUH-E?
     - Wszystkie zawody medyczne wiążą się z bezpośrednim kontaktem z pacjentem. Jeśli uda się pomóc mu w cierpieniu, rozwiązać jego zdrowotny problem, czy w końcu uratować życie, wówczas czujemy niesamowitą satysfakcję. To daje poczucie spełnienia, napędza, co często przekłada się na życie osobiste - podkreśla dr n. med. Jacek Perliński.
     
      Co wyróżnia elbląską uczelnię na tle innych szkół?
     - Plusem Elbląga jest to, że studenci mają dużą możliwość praktycznej nauki zawodu. Tworzymy małe grupy studentów, mamy swobodny dostęp do pacjentów – odpowiada dr Jacek Perliński, prodziekan wydziału Nauk o Zdrowiu EUH-E. - Nie wygląda to tak jak w klinikach w dużych miastach, gdzie jest wielu studentów w jednej grupie, przez co nie każdy ma możliwość dotrzeć do pacjenta. Mamy pracownie, które są świetnie wyposażony w sprzęt pozwalający uczyć się konkretnych czynności najpierw na fantomach i innych urządzeniach, później te osoby pod opieką nauczyciela akademickiego próbują wykonywać te same czynności w szpitalach i przychodniach. Duża swoboda i kontakt z pacjentem to największa przewaga naszej uczelni, z całą pewnością na tym polu możemy konkurować z innym uczelniami oferującymi naukę na podobnych kierunkach.
     
     Precz ze stereotypami
     
Zgodnie z nowymi postanowieniami rządu, od 1 stycznia 2012 r. na stanowisku pielęgniarki lub pielęgniarza zatrudniona może być osoba z wyższym wykształceniem. Podnosi to prestiż zawodu, wykluczając dotychczasowe mity o pracy pielęgniarki, pielęgniarza.
     - Zawód pielęgniarki przeżywa obecnie renesans - uważa dr Jacek Perliński, prodziekan wydziału Nauk o Zdrowiu EUH-E. - Inna jest teraz sytuacja pielęgniarki, niż było to 10 czy 20 lat temu. Konieczność posiadania wykształcenia wyższego zwiększa rolę pielęgniarki czy pielęgniarza w całym procesie diagnozowania i leczenia pacjenta. W tej chwili pielęgniarka jest pełnoprawnym członkiem zespołu interdyscyplinarnego, który sprawuje opiekę nad pacjentem i praktycznie z roku na rok zakres czynności wykonywanych samodzielnie przez pielęgniarkę znacznie się rozszerza.
     - Praca pielęgniarki jest ciężka, to wysiłek fizyczny i umysłowy, towarzyszy temu bardzo duża odpowiedzialność - potwierdza Jolanta Grabowska, pielęgniarka. - Gdy szłam do studium wyobrażałam sobie, że pielęgniarstwo to biały fartuszek, kawa... Szybko okazało się, że to złudne wyobrażenie.
     Możliwość niesienia pomocy innym, satysfakcja z wypełniania misja - plusów tego zawodu jest znacznie więcej. Jednym z atutów pielęgniarstwa jest stale otwarty rynek pracy.
     - To jest piękny zawód bez dwóch zdań, zawód który może przynosić dużo satysfakcji, ale na stronę praktyczną też trzeba patrzeć - zaznacza dr Perliński. - Wbrew temu, co się w społeczeństwie sądzi, pielęgniarki wcale tak mało nie zarabiają w stosunku do tego, co było ileś lat temu. Teraz większość z nich pracuje na kontraktach, umowach cywilno-prawnych, mają więc możliwość dodatkowego zarobkowania. Po drugie jest to jeden z nielicznych zawodów, dla których rynek pracy stoi otworem - dodaje prodziekan. - I to jest chyba najważniejsza informacja dla wszystkich rozważających podjęcie studiów i przyszłej pracy w tym zawodzie.
     Jak się okazuje, Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna co miesiąc otrzymuje wiele ofert pracy dla absolwentów kierunku pielęgniarstwo.
     - Pielęgniarki i pielęgniarze mogą w tej chwili wybierać w jakiej placówce i na jakich warunkach chcą pracować - potwierdza dr Jacek Perliński. - Świeżych absolwentów naszej uczelni szpitale i inne jednostki ochrony zdrowia wręcz „kupują na pniu”. Spływają do nas oferty z całej Polski, przede wszystkim jednak z województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Ogromne zainteresowanie polskimi specjalistami jest także na zachodzie Europy.
     Absolwenci EUH-E są wysoko oceniani przez pracodawców, którzy chwalą ich profesjonalne przygotowanie do wykonywanego zawodu.
     - Cieszy nas fakt, że osoby, które kończą u nas ten kierunek cieszą się uznaniem na rynku pracy. Przyzwyczailiśmy już, przynajmniej okoliczne placówki, ze jeżeli ktoś jest absolwentem naszej uczelni to jest to naprawdę dobrze wykształcona osoba.
     Studia pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo trwają 3 lata (lub 3,5 roku – po zmianach ustawy o szkolnictwie wyższym). Jako jedna z nielicznych uczelni niepublicznych EUH-E posiada uprawnienia do kształcenia pielęgniarzy na studiach drugiego stopnia (studia magisterskie). Od października uczelnia uruchamia studia na kierunku pielęgniarstwo również w systemie wieczorowym lub zaocznym.
     Jedną ze studentek EUH-E jest Jolanta Grabowska, pielęgniarka z 26-letnim stażem pracy. Wiedza zdobyta przed laty w studium medycznym już nie wystarcza, dlatego pani Jolanta skorzystała z oferty edukacyjne EUH-E, tzw. studiów pomostowych.
     - Wymagania w zawodzie są coraz większe, dlatego próbuję zwiększać swoje kwalifikacje, poszerzać fachową wiedzę - przyznaje studentka pielęgniarstwa. - Tak naprawdę wokół nas, poza oczywiście EUH-E, nie ma ku temu możliwości. Nawet jeżeli są jakieś kursy to dotyczą one jedynie bardzo wąskiej dziedziny. Studia to co innego. Posiadając dokument ukończenia uczelni wyższej dajemy sobie większe możliwości.
     
     Zawód z przyszłością
     
Kolejnym kierunkiem promowanym przez Elbląska Uczelnię Humanistyczno-Ekonomiczną jest fizjoterapia. Studnia na tym kierunku trwają 3 lata (6 semestrów). Kształcenie odbywa się w systemie dziennym i zaocznym.
     - Dużą zaletą fizjoterapii jest bezpośredni kontakt z pacjentem i możliwość namacalnej pomocy drugiemu człowiekowi - twierdzi dr Jacek Perliński. - Fizjoterapeuta w tej chwili ma wiele możliwości pomocy w schorzeniach układu ruchu, w schorzeniach neurologicznych, reumatologicznych, w wielu przypadkach związanych z chorobami wewnętrznymi, po operacjach chirurgicznych, ortopedycznych, wadach wrodzonych itp. Choroby układu ruchu są teraz chorobami cywilizacyjnymi, nie znam człowieka , który nie narzekałby na bóle kręgosłupa, dolegliwości stawów, jakieś pobolewania czy zapalenia - zauważa prodziekan. - A fizjoterapia jest dziedziną rozwiązującą te problemy.
     EUH-E oferuje swoim studentom najlepsze warunki do nauki nowego zwodu, poszerzania wiedzy i rozwijania pasji.
     - Po pierwsze posiadamy wyspecjalizowaną kadrę dydaktyczną, są to doświadczeni i wysoce wykwalifikowani fizjoterapeuci związani z Elblągiem i okolicami, ale też wykładowcy z większych uczelni, uniwersytetów i akademii wychowania fizycznego m.in. z Trójmiasta czy Bydgoszczy - wymienia dr Jacek Perliński. - Dzięki temu poziom kształcenia na naszym kierunku jest naprawdę wysoki. Potwierdzają to opinie uczelni, na których prowadzone są studia drugiego stopnia, do których trafiają nasi absolwenci. Te osoby już są świetnymi fachowcami, nie mają problemów z ukończeniem studiów magisterskich na bardzo dobry poziomie. Kolejny plus to baza dydaktyczna – kontynuuje prodziekan. - Jako jedna z nielicznych uczelni w kraju mamy oddzielny zakład do ćwiczeń w zakresie kształcenia ruchowego, kinezoterpii , fizykoterapii. Mamy Zakład Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej, który mieści się przy ul. Grunwaldzkiej (hala CSB). Jest wyposażony w nowoczesny sprzęt. Trzecia niezwykle istotna rzecz, to zajęcia praktyczne, dzięki którym studenci mogą nauczyć się tych wszystkich czynności w praktyce. Studenci odbywają praktyki w bardzo małych grupach, w różnych placówkach, jako nieliczni w Polsce prowadzimy zajęcia praktyczne na basenie.
     W przypadku fizjoterapii nie powinno być problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Warto pamiętać, że praca terapeuty nie ogranicza się tylko i wyłącznie do służby zdrowia.
     - Jak wiemy oferta pracy dla fizjoterapeutów jest szeroka. Nie musi się ona wiązać z pracą w zakładach opieki zdrowotnej, zakłady rehabilitacji. Powstaje coraz więcej ośrodków odnowy biologicznej, jak grzyby po deszczy wyrastają ośrodki SPA, sanatoria, czyli miejsca gdzie nasi studenci mogą znaleźć pracę. Ponadto część absolwentów decyduje się na prowadzenie prywatnej działalności.
     Michał Suliga ukończył studnia w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej trzy lata temu. Jest fizjoterapeutą.
     - Udało mi się znaleźć pracę bez problemu - przyznaje. – Zawód jest wspaniały, nie wyobrażam sobie, że mógłbym robić nic innego. Studiowałem zaocznie, czekałem cały tydzień żeby móc iść na zajęcia, tak bardzo to lubiłem. Praca w tym zawodzie to musi być pasja, nie każdy się do tego nadaje, to trzeba lubić, robić dla satysfakcji.
     Jak absolwent kilku uczelni Michał Suliga ma porównanie w poziomie kształcenia i przygotowania studentów do pracy z pacjentem. Elbląska uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna wygrywa w tym rankingu.
     - Kończyłem studia magisterskie w Olsztynie i proszę sobie wyobrazić, że przez dwa lata nauki tam nie miałem styczności z pacjentem - zdradza. - W Elblągu jest więcej zajęć praktycznych, jest większa możliwość dotarcia do pacjenta na oddziale. EUH-E jest uczelnią, która ma dobrze przygotowane zaplecze, są trzy szpitale, przychodnie, tu cały czas studenci mają kontakt z pacjentem i mogą się naprawdę wiele nauczyć.

 


     
     

Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna
     82-300 Elbląg
     ul. Lotnicza 2
     tel. 055 239 38 10 lub 512 543 321
     e-mail rekrutacja@euh-e.edu.pl
     www.euh-e.edu.pl

     
     -----Reklama-----
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl