Sobota 20-04-2019, imieniny Czesława, Agnieszki
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

EUH-E – bezpieczeństwo wewnętrzne kierunek na przyszłość

 
Elbląg, EUH-E – bezpieczeństwo wewnętrzne kierunek na przyszłość

Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna sukcesywnie poszerza swoją ofertę edukacyjną wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku pracy. Zespół akademicki to wybitni nauczyciele wywodzący się z największych ośrodków akademickich w Polsce. Kadrę naukową dopełniają specjaliści i praktycy na co dzień pracujący m.in. w służbach mundurowych, administracji publicznej, służbie zdrowia, instytucjach wymiaru sprawiedliwości i innych. Uczelnia prowadzi kształcenie na studiach licencjackich i magisterskich. Jedną z propozycji kształcenia jest kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne.

W ostatnim czasie kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne cieszy się dużą popularnością wśród kandydatów na studia. Skąd tak duże zainteresowanie?
     Dr Wojciech Janik: Atrakcyjność tego kierunku z pewnością wiąże się z faktem, że praca w jednostkach administracji państwowej kojarzona jest ze stabilnym i pewnym zatrudnieniem, co stanowi dużą zachętę, biorąc pod uwagę dzisiejszą sytuację na rynku pracy – mówi dr Wojciech Janik, nauczyciel akademicki EUH-E i jednocześnie funkcjonariusz państwowy. Kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne bez wątpienia daje perspektywy na przyszłość, a eksperci z tego zakresu będą coraz bardziej poszukiwani na rynku pracy.
     Popularność tego kierunku może zwiększać również aktualna sytuacja społeczno-polityczna na świecie i towarzyszące jej zjawiska jak choćby zagrożenia atakami terrorystycznymi.
     Współczesna sytuacja polityczno-gospodarcza ulega ciągłym zmianom. Zagrożenie terrorystyczne w Europie znacznie wzrosło, szczególnie po ustanowieniu samozwańczego kalifatu, jakim jest tzw. państwo islamskie. Przed wszystkimi służbami i instytucjami odpowiedzialnymi za utrzymanie bezpieczeństwa stoją nowe, niezdefiniowane jeszcze wyzwania. Funkcjonariusze publiczni powinni więc ciągle poszerzać swoją wiedzę, szczególnie dotyczącą właśnie zagrożeń terrorystycznych. W ostatnim czasie ukazała się między innymi moja monografia „Logistyka współczesnego terroryzmu” dotycząca możliwości przygotowania zamachu terrorystycznego w warunkach europejskich. Odpowiednie przygotowanie oraz reagowanie na specyficzną sytuację kryzysową, jaką jest zamach terrorystyczny w znacznym stopniu pozwala ograniczyć ofiary cywilne. Na to pole działania funkcjonariusze państwowi powinni zwrócić baczną uwagę.
     
     
Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się Pan nie tylko ze studentami. Uczestniczy Pan w wielu konferencjach, często na poziomie międzynarodowym.
     Rzeczywiście w ostatnim czasie uczestniczyłem w kilku konferencjach, również na poziomie międzynarodowym. Wygłosiłem tam serie prelekcji dotyczących współczesnych zagrożeń terrorystycznych oraz pojęcia stosunkowo nowego w nauce, jakim jest tzw. wojna hybrydowa. Trzeba przy tym zaznaczyć, że zjawisko to jest jeszcze mało znane, choć mówi się o nim coraz częściej, szczególnie w mediach. Według mnie są to wszystkie działania wrogie, poniżej progu wojny, mające na celu osłabienie funkcjonowania państwa, a w szczególności podważenia autorytetu władzy państwowej. Będzie to prawdopodobnie nowe zagrożenie wypierające współczesny terroryzm.
     
     Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna jest jedyną uczelnią wyższą w Elblągu, która ma w swojej ofercie kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne.
     Owszem są uczelnie, które mają specjalności o podobnej nazwie. Warto jednak podkreślić, że różnica między kierunkiem, a specjalnością jest bardzo duża. Na czym ona polega? Głównie na lepszym przygotowaniu do zawodu, co wynika z większej ilości przedmiotów bezpośrednio związanych z kierunkiem kształcenia. Absolwenci kończący studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne będą zatem konkurencyjni, na dzisiejszym tak trudnym rynku pracy, w stosunku do osób które ukończą tylko specjalność. Bardzo się cieszę, że EUH-E udało się stworzyć zespół bardzo dobrej kadry naukowej, którą dopełniają specjaliści i praktycy pracujący w służbach mundurowych i znający świat służb mundurowych „od podszewki”. Mam ten zaszczyt, że jestem jednym z wykładowców tej uczelni i mogę swoją wiedzą dzielić się z moimi studentami.
     
     Zatem podsumowując jakie perspektywy zawodowe czekają na absolwentów kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne?
     Absolwenci kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne będą przygotowani do podjęcia pracy w organach administracji publicznej różnego szczebla. Dotyczy to zwłaszcza zatrudnienia w służbach i instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa (jak np. Policja, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Celna) oraz w organach i służbach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo powszechne i zarządzanie kryzysowe (np. Państwowa Straż Pożarna, Wojsko Polskie, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego). Kierunek ten przygotowuje również kadrę do pracy w organizacjach pozarządowych zajmujących się sprawami z zakresu bezpieczeństwa – m.in. bezpieczeństwem ekologicznym, socjalnym, zapobieganiem przestępczości, ochroną praw człowieka.
     
     Na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne są trzy specjalności.
     Tak. Studenci mogą wybierać spośród trzech specjalności: służby mundurowe i bezpieczeństwo państwa; bezpieczeństwo cywilne z elementami kryminologii i kryminalistyki oraz zarządzanie kryzysowe i bezpieczeństwo cywilne.
     
     Dlaczego poleciłby Pan studia właśnie na Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej?
     Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna jako uczelnia z ambicjami akademickimi, posiada wykwalifikowaną kadrę naukowo-dydaktyczną, bogaty dorobek naukowy w zakresie nauk o państwie, nauk społecznych, prawa międzynarodowego i stosunków międzynarodowych, niezbędny do realizowania fundamentalnych treści wynikających ze standardów nauczania na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.
     
     Wszystkich chętnych na studia uczelnia zaprasza do Centrum Rekrutacji przy ul. Lotniczej 2 w Elblągu, tel. 55 239 38 10 lub 55 239 39 55, kom. 512 543 321, rekrutacja@euh-e.edu.pl, www.euh-e.edu.pl. Rekrutacja rusza od 1 czerwca.
     
------- Reklama -------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl