Sobota 15-12-2018, imieniny Waleriana, Celiny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Euro, ciemności i inne fobie

 
Elbląg, Euro, ciemności i inne fobie (fot. AD)
Rek

W Szwajcarii podczas Euro plagą było skakanie kibiców do rzeki. A jaka będzie Elbląska Strefa Kibica? – Ja uważam, że może być bardzo przyjaznym miejscem, gdzie ludzie spędzą w bardzo fajny sposób czas mistrzostw. Ale wszystko będzie zależało od tego, jak to będzie przygotowane organizacyjnie – mówi dr Mariusz Darabasz.

Mariusz Darabasz jest dyrektorem Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, organizatorem dwudniowej, ogólnopolskiej konferencji „Administracja bezpieczeństwa publicznego”, która zaczyna się w czwartek o godz. 10 w gmachu PWSZ przy ul. Grunwaldzkiej. Wcześniej był policjantem, m.in. komendantem elbląskiej policji i – do przejścia na emeryturę – zastępcą komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku.
     
     Piotr Derlukiewicz: – Dlaczego ta konferencja jest taka ważna?
     
Dr Mariusz Darabasz: – Przede wszystkim jest to wyjście naszej Uczelni na zewnątrz, z zagadnieniem, które do tej pory w Elblągu w ogóle nie było poruszane. Administracja bezpieczeństwa publicznego to nowa specjalność PWSZ, w zeszłym roku cieszyła się ona bardzo dużym zainteresowaniem. To wyjście naprzeciw studentom, w celu rozszerzenia ich zainteresowań. A tematy, które będziemy poruszali na konferencji, są tematami istotnymi z punktu widzenia funkcjonowania naszego regionu, jakim jest Elbląg i jego okolice, i nawet województwo.
     
     – Wśród prelegentów jest wiele uznanych sław w tej dziedzinie wiedzy.
     
– Udało nam się parę ważnych osób ściągnąć do Elbląga, co jest – można powiedzieć – naszym sukcesem. Bardzo jesteśmy szczęśliwi, że te osoby przyjęły zaproszenie. Będzie to interesujące grono, bo połączenie teoretyków i praktyków. Chcieliśmy uniknąć tego, żeby ta konferencja odbywała się wyłącznie w gronie teoretyków.
     
     – Pan również wystąpi z referatem. Będzie Pan mówił o tym, czemu wyraz dają często nasi czytelnicy, czyli o rozdźwięku między policyjnymi statystykami, a poczuciem bezpieczeństwa.
     
– Z racji swojego wcześniejszego doświadczenia zawodowego wyszukałem taki temat, może on słuchaczy zainteresować. Chcę opowiedzieć o subiektywnym odczuwaniu zagrożeń i wynikającym z tego poczuciu bezpieczeństwa lub jego braku, czyli o tym, na ile subiektywne poczucie bezpieczeństwa kształtowane jest przez faktyczne zagrożenia, a na ile jest to coś, co w ludziach tkwi i jest niezależne od czynników obiektywnych. Np. jeżeli ktoś wychodzi wieczorem z domu, idzie ciemną ulicą, to już sama ta ciemność powoduje w nim strach. To jest naturalne. 99 procent ludzi cierpi na różnego rodzaju fobie, a jedną z powszechniejszych fobii jest lęk przed ciemnością, w większym lub mniejszym stopniu każdy z nas to ma. Na pewno wpływa to na poczucie bezpieczeństwa. Spróbuję pokazać, jak rozmijają się policyjne statystyki z poczuciem bezpieczeństwa i dlaczego tak jest.
     
     – Ale to nie tylko fobie.
     
– Wielki wpływ na to, jak jest oceniana policja, jakie jest poczucie bezpieczeństwa wśród społeczności, mają media. Z praktyki lat spędzonych z drugiej strony, czyli w policji, powiem tak: media, nagłaśniając pewne sprawy, pokazując codzienną pracę policyjną, koncentrują się na porażkach policjantów, które muszą być, są wpisane w życie. Każdy z nas, pracując, ma sukcesy, ale i porażki. Media mogą zbudować taką ocenę policji, że policja będzie mało reprezentatywnie postrzegana – jako ta, która bezpieczeństwa nie jest w stanie nam zagwarantować.
     
     – Fobie, media... co jeszcze?
     
– Na przykład przestrzeń. Przestrzeń dobrze ukształtowana, bez zaułków, z równym chodnikiem, oświetlona, będzie sprzyjała temu, żeby ludzie czuli się bezpiecznie.
     
     – A przestępcy?
     
– Powiem tak: przestępczość była, jest i będzie. Jak świat stary, to zagrożenie zawsze istniało i będzie istnieć. Ono może się nasilać, może słabnąć, wszystko zależy od tego, jak skutecznie będzie pracowała policja i jak dostatnio żyją ludzie, czy jest odpowiednia opieka socjalna dla ubogich. Bo nie ukrywajmy, że np. część złodziei kradnie z tego powodu, że nie posiada środków do życia.
     
     – Przejdźmy do innych referatów. Będzie też np. wystąpienie policjanta, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo podczas Euro 2012 w Gdańsku – o tym posłuchamy sobie podczas konferencji. Czy Pańskim zdaniem nasza Elbląska Strefa Kibica będzie miejscem bezpiecznym?
     
– Uważam, że może być bezpieczna, może być bardzo przyjaznym miejscem, gdzie ludzie spędzą w bardzo fajny sposób czas mistrzostw. Ale wszystko będzie zależało od tego, jak to będzie przygotowane organizacyjnie. Bo jeżeli ograniczy się do wystawienia telebimu, puszczenia ludzi samopas, a ludzie będą tam na potęgę spożywali alkohol, to wiadomo, że prędzej czy później ktoś rzuci puszkę, ktoś tą puszką oberwie i od słowa od słowa zacznie się jakiś konflikt. Miałem tę przyjemność, że widziałem Euro w Szwajcarii – tam też zagrożenia w strefach kibica były. W Szwajcarii plagą było skakanie z mostów do rzeki.
     
     – Z radości czy z rozpaczy?
     
– Raczej po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Policja była w pełnej gotowości w łodziach, żeby wyławiać tych skoczków. Na wielkim terenie targowym w Bazylei Szwajcarzy zrobili tymczasowy areszt dla kibiców, w kontenerach ... Ale w Elbląskiej Strefie Kibica może być naprawdę dobry klimat – wszystko zależy od organizacji.
     
     – Wyniki naszej reprezentacji będą miały wpływ na bezpieczeństwo w strefach kibica?
     
– Myślę, że nie. My jesteśmy takim narodem, że do końca będziemy wierzyć w sukces. Jesteśmy zapatrzeni w naszą reprezentację i nawet, gdy jest porażka, śpiewamy: „Chłopaki, nic się nie stało”.
     
     – „Ewaluacja możliwości wykrywczych w kontekście przedawnienia przestępstw”. Brzmi niezbyt zachęcająco...
     
– Ale to będzie fajna rzecz, w czwartek po południu. To będzie wykład o Archiwum X, czyli o wykrywaniu przestępstw z przeszłości. Wykład pani Ewy Pachury, naczelnik wydziału dochodzeniowo-śledczego w Gdańsku.
     
     – Takie „Dowody zbrodni”?
     
– Tak, przestępstwa, które wykrywa się po latach, w oparciu o doskonalsze już technologie. Pani Pachura pisze doktorat na ten temat, ma zgodę prokuratury i sądu na prezentację tych danych... Z kolei o cyberprzestępczości będzie się wypowiadał dr Jerzy Kosiński, który jest biegłym sądowym w zakresie kart płatniczych, jedynym w Polsce. Ale ciekawych tematów będzie więcej, wszystkich zainteresowanych tą problematyką zapraszamy.
     
     Szczegółowy program konferencji.
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • ktoś dobrze kombinuje Fajna wyskocznia do polityki. Panie Piotrze co ma" piernik do wiatraka"?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-19)
 • sugerujesz, że jest w tym ukryty cel? lokalny czy krajowy? i jakiej opcji się doszukujesz?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  polaryzator(2012-04-19)
 • Nic ważniejszego nie masz chłopie do roboty. Kogo obchodzą kibice i te żenujące Euro. To maisto ma już tylu doradców i ekspertów, że nie potrzebujemy nowych. Jedź do Czerska i rób to co umiesz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  penis(2012-04-19)
 • Czy Wy ( osoby wypowiadające się w komentarzach) przeczytaliście wyłącznie temat? Konferencja wspaniały pomysł, tym bardziej, że odnosi się do mojego kierunku studiów. A żeby zebrać takie grono ludzi z takim doświadczeniem, trzeba mieć naprawdę niesamowitą siłę przebicia. Jedynym minusem jest to, że grupa Administracji Bezpieczeństwa Publicznego nie została zwolniona z zajęć w tych dniach, i nie ma możliwości być na całej konferencji, a kończąc ćwiczenia o 15/16 nie może być na niej w ogóle. Dyrektor człowiek z pasją i zaangażowaniem, zabrakło tylko dopracowania od strony praktycznej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  starosta(2012-04-19)
 • Starosta-sam widzisz że wszystko jest o kant stołu. Konferencje, bankiety bunga bunga, i co jeszcze wpadnie do główki, za czyją kaę? !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  fiut(2012-04-19)
 • byli policjanci powinni miec absolutny zakaz jednoczesnej pracy i pobierania emerytury. albo jedno, albo drugie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-19)
 • hej tam wyżej trzeba było się uczyć a tak pozostaje kupienie kozy i gumofilców
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-19)
 • Kto pozwolił na to by taki ktoś był dyrektorem? Ten człowiek to żart!!! Z PWSZ chce zrobić Akademie Policyjną i w dodatku jego wiedza jest na niższym poziomie niż wiedza nie jednej osoby tam studiującej, więc skoro ktoś taki organizuje taką konferencję, to już z automatu jest śmiech na sali, ludzi nie idźcie na to, bo szkoda Waszego cennego czasu!!! On niech wróci do policji, bo tam może się jeszcze nadaje!!! On nawet wypowiedzieć się nie potrafi, żal. pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 1
  Absolwent(2012-04-21)
 • do policji też się nie nadawał. szmaciarz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2016-03-08)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna
Kuchnia klasyczna
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna II