Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jak praktykę pogodzić ze studiami

 
Elbląg, Jak praktykę pogodzić ze studiami Forum na temat zmian w kształceniu wyższym potrwa w Elblągu do czwartku (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Przedstawiciele uczelni wyższych z całej Polski i przedsiębiorcy przyjechali do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, aby rozmawiać o roli praktycznego kształcenia. Rewolucja, która czeka szkolnictwo wyższe w najbliższych latach, budzi niepokój środowiska naukowego.

We wrześniu przyszłego roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce przedstawić projekt nowej ustawy organizującej studia wyższe w Polsce. Nad jej założeniami pracują trzy zespoły powołane przez ministra. Konferencja w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu, która potrwa do czwartku, jest jedną z kilkunastu, na których ministerstwo chciało poznać sugestie i opinie zarówno środowiska naukowego, jak i osób bezpośrednio zainteresowanych poziomem studiów wyższych. W auli elbląskiej PWSZ zasiedli dziś reprezentanci uczelni oraz przedsiębiorcy współpracujący z uczelniami.
     - Przyjmujemy na studia techniczne osoby, które maturę z matematyki zdawały na poziomie podstawowym, a jako drugi przedmiot wybierały wiedzę o społeczeństwie. I z takich osób chcemy zrobić inżynierów w 3,5 roku – prof. Krzysztof Diks, przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej przedstawił alarmujący stan, z jakim muszą sobie poradzić uczelnie.
     Z jednej strony wynika to z masowości studiów wyższych. - Każdy maturzysta, który chce, podejmuje studia – dodał prof. Krzysztof Diks. A z drugiej strony z dużej liczby uczelni nadających tytuł inżyniera, licencjata lub magistra.
     Do końca stycznia zespoły robocze przy ministrze nauki i szkolnictwa wyższego mają przedstawić wyniki swoich prac. - Będziemy mieli trzy konkurencyjne koncepcje szkolnictwa wyższego, z których opracujemy założenia nowej „Ustawy 2.0”. Nie wiem, dlaczego nowa ustawa jest właśnie w ten sposób nazywana – mówiła Monika Kwiecień-Miland z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
     Niestety na razie trudno dowiedzieć się szczegółów na temat nowych rozwiązań. - Po zakończeniu prac zespołów ich prace zostaną opublikowane. Wtedy będzie to materiał do dyskusji. Minister chciałby, żeby ustawa była dość ogólna i nie regulowała wszystkich szczegółów – dodała Monika Kwiecień-Miland.
     Dziś uczestnicy przedstawiali swoje propozycje na temat nowych rozwiązań w praktycznej nauce zawodu. Co ważne głos zabierali nie tylko reprezentanci środowiska akademickiego, ale także przedsiębiorcy współpracujący z uczelniami. - Przede wszystkim praca kończąca studia musi być napisana na potrzeby konkretnego pracodawcy, musi rozwiązywać konkretny problemy – zwracał uwagę prof. Krzysztof Diks.
     Zwracano uwagę także na przejrzystość oceniania, rolę praktyk zawodowych i losy absolwentów na rynku pracy po ukończeniu studiów. - Szkolnictwo wyższe o profilu praktycznym powinno się opierać o współpracę z pracodawcami w prowadzeniu praktyk, a prace dyplomowe powinny być aplikacyjne, na ile to jest możliwe. Na początek byłoby to dużo. Nam w Elblągu to się udaje, współpracujemy z 900 firmami z regionu elbląskiego – mówił prof. Zbigniew Walczyk, rektor PWSZ w Elblągu.
     W czwartek na forum ma wystąpić Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. 
     
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Czytnik kart kryptograficznych