Piątek 20-07-2018, imieniny Czesława, Małgorzaty
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Wikingowie przybyli... Wikingowie przybyli...

Mali studenci Akademii

 
Elbląg, Mali studenci Akademii O bursztynie małym studentom opowiadł Piotr Adamczyk z elbląskiego muzeum (fot. nadesłane)
Rek

W powstałej w ubiegłym roku Akademii Dziecięcej przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu mali żacy mają okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat otaczającego ich świata. Obecnie w semestrze zimowym młodzi studenci na zajęciach przygotowanych przez najlepszych akademickich wykładowców przekonali się między innymi, że matematyka jest wszędzie. Odkryli też tajemnice, jakie skrywa w sobie bursztyn. Dzieci miały również niepowtarzalną okazję wyruszyć w gwiezdną podróż oraz wziąć udział w warsztatach plastycznych.

W ogólnym pojęciu, zwłaszcza najmłodszych, bursztyn to po prostu błyszczący kamień, który można czasami znaleźć nad morzem. Tym czasem, bursztyn jest to rodzaj żywicy kopalnej, która liczy sobie co najmniej 1 milion lat. Słuchacze Akademii Dziecięcej dowiedzieli się o tym, że bursztyn, wbrew potocznej wiedzy, to nie tylko polskie wybrzeże Bałtyku – to również złoża w Rosji, na Ukrainie, Białorusi. Poza tymi miejscami żywice kopalne występują praktycznie na całym świecie – w RPA, w Chinach, w Australii, w Indiach, w Ameryce Południowej i Środkowej, Kanadzie, USA, Meksyku, Afryce, wyspach karaibskich (zaprezentowano bursztyn niebieski i zielony). Dzieci, słuchacze Akademii, dowiedziały się również kilku przykładowych informacji o legendach związanych z bursztynem – greckich czy rzymskich, o powiązaniu starożytnych Greków, bursztynu i elektryczności. Podczas spotkań warsztatowych zaprezentowano warsztat wczesnośredniowiecznego bursztynnika, narzędzia jakimi posługiwali się średniowieczni bursztynnicy, kopie wyrobów średniowiecznych i starożytnych. Uczestnicy spotkania mieli również możliwość spróbowania swoich sił, używając jednego z narzędzi – wiertarki zwanej drajlą / drelem, próbując wywiercić mały otwór w kawałku drewna.
„Co kryje niebo" to tytuł zajęć astronomicznych. Młodzi słuchacze Akademii Dziecięcej przenieśli się na chwilę pod rozgwieżdżone niebo i dowiedzieli się jak powstały gwiazdozbiory. Dzieci zobaczyły jakimi instrumentami posługiwał się Mikołaj Kopernik i jak zmieniły się możliwości poznawania przestrzeni kosmicznej po wynalezieniu teleskopu. Użycie teleskopu do obserwacji nieba pozwoliło zobaczyć obiekty, które do tej pory były poza zasięgiem ludzkiego wzroku jak mgławice, gromady gwiazd czy odległe galaktyki. Mali studenci przekonali się również, że wszechświat mieni się kolorami, a dowodem były zdjęcia wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Na koniec dzieci, korzystając z obrotowych map nieba, samodzielnie odszukiwały gwiazdozbiory i okazały się w tym prawdziwymi mistrzami.

 


     Podczas warsztatów teatralnych dzieci ćwiczyły umiejętności plastyczne tworząc kukiełki. Z niezwykłymi emocjami reagowały na możliwość własnoręcznego wykonania wymyślonej postaci. Swoje prace tworzyły z materiałów: nici, kawałków tkanin, patyczków, korali, cekinów. Same wybierały kolory tkanin i włóczek, ze sznurków tworzyły włosy, zaplatały warkocze uczyły się wiązać sznurki. Swoje postaci ubierały w stroje, które ozdabiały kokardami. Za pomocą „magicznego kleju” z koralików i cekinów tworzyły oczy i buzie lalek, które podczas potrząsania imitowały ruch. Z kukiełek dzieci budują własny świat, który jest światem ich wyobraźni i fantazji, przekształconym w realną pracę przestrzenną. Zajęcia pobudzają do działania i twórczego myślenia. Dzieci świetnie się bawiły.
     W semestrze zimowym dla dzieci przygotowano jeszcze wiele ciekawych zajęć, między innymi: „Świat jest pełen pieniędzy…- poznaj moją wartość”, warsztat pt. „Bobrowe tamy” oraz wykład „Co kryje ciało człowieka?”.

Justyna Kościuk, Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą PWSZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Szkło ozdobne 7
AMK Meble łazienkowe 5
AMK Kuchnia 4
!!!PROMOCJA8!!!