Sobota 15-12-2018, imieniny Waleriana, Celiny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Musicie wymagać od siebie więcej

 
Elbląg, Musicie wymagać od siebie więcej To już jedenasta konferencja naukowa poświęcona Janowi Pawłowi II (fot. Anna Dembińska)
Rek

 - Studiuję pedagogikę. Jan Paweł II powinien być dla nas, przyszłych pedagogów, autorytetem, jeśli chodzi o pomaganie innym ludziom, niezależnie od tego, czy są bogaci czy biedni. Dla każdego powinniśmy być otwarci i każdemu powinniśmy służyć z otwartymi rękami – powiedziała Dominika Kaliska, studentka PWSZ. Była jedną z uczestniczek międzyuczelnianej konferencji naukową „Tożsamość młodzieży – inspiracje Jana Pawła II dla współczesności”, która odbyła się dziś (12 maja) w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu.

Co wiesz o Janie Pawle II, jak go wspominasz, czy jest dla ciebie wzorem do naśladowania, inspiracją – takie pytania postawiłam młodym studentom na chwilę przed konferencją. Okazało się, że znaczna część młodych o Janie Pawle II wie niewiele, stąd w ogóle nie zastanawiała się nad rolą papieża Polaka w swoim życiu. Innych z kolei postać papieża i jego nauczanie inspiruje w codziennym życiu zarówno w tym prywatnym, jak i zawodowym. Szczególnie mocno studentów pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.
– Inspiruje mnie szczególnie otwartość Jana Pawła II na problemy ludzkie – mówi Dominika Kaliska, studentka pedagogiki. - Otwieranie się papieża na inne religie, a nie zamykanie na jeden tylko światopogląd. Motywującym hasłem do dalszej pracy, do dalszego rozwijania się, samodoskonalenia i doskonalenia innych jest sławny cytat Jana Pawła II: „Musicie wymagać od siebie więcej”.
     Tematem przewodnim cyklu dorocznych konferencji są słowa – „Ku rzeczom nowym naszych czasów” – inspiracje Jana Pawła II dla współczesności, natomiast tytuł tegorocznej konferencji brzmi: „Tożsamość młodzieży”.
     - Gdy patrzymy na sposób bycia Jana Pawła II z młodymi, możemy zauważyć, że nie przemawia on do nich ex cathedra, ale wchodzi z nimi w dialog, słucha młodych, tego, co im w duszy gra – mówi ks. dr Grzegorz Puchalski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. - On słuchał ich nadziei, ale także problemów, wątpliwości, ich lęków i dawał im na to pewną perspektywę chrześcijańską. Pokazywał Chrystusa, jako tego, który odpowiada na najgłębsze pytania człowieka, na najpoważniejsze rozterki.
„Wychowanie do pięknej miłości”, „Tożsamość miłości i odpowiedzialności: perspektywa związków partnerskich i małżeńskich”, „Wielokulturowość a tożsamość młodego człowieka” - to tylko niektóre z podejmowanych dziś przez naukowców tematy poszukujące w papieskim nauczaniu inspiracji.
     - Chcemy zobaczyć Jana Pawła II jeszcze raz, przysłuchać się temu, co mówił, jak przemawiał do młodych, jak postępował wobec młodych, by szukać pewnych natchnień – mówi ks. dr Puchalski. - On pokazuje nam pewien model postępowania z młodymi i szukania ścieżek dialogu, kontaktu, relacji z nimi w odniesieniu do wiary i Chrystusa.
     O ogromnym wyzwaniu, jakim jest dziś wychowanie młodego pokolenia do miłości mówił ks. prof. dr hab. Jan Kochel. – Zadajemy sobie dziś pytanie o tożsamość młodego człowieka, kim jest młody człowiek. Jest kimś kochanym przez Boga, zdolnym do miłości, tylko nie każdy potrafi dzisiaj kochać. Do tego trzeba go wychować, do miłości pięknej, czystej, odpowiedzialnej i radosnej. To jest trudne zadanie i ogromne wyzwanie.
     O miłości i związanej z nią odpowiedzialności w kontekście związków partnerskich i małżeńskich mówił prof. dr hab. Mieczysław Plopa z Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, wskazując odpowiedź na pytanie, z czego wynika trend popularności związków partnerskich.
– Główny argument to zmiany obyczajowo-kulturowe, liberalizacja norm społeczno-moralnych, które dają możliwość wyboru – mówi. - A trendy nieograniczonej wolności idą z zachodu, lansuje się model wolnej wyzwolonej kobiety, model singli, co gorsze z literatury naukowej znika pojęcie rodziny i małżeństwa, określa się ją teraz jako związek dwojga osób, które chcą być razem. To są dzisiejsze trendy, a co z tego wyniknie, zobaczymy.
     
     
Patronem medialnym konferencji jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
     
     
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Hosting WWW START
Konto poczty elektronicznej
Hosting WWW BIZNES