UWAGA!

Musicie wymagać od siebie więcej

 Elbląg, To już jedenasta konferencja naukowa poświęcona  Janowi Pawłowi II
To już jedenasta konferencja naukowa poświęcona Janowi Pawłowi II (fot. Anna Dembińska)

 - Studiuję pedagogikę. Jan Paweł II powinien być dla nas, przyszłych pedagogów, autorytetem, jeśli chodzi o pomaganie innym ludziom, niezależnie od tego, czy są bogaci czy biedni. Dla każdego powinniśmy być otwarci i każdemu powinniśmy służyć z otwartymi rękami – powiedziała Dominika Kaliska, studentka PWSZ. Była jedną z uczestniczek międzyuczelnianej konferencji naukową „Tożsamość młodzieży – inspiracje Jana Pawła II dla współczesności”, która odbyła się dziś (12 maja) w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu.

Co wiesz o Janie Pawle II, jak go wspominasz, czy jest dla ciebie wzorem do naśladowania, inspiracją – takie pytania postawiłam młodym studentom na chwilę przed konferencją. Okazało się, że znaczna część młodych o Janie Pawle II wie niewiele, stąd w ogóle nie zastanawiała się nad rolą papieża Polaka w swoim życiu. Innych z kolei postać papieża i jego nauczanie inspiruje w codziennym życiu zarówno w tym prywatnym, jak i zawodowym. Szczególnie mocno studentów pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.
       – Inspiruje mnie szczególnie otwartość Jana Pawła II na problemy ludzkie – mówi Dominika Kaliska, studentka pedagogiki. - Otwieranie się papieża na inne religie, a nie zamykanie na jeden tylko światopogląd. Motywującym hasłem do dalszej pracy, do dalszego rozwijania się, samodoskonalenia i doskonalenia innych jest sławny cytat Jana Pawła II: „Musicie wymagać od siebie więcej”.
       Tematem przewodnim cyklu dorocznych konferencji są słowa – „Ku rzeczom nowym naszych czasów” – inspiracje Jana Pawła II dla współczesności, natomiast tytuł tegorocznej konferencji brzmi: „Tożsamość młodzieży”.
       - Gdy patrzymy na sposób bycia Jana Pawła II z młodymi, możemy zauważyć, że nie przemawia on do nich ex cathedra, ale wchodzi z nimi w dialog, słucha młodych, tego, co im w duszy gra – mówi ks. dr Grzegorz Puchalski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. - On słuchał ich nadziei, ale także problemów, wątpliwości, ich lęków i dawał im na to pewną perspektywę chrześcijańską. Pokazywał Chrystusa, jako tego, który odpowiada na najgłębsze pytania człowieka, na najpoważniejsze rozterki.
       „Wychowanie do pięknej miłości”, „Tożsamość miłości i odpowiedzialności: perspektywa związków partnerskich i małżeńskich”, „Wielokulturowość a tożsamość młodego człowieka” - to tylko niektóre z podejmowanych dziś przez naukowców tematy poszukujące w papieskim nauczaniu inspiracji.
       - Chcemy zobaczyć Jana Pawła II jeszcze raz, przysłuchać się temu, co mówił, jak przemawiał do młodych, jak postępował wobec młodych, by szukać pewnych natchnień – mówi ks. dr Puchalski. - On pokazuje nam pewien model postępowania z młodymi i szukania ścieżek dialogu, kontaktu, relacji z nimi w odniesieniu do wiary i Chrystusa.
       O ogromnym wyzwaniu, jakim jest dziś wychowanie młodego pokolenia do miłości mówił ks. prof. dr hab. Jan Kochel. – Zadajemy sobie dziś pytanie o tożsamość młodego człowieka, kim jest młody człowiek. Jest kimś kochanym przez Boga, zdolnym do miłości, tylko nie każdy potrafi dzisiaj kochać. Do tego trzeba go wychować, do miłości pięknej, czystej, odpowiedzialnej i radosnej. To jest trudne zadanie i ogromne wyzwanie.
       O miłości i związanej z nią odpowiedzialności w kontekście związków partnerskich i małżeńskich mówił prof. dr hab. Mieczysław Plopa z Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, wskazując odpowiedź na pytanie, z czego wynika trend popularności związków partnerskich.
       – Główny argument to zmiany obyczajowo-kulturowe, liberalizacja norm społeczno-moralnych, które dają możliwość wyboru – mówi. - A trendy nieograniczonej wolności idą z zachodu, lansuje się model wolnej wyzwolonej kobiety, model singli, co gorsze z literatury naukowej znika pojęcie rodziny i małżeństwa, określa się ją teraz jako związek dwojga osób, które chcą być razem. To są dzisiejsze trendy, a co z tego wyniknie, zobaczymy.
      
      
Patronem medialnym konferencji jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
      

      
dk

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama