Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Nie poprzestawaj na licencjacie

Wybór uczelni (kierunku) oraz osiągane wyniki w nauce (ale także inne zajęcia zarobkowe lub organizacyjne podejmowane w okresie studiów) zaczynają nabierać coraz większego znaczenia dla przyszłej szansy i atrakcyjności zatrudnienia. Dotyczy to w głównej mierze pierwszej pracy, ale bywa także brane pod uwagę u kolejnych pracodawców, chociaż z czasem zaczynają dominować raczej osiągnięcia zawodowe.

Wybór uczelni (kierunku) oraz osiągane wyniki w nauce (ale także inne zajęcia zarobkowe lub organizacyjne podejmowane w okresie studiów) zaczynają nabierać coraz większego znaczenia dla przyszłej szansy i atrakcyjności zatrudnienia. Dotyczy to w głównej mierze pierwszej pracy, ale bywa także brane pod uwagę u kolejnych pracodawców, chociaż z czasem zaczynają dominować raczej osiągnięcia zawodowe. Studia dwustopniowe (najpierw licencjat, potem magister) mają kilka zalet. Dają możliwość wcześniejszego rozpoczęcia pracy zawodowej, ogólne koszty edukacji są mniejsze, drugi stopień może mieć znacznie bliższy związek z pracą zawodową i potrzebami lub zainteresowaniami. Tylko w systemie dwustopniowym uzyskanie magisterium zabiera trochę więcej czasu.
     Dla pracodawców z dobrze ukształtowaną polityką rekrutacyjną, wykształcenie formalne przestaje mieć pierwszoplanowe znaczenie. Znacznie ważniejsze bywają cechy osobowe, zdolności adaptacyjne i łatwość w przyswajaniu sobie nowej wiedzy i umiejętności. Często ważna jest także znajomość języków obcych, biegłość w pracy z komputerem i oczywiście odpowiednie uprawnienia w odniesieniu do stanowisk, gdzie jest to wymagane (np. prawo jazdy, uprawnienia do samodzielnego prowadzenia ksiąg, itp).
     Coraz częściej pracodawcy nie ograniczają się jedynie do analizowania przedłożonych świadectw i deklaracji zawartych
     w podaniach o pracę i listach motywacyjnych, oraz do rutynowej rozmowy kwalifikacyjnej. Stosują natomiast często wyrafinowane techniki kwalifikacyjne obejmujące testy indywidualne i grupowe, symulacje dnia roboczego i specjalne metody przeprowadzania wywiadów. Wybór uczelni wyższej ma dziś ogromne znaczenie w dalszej karierze zawodowej. Spośród szkół wyższych w każdej dziedzinie wykształciła się ścisła czołówka, kształcąca najlepszych absolwentów.
     W praktyce tylko te szkoły liczą się dla wiodących pracodawców – tam prowadzą swoje działania promocyjne oraz rekrutację na praktyki i do stałej pracy. Choć oficjalnie rzadko która firma ogłasza, iż przyjmuje absolwentów tylko wybranych uczelni, w praktyce jednak statystyki pokazują, że wybór mniej renomowanej szkoły znacząco zmniejsza szansę na zatrudnienie. W tych szkołach jest również mniej ofert staży zawodowych, stypendiów zagranicznych, mniej prężnie działają organizacje studenckie, co dodatkowo zmniejsza szanse studentów i absolwentów na zbudowanie interesującego CV. Według mnie nie ma jednak różnicy jeśli chodzi o tryb dochodzenia do tytułu magistra. Niezależnie
     od tego, czy kandydat uzyskał ten tytuł po pięcioletnich studiach magisterskich, czy też po dwuletnich studiach uzupełniających, jest on traktowany jednakowo. W chwili obecnej, wobec zróżnicowanej jakości szkół prywatnych, podejrzliwie traktowane są osoby, które zakończyły swoją edukację na szczeblu tylko licencjackim.
     
RN
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z abstrakcyjnymi wzorami
Fototapety z motoryzacją
Fototapety ze sztuką
Fototapeta lateksowa 150x260 cm - Paryż