Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Nowe kierunki, nowa moda

Tym, którzy za chwilę podejmą jedną z najważniejszych decyzji w życiu - gdzie studiować? - podajemy tendencje rozwoju i nowe kierunki na uczelniach krajowych.

Drodzy maturzyści, to ostatnia chwila, aby dowiedzieć się, co proponują wyższe uczelnie, by w ostatnim momencie nie wpaść w popłoch i w rezultacie nie wybrać czegokolwiek. Wybór kierunku studiów jest bardzo ważny, bo wyznacza nam dalszą drogę życia zawodowego, która trwa zazwyczaj 30, 40 lat. Można tylko współczuć tym, którzy przez prawie pół wieku będą narażeni na wykonywanie pracy, która będzie ich nudzić i irytować. Na szczęście na wielu uczelniach państwowych i niepaństwowych na studentów czekają nowe kierunki odpowiadające naszym zainteresowaniom i zapotrzebowaniu na rynku pracy. Wybór jest coraz większy. Rozwój ten spowodowany został niewątpliwie wzrostem popytu na towar, jakim są studia. Przez ostatnie dziesięć lat liczba studentów wzrosła do około 1 700 000, czyli powiększyła się prawie czterokrotnie! Około 70 procent wszystkich studentów kształci się na uczelniach państwowych. Większość z nich studiuje dziennie. Mogą Oni wybierać studia z ponad stu kierunków i około dwóch tysięcy specjalności! Ciągle tworzone są nowe kierunki np. filmoznawstwo na filologii polskiej, geoinformacja na geografii, komunikacja społeczna na filozofii (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), astronomia ze specjalnością astrofizyka komputerowa, grafika (Uniwersytet Zielonogórski), doradztwo psychospołeczne (Uniwersytet Szczeciński), rybactwo ze specjalnością akwakultura (Akademia Rolnicza w Szczecinie), ratownictwo medyczne (AM w Białymstoku), socjologia ze specjalnością multimedia i komunikacja społeczna (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) itd. Przyszli studenci szkół niepaństwowych, także mają w czym wybierać. Skończyły się już czasy, kiedy decydując się na naukę w prywatnej szkole skazani byliśmy tylko i wyłącznie na marketing i zarządzanie. Przez ostatnich 10 lat szkoły te przeżyły bardzo duży rozwój. Proponują nam teraz specjalności takie jak architektura wnętrz, krajobrazu, realizacja obrazu filmowego czy telewizyjnego, malarstwo, socjologia, psychologia, filozofia, kulturoznawstwo, dziennikarstwo, a nawet fizyka, chemia i wiele innych. Mamy więc w czym wybierać! Teraz pozostaje jedynie dokonać trafnego wyboru. Zatem powodzenia!
RN
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Zdanie autora, że wybór kierunku studiów wyznacza drogę zawodową na 30-40 lat można włożyć między bajki. Wspólczesne i przyszłe wymagania gospodarki będą wymagały od ludzi wielokrotnego zmieniania zawodu i szczęśliwcami (zależnie od punktu widzenia, oczywiście) będą osoby, którym uda się przepracować 30-40 lat w jednej branży. W naszym mało mobilnym społeczeństwie jest to raczej marzenie a nie perspektywa nudnej pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MARECKI(2004-05-19)
 • Wybór kierunku studiów to specjalizacja zawodowa, a nie konkretne stanowisko, np. absolweht fizyki może zmieniać kilkakrotnie stanowiska pracy, ale w ramach zawodow pokrewnych - moze byc nauczycielem, pracować w labolatorium naukowym, jako dagnostyk w róznych gałęziach przemysłu itp. autor artykułu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Roman Nowak(2004-05-19)
 • Jestem świadom, że studia nie przygotowują na konkretne stanowisko pracy, lecz znacznie szerzej ;-). Od tego jest szkoła zawodowa. I ja także piszę nie o stanowisku pracy, lecz o jednej branży w której ktoś pracowałby 30-40 lat. Żeby się już posłużyc przykładem fizyka: może to być nauczyciel, następnie członek zarządu banku i na koniec funkcjonariusz Policji. Znam z autopsji taką karierę zawodową. Teraz może ona wygląda dość oryginalnie, lecz zapewnie w przyszłości stanie się bardzo typowa. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MARECKI(2004-05-19)
 • To nie jest kariera zawodowa, ale raczej przypadkowa skakanka, nie poparta ani odpowiednim wyksztalceniem, ani praktyką, bo jakiż to policjant z bankowca.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  RN(2004-05-19)
 • Umysł ścisły, znajomość procedur i przepisów, analityczne zdolności. Nie nazwałbym tego skakanką.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MARECKI(2004-05-20)
 • Panie Marecki. Widzę, że Pan nie zrozumiał przesłanek artykułu. Jeżeli studiuje się jakiś kierunek np. ekonomię, to dalsze działania zawodowe powinny być związane z tą dziedziną. Można być nauczycielem ekonomii, następnie pracować w przedsębiorstwie jako ekonomista, być konsultantem ekonomicznym lub podjąć działalność gospodarczą. O tym mówi ten artykuł - o konsekwencjach wyboru i specjalizacji. Natomiast jeżeli wybierzemy studia historyczne, a potem zostaniemy urzędnikiem, potem policjantem, a następnie otworzymy pizzerię, to wybór studiów był tylko stratą czasu, chyba że studia traktujemy jako hobby.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  RN(2004-05-21)
 • Treść artykułu zrozumiałem. Polemizujemy cały czas na temat tego, że wybór kierunku studiów determinuje późniejsze dzałania na rynku pracy. Pan twierdzi, że ,,dalsze działania zawodowe powinny być związane z tą dziedziną[studiów-moje].Zgadzam się - powinny. Jednak czy tak będzie w przyszłości? Śmiem wątpić. Stoję na stanowisku,że szczęściarzem będzie ten, komu to się uda przez całe życie. Cała reszta będzie zmuszona do zmian kwalifikacji, częściej lub rzadziej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MARECKI(2004-05-21)
 • Magister na zieloną trawkę Wykształcenie coraz słabiej chroni przed bezrobociem. Na rynku pracy trwa za to hossa dla poliglotów. Osoby, które ukończyły wyższe studia, jeszcze kilka lat temu miały łatwiejsze życie zawodowe niż ich słabiej wykształceni koledzy. Szybciej mogły znaleźć pracę i z reguły otrzymywały wyższe wynagrodzenie. Ten czas mamy już za sobą. Coraz więcej - Rok temu mieliśmy zarejestrowanych o ponad 500 osób z wyższym wykształceniem mniej niż teraz. I to wszystko w sytuacji, gdy bezrobocie spada - mówi Wiesław Drożdżyński, wicedyrektor do spraw pośrednictwa i poradnictwa zawodowego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Olsztynie. - Statystyki "podbijają" głównie absolwenci wyższych uczelni. Teraz, jeśli już z trudem znajdą pracę, to często nie w wyuczonym zawodzie. - Pracy zgodnej z moim wykształceniem, czyli miejsca, gdzie mogłabym się zajmować gospodarką przestrzenną, poszukiwałam przez dwa miesiące - mówi Dorota Perzanowska, absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. - Złożyłam kilka ofert pracy do różnych urzędów. Bez rezultatu. Po pół roku intensywnych poszukiwań znalazłam wreszcie pracę, ale nie w wyuczonym zawodzie. Zajmuję się np. pozyskiwaniem środków z UE.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  GAZETA OLSZTYŃSKA(2004-05-21)
 • PRZYGOTOWANIE DO NIEPEWNEGO I NIEWIADOMEGO TAK RACZEJ WINNO SIĘ TO NAZYWAĆ. PANIE MARECKI NA DRZEWO.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  BEZ(2004-05-21)
 • Kierunków studiów od groma. Na rynku pracy najbardziej poszukiwana jest specjalizacja w badaniu wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkanocy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AD(2004-05-21)
 • To co zostalo napisane w Gazecie Olsztyńskiej tylko potwierdza moją tezę - Ta Pani za chwilę przestanie być specjalistą w swojej wyuczonej dziedzinie. Skakanka po zawodach to najgorszy wybór. Śmiem twierdzić, że funkcja "specjalisty od pozyskiwania funduszy" to tylko przypadkowa praca, bo innej nie było. Nigdy w ten sposób nie będziemy wartościowym pracownikiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  RN(2004-05-24)
 • "Nigdy w ten sposób nie będziemy wartościowym pracownikiem" - no proszę. Autor tekstu okazuje się także specjalistą ds. human resources. Ciekawe tylko czy ma ku temu kierunkowe wykształcenie? :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ???(2004-05-24)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
Okulary korekcyjne EVA MINGE
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA