Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O zagrożeniach dla niepodległości w EUH-E

 
Elbląg, O zagrożeniach dla niepodległości w EUH-E (fot. Anna Dembińska)
Rek

- Jubileusze są nie tylko okazją do refleksji nad tym, co było, ale również po to, by zastanowić się, w jakim miejscu jesteśmy i co nas czeka w przyszłości. Bo parafrazując powiedzenie papieża, niepodległość nie jest dana, ale jest zadana – mówi prof. Cezary Obracht-Prondzyński, prorektor ds, nauki i kształcenia Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. Między innymi o tym dyskutowano podczas konferencji naukowej, zorganizowanej przez uczelnię z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zobacz zdjęcia.

Konferencja EUH-E jest pierwszą z kilku inicjatyw uczelni w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. Wzięli w niej udział naukowcy, politycy i przedstawiciele instytucji zajmujących się problemami bezpieczeństwa wewnętrznego, a także studenci i uczniowie klas mundurowych.
     - Jubileusz jest nie tylko okazją do refleksji nad tym co było, ale również po to, by zastanowić się, w jakim miejscu jesteśmy i co nas czeka w przyszłości, bo parafrazując powiedzenie papieża niepodległość nie jest dana. ale jest zadana. Czyli trzeba zawsze o nią dbać i myśleć, nie tylko o tym, jak do tego doszło, że niepodległość uzyskaliśmy, ale także warto stawiać sobie pytanie, dlaczego ją utraciliśmy. Jakie są nasze zadania, by nigdy w historii już do tego nie doszło – mówi prof. Cezary Obracht-Prondzyński, prorektor ds, nauki i kształcenia Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, organizatora konferencji. - Jeżeli historia ma nas czegokolwiek uczyć, to powinna być przede wszystkim przestrogą, abyśmy myśląc o dniu dzisiejszym czy jutrze pamiętali, że nasze doświadczenia bywają radosne, szlachetne, porywające, ale też smutne i nie brakuje w nich elementów nikczemnych.
     Uczestnicy konferencji dyskutowali m.in. o współczesnych zagrożeniach w wymiarze globalnym i regionalnym, geopolityce, metodach i motywach działań terrorystycznych, cyberterroryzmie. Pojawił się też temat „islamizacji Europy”.
     - Rozmawiałem ostatnio z attaché ministerstwa obrony Danii, który wymienił trzy elementy zagrożeń dla bezpieczeństwa: nielegalną imigrację, agresywną politykę Federacji Rosyjskiej i cały bezmiar zagrożeń związanych z przestrzenią informatyczną – mówi prof. Krzysztof Kubiak, jeden z prelegentów na konferencji. - Od wielu lat zdawaliśmy sobie sprawę z zagrożeń istniejących w infosferze, ale definiowaliśmy je nie do końca poprawnie. W większym stopniu obawialiśmy się jakiegoś elektronicznego „Pearl Harbor”, związanego na przykład z systemem przesyłania energii, a okazało się, że największym zagrożeniem jest manipulowanie opinią publiczną za pomocą różnego rodzaju narzędzi związanych z mediami społecznościowymi. Jedyną skuteczną obroną przed taką manipulacją jest podnoszenie świadomości ludzi. Człowiek znający instrumenty manipulacji jest znacznie mniej na nią podatny, dlatego nasza konferencja ma do odegrania w tej materii swoją rolę.
     Wygłoszone podczas konferencji wykłady i prezentacje ukażę się w formie naukowej publikacji.
     - Znajdą się w niej nie tylko głosy profesorów czy doktorów, ale również studentów. To będzie ciekawe doświadczenie dla młodych ludzi, jak przecierać szlak, przygotowywać tekst, który nada się do publikacji naukowej – dodaje prof. Cezary Olbracht-Prondzyński.
     Kolejna konferencja naukowa w EUH-E odbędzie się w kwietniu, a jej głównym tematem będzie historia i przyszłość elbląskiego portu.
     

     Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl była patronem medialnym konferencji
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Zdjęcie główne wybrane nie przez przypadek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  Brazzers(2018-03-19)
 • Ładna kobieta na zdjeciu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  Karol Kolnik(2018-03-19)
 • Pani Ania robi najlepsze zdjęcia :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  Telewizory(2018-03-19)
 • To co się teraz wyprawia z Polską, to najlepsza droga do V Rozbioru. Przerabialiśmy to od Potopu Szwedzkiego. Dopiero po II Wojnie Światowej mamy względny pokój w tej części Europy - 73 lata. Ale komuś to się nie podoba. .. " i tylko wojenki nam brak. .. " ( z pieśni z 1932 r. )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  (2018-03-19)
 • Młodzieży, tak inteligentnie widniejąca na zdjęciu. Nie grzebcie się w ekskrementach historii, a polskiej zwłaszcza. Historia jest jedyną z nauk, która, nigdy, nikogo i niczego nie nauczyła. Coraz więcej wojen i konfliktów, bo chodzi o nie np. wyzwolenie jakieś narodu, tylko zagarnięcie nowych rynków zbytu. Np. w naszym otoczeniu chodzi USA o zajęcie Ukrainy, potem Białorusi, Gruzji itp po to aby zarobić i politycznie osłabić Rosję. Dla Polski jest jeden ratunek. Uczcie się i myślcie o maksymalnej, ekonomicznej niezależności przyszłej Polski, najlepiej w neutralności jak np. Szwecja. Myślcie o swoich dzieciach, a nie o dziadkach. .. którzy leżą 1,5m pod ziemią.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  (2018-03-19)
 • Głównym i jedynym zagrożeniem dla niepodległości PL jest UE. Ale państwowi profesorowie, żyjący od dziesiątek lat z pieniędzy rekwirowanych przez państwo (a UE jest jego rozszerzeniem) obywatelom, nigdy tego nie powiedzą. Już prędzej wskażą na Marsjan jako zagrażających naszej suwerenności
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 4
  agall(2018-03-19)
 • Oczyścić uczelnie z komuchow!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  (2018-03-19)
 • Chiny Strzyżów Polsce jakieś instytuty konfucjusA gdzie pod pozorem nauki języka robią wodę z mózgów młodym a nawet dzieciom. Komunizm chiński jest najstraszniejszy. Tam nie ma ani Boga ani sumienia ani współczucia. Obejrzyjcie wywiad z Bobem Fu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2018-03-19)
 • Kim jest ta blond ślicznotka z pierwszego planu??? Normalnie się zakochałem. .. Może napiszesz do mnie Bejbe. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 5
  Daniell79(2018-03-19)
 • Moją żoną
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 1
  (2018-03-19)
 • bejbe bejbe bejbe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  justin_biber(2018-03-19)
 • Daniel, ale z ciebie jeleń. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2018-03-20)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Konto poczty elektronicznej
Hosting WWW START
Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini